Saxifraga

cornelia

Fondator
Membru staff


Acum ceva vreme rasfoiam un album si am dat peste niste poze superbe cu Saxifraga. Ieri am dat peste plante si le-am cumparat. De la Simfonie. Nu stiu daca sa le las in ghivece sau sa le pun in gradina. Rodica zicea ca sunt plante de rocarie, dar oare in pamant obisnuit de gradina merge sa le plantez? Intr-o zona insorita? Sau le este mai bine daca le tin in ghivece in balcon?
 

lili

Member
Sunt tare dragalase :marfa: . Si mie imi plac tare mult. :wink:
Ideal este ca ele sa fie plantate intr-o rocarie (printre pietre) , daca nu exista ....merg si la ghiveci. Aici trebuie sa fi deosebit de atenta la drenaj. Trebuie realizat un substrat compus din fertil si aerisit. Udarea se face in functie de expunere si sezon.
 

miha

Member
Si mie imi plac f. mult...am facut si eu o incercare intr-un an...am lasat-o iarna in gradina...din pacate n-a rezistat peste iarna... :cry:
 

miha

Member
In gradina...si toata vara a fost superba...i-a mers chiar foarte bine...se facuse foarte mare si deja ma bucuram...speram ca imi umplu toata curtea cu ea. Nu stiu daca ar fi rezistat daca o scoteam iarna si o iernam in interior...poate mai incerc odata... :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mie mi-e un pic teama la udare. Sau daca ploua prea mult. Daca balteste apa la radacina, oriunde ar fi ea plantata, tot se duce.
 

miha

Member
Nu stiu ce sa zic...adevarul e ca in zona noastra nu ploua niciodata... suficient... Eu nu am tratat-o diferit de alte plante de gradina si a rezistat bine... numai iernii nu i-a facut fata din pacate...
 

Cristiana

Member
Eu am o saxifraga "aruncata" acum vreo doi ani in rocaria de langa iaz, si trebuie sa va spun ca s-a facut cat toate zilele. Sta in pamant nisipos, si fiind deasupra nivelului solului apa nu balteste niciodata. Cum a fost la discretia ploilor, ba mai multe, ba mai putine (mai ales vara) nu cred ca lipsa apei o omoara, ci mai mult excesul.

Daca nu aveti posibilitatea sa amenajati o rocarie in gradina, una dintre sugestiile mele este sa o asezati pe un strat generos de balastru, care sigur va drena apa. Acelasi tratament e valabil si pentru levantica.
 

mirela06

Active Member
Eu am doua feluri de saxifraga. Una mare si care am pus-o la baza maslinilor si una sub mosmin. Toate au pamint gras si vad ca le merge bine. Am facut totusi o greseala cind, dupa ce au inceput sa faca flori, am mutat maslinii la soare. Saxifraga fiind o planta careia ai place umbra , a inceput sa se ofileasca. Trebuie sa o mut urgent sub vita de vie ca altfel am s-o perd :cry: http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/pagina14 http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/pagina22
 

mirela06

Active Member
Da si asta a ta tot Saxifraga, dar sun atit de multe soiuri ca alt nume nu cred ca ar fi relevant, deocamdata. :)
 

iogamac

Member
ce fericita sunt ca am gasit acest subiect inainte de a o planta in curte :D . eu stiam acea saxifraga de interior...iar acum 3 zile am cumparat una de la kaufland, ca mi-a placut cum arata imbobocita. si cand ma uit la eticheta! surprizaaaaaaaaa: saxifraga.
o sa fac poze sa postez maine, ca si asa am o datorie de poze pe la trandafiri.
am gasit saxifraga si intr-o reteta de gazon, la un subiect despre plantarea gazonului. deci sper sa traca si iarna in curte.
 

aleynad

Active Member
Moderator
am vazut si eu la Kaufland si am fost tentata sa iau, dar citisem intr-o revista ca e sensibila la ger, asa ca m-am abtinut sa cumpar :(
 

mirela06

Active Member
Sunt minunate.Am primit si eu de la Iza ,citeva.Pe aceasta cale-i multumesc.Plantutele cresc frumos chiar daca asta iarna au stat sub greutatea aia de zapada.
 

iogamac

Member
am plantat-o in rocaria sotului meu...asa ca la anul viitor o sa vad ce se intampla. este intr-un loc unde se depune zapada cand ninge.
 
Sus