Salcia

sicora fabian

Active Member
Dacă Găbiuţa spune că da, atunci ştie ce ştie, eu nu am reuşit(nici nu m-am chinuit prea tare, prefer altoirea)!
 

gabiee

Active Member
mie mi-a explicat tanti de la o pepiniera ca : primavara dupa ce a facut matisorii , crengile acelea lungi se tund la vreo 10-15 cm , dupa aceea da din nou , pana in toamna cresc iarasi pana la pamant , si pe crengile astea va face matisori la primavara ... si tot asa
mi-a zis ca e altoit , dar in ce ... nu mai stiu
 

sicora fabian

Active Member
Mihai, uita-te la mine pe sunphoto, se fac taieri exact ca la dud, doar ca , asa cum spune si Gabiee, astepti sa treaca inflorirea pentru a nu pierd elementul decorativ de primavara.
 

sicora fabian

Active Member
baby_blues a spus:
Azi am achizitionat o salcie de la P...r si pe instructiuni scria ca se planteaza dupa ce se rasfira radacina. Dupa ce-am scos-o din ghiveci, m-am trezit c-o increngatura de radacinute, pamant, talas, etc. Am incercat sa destelenesc putin radacina dar n-am reusit mare lucru, ci doar am reusit s-o tai cu cutitul, asa c-am plantat-o direct in pamant cu tot cu maglavaisul aferent si-am udat-o puternic. Sa fi gresit?
LE: Am gasit acum un topic despre salcie . Imi cer scuze daca l-am deschis din nou, dar vreun moderator poate uni mesajul meu. Nu l-am gasit cu functia de cautare ci cu Google :D
 
Anul trecut, in primavara, vecinul meu a taiat o ramura mare de la salcie pletoasa. Era ea aproape rupta de la vant si s-a gandit sa nu faca un accident candva. L-am ajutat sa taie, sa debarasam locul , si din acea creanga am rupt eu crengute mai subtiri si le-am plantat in curte.
S-au prins toate!! :rofl:

Am pus vre-o 20 fire gandindu-ma ca poate se prind 3 din ele. Uite asa, asta toamna a trebuit sa le scot, sa le dau pe la prieteni, pe unele le-am scos in afara curtii. Cele din afara curtii in scurt timp au disparut :( .

Acum am decis sa lasam in curte doar 2 salcii, asa ca am scos in afara curtii inca 2 salcii pletoase frumoase, inradacinate. Pana acuma nu au facut pasi, dar ma astept oricand la asta.

Daca doreste careva sa le ia si este din Bucuresti sau limitrof, poate sa vina sa i le dau. Cred ca la cineva caruia ii plac plantele ar sta mi bine in curte decat sa o fure altii si sa-si bata joc de ea.

Daca vreti, va fac si poze cu ele.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:D foarte frumoasa, Mihai

am vazut si eu in piata saptamana trecuta, era la 30 lei in ghiveci si era inalta de vreo 40-50 cm
m-a cam batut gandul sa umblu la portofel :rofl: dar m-am abtinut....deocamdata :)
 

baby_blues

Member
Eu daca de abia am plantat-o in primavara asta s-o tund dupa ce pierd mugurii? cineva a zis s-o tund, altiisa n-o tund. Ceva sfaturi?
 

sicora fabian

Active Member
N-o tunde, Baby_blues, n-ai nimic de pierdut. Las-o asa sa se inzdraveneasca, priveste-o, uita-te si la altele de pe la altii, fa-ti o idee despre cum ai vrea sa arate si o poti "friza" fara probleme la anul!
 

baby_blues

Member
sicora fabian a spus:
N-o tunde, Baby_blues, n-ai nimic de pierdut. Las-o asa sa se inzdraveneasca, priveste-o, uita-te si la altele de pe la altii, fa-ti o idee despre cum ai vrea sa arate si o poti "friza" fara probleme la anul!
Si a mea este tot Salix caprea"Pendula", dar o s-o las sa se prinda bine si dupa aia o iau la tuns. Deocamdata a pierdut primii muguri cu care a venit, a facut altii pe care i-a pierdut si acum a inceput sa faca frunzulite. Cam asa arata:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Salciei mea "Pendula" toamna trecuta incepusera sa i se deschida matzisorii, cred ca a indus-o in eroare vremea calda care a fost in noiembrie,iar pe urma au inghetat. In primavara asta evident ca a mai avut numai cativa :cry: Asa ca acum nu stiu ce sa fac cu ea, ca e destul de amarata...crengutele crescute din crengile lungi si atarnatoare par uscate, dAr a dat ceva mugurei...Ar trebui sa tai ceva din ea? Ca habar n-am cum, cand si de ce se fac taierile la tipul asta de salcie, poate ma indrumati voi...
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Parerile noastre sunt diametral opuse, Mihai!
Baby_blues, am crezut ca este mai mica! Las-o pana la anul, nu ai ce pierde.
Taierile se fac exact ca la dudul pendul pentru a mari diametrul "umbrelutei" si a avea lastari vigurosi care sa nu inghete iarna.
- este un detaliu de taiere. Se lasa ultimu mugure spre exterior si in sus, pentru ca din el se va dezvolta cel mai viguros lastar care va mari umbreluta.
- iar asa arata vara, dupa taiere. Se imbraca tot, dupa cum vedeti, cu lastari vigurosi, lungi pana la pamant. In fiecare an il tund asa, de 10 ani incoace.
 
Sus