Rozmarinul

claude

Well-Known Member
Moderator
Rozmarinul meu din gradina a decedat peste iarna. Era protejat, ii pusesem niste scoarta si o carpa-n cap dar ceva nu i-a placut totusi. Mai aveam 2, dar in ghivece, ei au stat intr-o camera neincalzita, au trecut cu bine iarna si acum unul l-am pus in gradina...pe asta-l las la iarna fara protectie, sa vad ce face! :evil: Da' mai tin unul in ghiveci, oricum, de rezerva! :mrgreen:
 

haplea82

Member
beginner gardener a spus:
Am si eu o mica problema :oops: ,am cumparat de la o doamna un ghiveci cu levantica dar tot citind eu am vazut ca levantica mea seamana mai mult cu rozmarinul, acum nu mai sunt sigura ce este levantica sau rozmarin si v-as ruga sa ma ajutati sa o identific
http://beginnergardener.sunphoto.ro/Levantica
e salvie!planteaz-o in gradina,rezista fara probleme peste iarna,ramine chiar infrunzita,este planta medicinala,ceaiul este bun pt a regla ciclul menstrual,infloreste f frumos flori albastrui -violete. http://vec.wikipedia.org/wiki/File:Salv ... 150381.jpg
 

Elektra

Member
claude a spus:
Rozmarinul meu din gradina a decedat peste iarna. Era protejat, ii pusesem niste scoarta si o carpa-n cap dar ceva nu i-a placut totusi. Mai aveam 2, dar in ghivece, ei au stat intr-o camera neincalzita, au trecut cu bine iarna si acum unul l-am pus in gradina...pe asta-l las la iarna fara protectie, sa vad ce face! :evil: Da' mai tin unul in ghiveci, oricum, de rezerva! :mrgreen:
Si la mine la fel, 2 aveam si s-au uscat, cred ca e pamantul ardelenesc de vina :) , prea lutos si retine prea multa apa peste iarna. Anul acesta am luat o tufa mare si am plantat-o in nisip cu pietricele de drenaj la baza, sa vedem cum se descurca peste iarna.
Culmea e ca salvia, oregano, cimbrul lamaiat care au aceleasi doleante sunt f bine, au iernat fara probleme.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
elektra, si la mine salvia si oregano s-au descurcat bine...Ia sa fac si eu o proba, pe-ala care il mai am in ghiveci o sa-l plantez si pe el in gradina, inlocuind pamantul cu unul f. drenabil, cum zici tu...si sa vedem. Daca nu si nu, o sa cumpar rozmarin la plic :evil:
 

haplea82

Member
exista rozmarin ce rezista la temperaturi de -20 c ,o varietate imbunatatita de germani,parca.cautati pe net.rozmarinul asta ce se gaseste de vinzare in magazine nu rezista ,in principiu ,peste iarna.eu am cumparat un rozmarin,lemnos si destul de batrin din muntenegru,acum 2 ani.primul an a trecut peste iarna fara probleme ,iarna aceasta s-a uscat :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu e din seminte, de primavara trecuta, dintr-o gramada de seminte doar 3 plante au rasarit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De azi sunt fericita posesoare a unui pui bine inradacinat de rozmarin curgator :) .Sa vedem cit si cum se va descurca in vara asta caci grija de el sigur o sa am :oops:
Celelalt "normal" l-am..... ghivecit asa cum am mai spus ca sa nu am surprize :D
 

presco

Active Member
Am tot citit pe aici si nu stiu cum sa fac cu rozmarinul meu la iarna. Oare cu un pet mare in cap nu va trece peste iarna?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am lasat in gradina unul iarna trecuta, de proba, e drept ca era planta tanara, obtinuta primavara din seminte, l-am si protejat cu paie si o haina-n cap dar nu a rezistat. Acum mai am doi, unul l-am pus din nou in gradina si il las acolo, celalalt e in ghiveci, de siguranta. Sper ca iarna asta sa reziste, ca e mai matur.
 

presco

Active Member
Cred ca il las in gradina. Oricum l-am cumparat de la Kaufland cu 5 lei si daca moare imi mai iau unul in primavara. Nu stiu pe unde sa mai pun ghivecele iarna si am mai avut unul in ghiveci care a sucombat. Asta din gradina e tare frumos, mi-ar parea rau totusi dupa el. Sper sa reziste.
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu sunt in dilema cu rozmarinul din gradina, cred ca ii pun un pet in cap si un sac de rafie peste sa reziste la iarna.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine au rezistat bine intr-o camera racoroasa, sub 10 grade, vecina nu face foc in camera aceea si i-am dus la ea pe 2. Unul l-am lasat in gradina, dar a sucombat...poate si pentru ca era tanar, in primul an...Acum am mai pus unul in gradina si unul l-am lasat in ghiveci, de rezerva :wink:
 

floridoro

Member
Presco, rozmarinul meu cumparat de la Kaufland in primavara anului 2010 a rezistat iarna trecuta sub un pet de 5 l iar acum am o tufa mare si frumoasa pe care am sa o tund sa o pot baga sub pet la iernat. Cu un an inainte am adus ghiveciul in casa si planta a murit peste iarna. Incercarea moarte n-are!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pet o sa pun si eu pe planta ca e micuta .Pe cel care mi-a murit, in prima iarna nu l-am acoperit cu nimic fiindca din primavara cind l-am cumparat si pina iarna se facuse foarte mare si si din pui ajunsese adult :) si a rezistat minunat asa,fara acoperire cam trei ani .Apoi l-am ucis se pare din dragoste de..........apa :mrgreen:
 

presco

Active Member
floridoro a spus:
Presco, rozmarinul meu cumparat de la Kaufland in primavara anului 2010 a rezistat iarna trecuta sub un pet de 5 l iar acum am o tufa mare si frumoasa pe care am sa o tund sa o pot baga sub pet la iernat. Cu un an inainte am adus ghiveciul in casa si planta a murit peste iarna. Incercarea moarte n-are!
Merci! Mi-ai dat curaj! :D
 

Framboise

New Member
Eu am un rozmarin in ghiveci pe care-l tin de mult timp in bucatarie. Am lipsit o bucata de timp si nu a fost udat prea mult. Acum se usuca vazind cu ochii si ii cad acele. Oare ajuta sa-i fac un dus sau sa-l stropesc cu apa pe linga udatul normal?
 

MASCHA

Active Member
De cate ori am plantat rozmarinul in gradina si l-am lasat acolo peste iarna a murit cu brio :mrgreen: asa ca de doi ani ai tin in ghivece la lumina si racoare :wink:
 
Sus