Saxifraga

aleynad

Active Member
Moderator
:D esti un dragut, Geo, dar din pacate ale mele sunt proaspat cumparate, asa ca abia in toamna voi putea separa din ele, daca le place la mine si se inmultesc :D
dar retin ideea :wink: :wink:

uita-le pe ale mele :rosie ( care abia acum incepe sa infloreasca) si alba
 

IZA

Active Member
Am gasit azi in piata .Ultima era, cam fara multe flori dar sanatoasa si cu bobocei cu 5 lei , rosie. Ce ma bucur de ea!!! :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
a inceput si cea rosie sa-si deschida serios boboceii :D :D


e superba planta asta!!!
sa nu ezitati sa cumparati daca o vedeti! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
astazi am descoperit ca mai am o saxifraga :?
dansa se numeste saxifraga paniculata si o am de anul trecut , din august in batatura :)
e adusa de la munte



dupa cum vedeti isi pregateste tijele florale :D
e perfecta pentru rocarii, iubeste soarele si calcarul, nu e deloc pretentioasa, suportand seceta si frigul
dantelaria alba de pe marginea petalelor este data de prezenta substratului calcaros, in lipsa acestuia ea se estompeaza sau chiar dispare
mai multe informatii despre ea am gasit aici http://aztekium.ro/modules.php?name=Con ... age&pid=97
 

michaela

Active Member
Nah! Ca ma omori de tot :p Acum o sa ma uit si dupa minunea asta :oops:
Superba!!!! oare pe ce dealuri o gasim? :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
la cea rosie s-au deschis toti bobocii, e cu adevarat superba :indragostit:


multumesc fetelor pentru ca m-ati incurajat sa o achizitionez! :hug:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Chiar ca e superba floricica asta. Si pe la noi prin piata am vazut. Au inceput sa aduca plante de stancarie si in piete. asta o fi trendul acum :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Am tot vorbit şi arătat până acum în special varietatea saxifraga arendsii. Şi la mine acum sunt în perioada lor de vârf:
.

Vă propun o alta varietatede saxifraga: saxifraga sarmentosa ori stolonifera, de care mie - admiratoare a decorativelor prin frunze - tare îmi place: , care va înflori mai târziu aşa: . Florile nu sunt mari, dar sunt drăgălaşe. :D Pe aici am auzit de planta asta sub denumirea populară de "dinţii şoricelului".
 

IZA

Active Member
......"barba evreului", "lantul inimilor"........... asa am mai auzit eu. Si mie imi place mult. Sa stiti ca rezista iarna afara in gradina :wink: Probat!
Se inmulteste repede si nu-i place multa apa in special iarna daca se tine in casa se uda f rar. Am omorat eu doua si m-am invatat minte.. :) Am observat ca ii place la semiumbra mai mult :wink:
 

michaela

Active Member
Da, stolonifera am si eu afara, in gradina, hmm.... probabil ca avand-o demult nu ma mai innebuneste :oops: ..... dar arendsii........ ma topesc :D :visator:
 

ghia_don

Active Member
A mea si-a scuturat floricelele si are acum o multime de capsule cu seminte.
Daca le tund acum va mai inflori anul asta? sau mai bine las semintele sa se coaca si sa se scuture sa faca pui?
 

aleynad

Active Member
Moderator
incepe in stancarie o alta saxifraga sa infloreasca :indragostit:
este vorba de Saxifraga_paniculata
 

victoria222

Active Member
Daniela, Este Grozava!!! Tare as vrea sa-mi vinzi o semincioara dupa ce se trec floricelele :oops: Sa te bucuri de ele!
 
Sus