Rozmarinul

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Uite ca eu azi i-am pus un pet de 5 l in capatina si am musuroit bine in jurul lui.Voi vedea ce face peste iarna...
 

kerkyra

Well-Known Member
Cred ca si eu voi face la fel. In casa nici loc nu mai este, iar cand l-am mai avut in ghiveci a murit.
 

tamara

Member
dar eu, daca-l las pe pervazul de la fereastra (in exterior!), impreuna cu o salvie? :? Cred ca le condam la moarte sigura! :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam asa ceva, Tamara, pentru ca va ingheta pamantul din ghiveci si, implicit, si radacinile.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ba da.Dar nu are dop petul :rofl: Mai bine sa stea la cald decit la frig :D Daca o sa uit de el :? :rofl:
 

Framboise

New Member
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat, am un rozmarin in ghiveci pe care-l tin tot anul in bucatarie , este foarte uscat in ultimul timp si nu stiu ce sa-i mai fac. Multumesc frumos.
 

mirela06

Active Member
Draga mea.
Ca sa fie mai vioi trebuie sa incerci sa-i schimbi pamantul, sa-l afanezi si sa-i dai un ghiveci mai spatios.
S-a plictisit si el de atat stat in aceiasi,,mancare''.
Scoate-l, fa la baza noului ghiveci un ,,pat '' de pietre , apoi ceva scoarta ,nisip si apoi pamant in amestec. Punel iarasi la loc si uda-l sa se hraneasca si revigoreze.
Eu,ca sa am , in ghiveci plante, mai ales cele din neamul ,,mirodeniilor'' asa procedez.
Ceea ce am scris, este metoda pe care o aplic in urma a ceea ce simt eu ca-i bine dar daca mai sunt si altii care au experimentat si altceva, ar fi minunat sa o faca si sa te ajute postand explicatiile lor, suflet drag :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Al meu cel din gradina a rezistat eroic la 2 nopti cu -5 grade, la noapte va fi si mai frig, oare ce va face? Ma gandesc sa ma indur de el si sa-i arunc o carpa-n cap :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ba lasa-l sa se caleasca, ca zice-se ca-i de zona 8, si in plus va ierna afara, asa ca tre' sa se obisnuiasca...cu criza de caldura :mrgreen:
 

Framboise

New Member
Multumesc de sfat, voi face asa si voi raporta! S-a uscat tare dupa ce-am lipsit un timp si nu a fost udat destul.

mirela06 a spus:
Draga mea.
Ca sa fie mai vioi trebuie sa incerci sa-i schimbi pamantul, sa-l afanezi si sa-i dai un ghiveci mai spatios.
S-a plictisit si el de atat stat in aceiasi,,mancare''.
Scoate-l, fa la baza noului ghiveci un ,,pat '' de pietre , apoi ceva scoarta ,nisip si apoi pamant in amestec. Punel iarasi la loc si uda-l sa se hraneasca si revigoreze.
Eu,ca sa am , in ghiveci plante, mai ales cele din neamul ,,mirodeniilor'' asa procedez.
Ceea ce am scris, este metoda pe care o aplic in urma a ceea ce simt eu ca-i bine dar daca mai sunt si altii care au experimentat si altceva, ar fi minunat sa o faca si sa te ajute postand explicatiile lor, suflet drag :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ce va face rozmarinul din gradina? Al meu e mandru si tantos, cu toate ingheturile care au fost :) M-am gandit ca si-a castigat dreptul la o paturica, asa ca azi il imbrac, totusi :wink:
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu l-am imbracat, ca mi-e tare drag si nu vreau sa-l pierd. I-am pus un pet de 5 l fara dop si un sac de rafie in cap.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu cred ca il acopar cu paie si pe urma sac de rafie...ca Pet-ul face condens inauntru :?
 

kerkyra

Well-Known Member
Am pus pet-ul mai mult sa sustina sacul, sa nu se turteasca cand o fi zapada. M-am gandit si eu la condens, de aceea i-am scos dopul.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am invelit si eu azi rozmarinul meu in paie. Era atat de verde si frumos!
Oare e cazul sa ii mai pun si un sac de rafie? Sau poate rezista doar cu acoperamantul de paie? Nu mucegaieste oare daca e acoperit cu rafie?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am fost de m-am uitat la al meu:e verde si frumos.Acoperit cu un pet de 10 l si cu gaura marisoara in dop.
 
Sus