Rozmarinul

Elektra

Member
Al meu n-a rezistat anul trecut mulcit si cu pet, anul acesta l-am mulcit pana sus cu iarba uscata si apoi cu scoarta, i-am mai lasat doar cateva varfulete afara si vad ca-s verzi, oricum cel de anul trecut s-a uscat prin februarie cand au fost gerurile mari.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici al meu n-a rezistat anul trecut acoperit cu paie si scoarta, e drept ca ara si tinerel, anul asta i-am pus in cap un sac de rafie pe care l-am umplut bine cu paie, sunt curioasa ce va face.
Eu zic ca la noi in zona depinde si cum e iarna, poate si sa fie matur si sa prinda o iarna de-aia zdravana si-atunci da coltzu' precis :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inainte de a ninge planta mea era inca ok ,cu pet mare in cap dar fara dop.Cit a avut dopul mucegaise pe alocuri asa ca i l-am scos si am curatat planta apoi l-am asezat la loc.
Acum....chiar sunt curioasa cum va iesi de sub stratul de zapada.Daca :?: va iesi :)
 

angela draganoiu

Active Member
Gabi de ce i-ai pus pet in cap ?
eu il am in curte de cand am .......... imprumutat :) un lastarel si de atunci sta in curte la ger si zapada, nu l-am protejat niciodata. nici cand era micut. si crede-ma au fost geruri mari la mine in curte.
 

kerkyra

Well-Known Member
In aceeasi situatie sunt si eu. Si al meu e sub pet fara dop si cu un sac de rafie in cap (se vede de la cine m-am inspirat, nu? :D ), era bine inainte de zapada si gerurile astea, sper sa treaca iarna.
 

elenafles

Active Member
De ieri sunt si eu fericita posesoare a unui rozmarin cumparat din Kaufland.Saracul era imbibat cu apa.Oare i-o placea?O sa mai citesc ce ati scris voi sa stiu cum sa-l ingrijesc :D
 

victoria

Active Member
Rozmarinul meu,luat primavara trecuta de la LEVIKING,arata minunat inainte de ......MAREA ZAPA...DA...CEALA
asa ca nu l-am invelit cu nimic.Avea vreo 50-60 cm inaltime.Acum nu se mai vede din zapada.Sper sa ii fie bine si sa reziste.Anul asta nu am invelit nimic in gradina.Doar am musuroit
 

angela draganoiu

Active Member
nu va faceti griji rozmarinului ii place in gradina. al meu de cand l-am .............. "imprumutat" :wink: si adus in gradina a suportat cu vitejie geruri mari, caduri caniculare, zapada care l-a acoperit total, cu seceta de anul trecut nu s-a descurcat prea bine dar in rest n-are nici o problema. e in gradina si acum cred ca e sub zapada. toamna asta am vazut ca a inflorit. e micut dar viteaz.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elenafles a spus:
De ieri sunt si eu fericita posesoare a unui rozmarin cumparat din Kaufland.Saracul era imbibat cu apa.Oare i-o placea?O sa mai citesc ce ati scris voi sa stiu cum sa-l ingrijesc :D
Tine-l la racoare, Elena, si nu-l uda prea mult, nu-i place umezeaza exagerata


Eu am unul la o vecina intr-o camera neincalzita, o duce foarte bine, cel din gradina, ivvelit in paie si sac de rafie pare sa fie si el in regula :)
 

elenafles

Active Member
Da,intr-adevar am citit si eu tot ce ati scris voi si am inteles ca nu-i place umezeala statuta.Acum il tin in balcon unde are 18 grade dar o sa-l duc in casa de la tara ca acolo nu are caldura :D
 

anknic

Active Member
super tare. ai mei se prezinta asa: unul are doar o crenguta verde(da' e de ine totusi) si celalalt e inca sub zapada.
 

anknic

Active Member
ala care are o crenguta verde e de ghiveci (adica l-am cumparat in ghiveci si l-am transplantat) si ca masura de siguranta l-am si tuns in toamna. celalalt e din seminte si de ala-s curioasa tare (da' din pacate peste el a picat zapada de pe casa...)

oricum anul asta am mai pus in rasadnita, vreau sa umplu gradina de busuioc si rozmarin (anti insecte asa...)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu e inca in sac de rafie cu paie, l-am desfacut intr-o zi de curiozitate, nu e tocmai verde, e un fel de verde-cenusiu-maroniu :mrgreen: Asa ca sunt tare curioasa daca totusi a supravietuit la -25 grade :|
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am avut eu citiva ani la rind.Asa este.Rezista si la temperaturi de -15/-18 grade.L-am scos anul trecut dintr-o neatentie si-mi pare extrem de rau ca altfel il mai aveam si acum dar voi replanta si eu anul asta.Insa nu direct in gradina ci intr-o improvizatie de rasadnita.Apoi il voi pune in gradina.
Am incercat sa pun seminte direct in gradina si nu au iesit,nu stiu motivul.

Ce nu am reusit sa trec peste iarna in casa,incercind doi ani la rind a fost busuiocul rosu :(

Dar sa revenim la rozmarin ca nu avem voie la divagatii decit din cind in cind si foarte putin.
 
Sus