Rosii II

anknic

Active Member
sa imi pastrezi si mie seminte pls...desi ziceam ca la anu' pun doar 2-3 soiuri...parca vad ca iar o sa am zeci :)
 

Ionutza

Member
claude a spus:
Anna Russian - nu stiu ce gust are ca e prima si o las sa iau seminte :) Ca dimensiune, aceasta e ceva mai mica decat celalte de pe tufa



Black Ethiopian - o rosie de dimensiuni mai mici, 6 cm diametru, dar foarte gustoasa

Ambele arata foarte bine :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
anknic a spus:
sa imi pastrezi si mie seminte pls...desi ziceam ca la anu' pun doar 2-3 soiuri...parca vad ca iar o sa am zeci :)
Sigur, Anca, cu tot dragul...eu am cautat sa ma informez cat mai bine cand am luat soiurile astea noi in gradina mea si se pare ca am nimerit-o cu ele, sunt gustoase, imi plac, asa ca sunt sigura ca voi continua sa le cultiv pe toate, mai am 2-3 de gustat, dar cele de pana acum, Black Krim, Chocolate Stripes nu m-au dezamagit :)
Doar soiul Siberian cred ca va pleca, alea sunt putin cam acre pentru gustul meu, voi cauta in locul lor un alt soi timpuriu...are si fructele cam mici, cu coaja groasa...desi, avand in vedere frigul care a fost la mine in mai, cand legau rod, 2 grade noaptea, as spune ca si-au facut datoria, n-au avortat nici macar o floare. Poate totusi ramane si asta :rofl:

shanza, in mod sigur nu au pulpa unei cuor di Bue, e clar, dar mie imi place gustul lor dulce-acrisor, le mananc ca pe bomboane, nici nu pun sare pe ele pentru ca nu sunt deloc fade...habar n-am cum sa explic gustul lor :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
Anna Russian - nu stiu ce gust are ca e prima si o las sa iau seminte :) Ca dimensiune, aceasta e ceva mai mica decat celalte de pe tufa



Black Ethiopian - o rosie de dimensiuni mai mici, 6 cm diametru, dar foarte gustoasa

arata foarte bine Anna Rusian :clap: am si eu Black Ethiopian -despre care am citit ca ar fi destul de rezistent la frig ,adica rezista mai mult decit restul ,astept sa vad la toamna ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
azi am avut prima recolta seioasa de rosii :D si am facut si ceva poze sa va arat :D
inima de bou ,San Marzano [ cel mai productiv] Black Krim

Super Roma VF,Black Ethiopian,Cherry de la Floria

Ace 55 ,Black Sherry ,Roma Golden


si regina rosiilor la mine :)
Striped Stuffer


si poza de grup




ps : mersi Floria pt minunatiile din gradina mea :hug:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Uau, ce recolta, poti sa pui de-un bulion :) O sa vreau si eu niste seminte de Striped Suffer :)
 

anknic

Active Member
sannamaria, super!

am vazut ca san marzano face si la tine la fel ca la mine: se pateaza fructul la baza. danero sa intre sa ne spuna cum se cheama boala...ca pe mine ma enerveaza rau si as da cu ceva chimicale...

san marzano si roma sunt cele mai bune rosii ever pt.suc de rosii.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Claude! deocamdata ii duc mamei , sa guste si ea ,iar din alea lunguiete vreau sa pun la deshidratat ! restul le papam 1 apoi pun si bulion din tura urmatoare ;-)
o sa ai seminte ;-)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Anknic ! deocamdata am rupt alea patate si am dat la gaini ,acum nu prea as vrea sa mai stropesc ,ca imi place sa culeg zilnic si nu as vrea sa ne imbolnavim ,dar pt la anul ar fi bine sa stim cu ce sa prevenim .
si Roma golden e patat .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
desi seamana cu alternarioza tomatelor eu experimentez si variante in care frunzele nu sunt deloc afectate iar fructele da

ca regula de baza dupa fiecare udare prin evaporarea apei se ridica si sporii de fungi si acestia ajung in prima faza pe partea inferioara a ce gaseste pe acest traseu , dosul frunzei , baza fructului

cand afara ploua la baza fructului se aduna o picatura de apa care e un mediu excelent de cultura pentru orice fung\\


se mai poate insa sa fie si de la iregularitati de udare , de la nesanitizarea solului inainte de cultura pentru a distruge sporii dezvoltati in prima faza a primaverii , apoi tratamente cu Nicasol , un "fungicid" menit sa previna aparitia bolilor prin innegrire bazala ( intareste coaja fructului si in general toata planta)

in general udarile neregulate si inconsitente (mai mult - mai putin) duc la probleme la rosii

tratamentul e mai mult preventiv decat curativ , iar ca secundar un Shavit si un Dithane , urmat de un Ridomil Plus (cupric), avand grija ca acest fungicid sa se prelinga pana la baza fructului

cred ca despre asta este vorba
 

anknic

Active Member
treaba sta asa: eu nu ud rosiile (le-am pus cate o cana de apa in faza de rasad deabia stransferat in gradina) si la mine in gradina doar san marzano pateste asta, planta nu e afectata, multe fructe in schimb au pata aia la baza pata care se mareste si distruge fructul. majoritatea fructelor nu sunt afectate.

am cultivat si anul trecut si la fel s-a intamplat...am zis ca daca nu gasesc osolutie renunt la san marzano, desi sunt geniale pt.suc de rosii (si George colegul nostru din Ploiesti mi s-a plans in primavara de aceeasi pb.cu san marzano)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu le ud cam de doua ori pe sapt ,si anul trecut nu a facut pete din astea .

mersi Danero pt sfaturi :hug:
 

maresmarian

Member
striped stuffer, nu sunt cam seci in interior ?
au seminte cu pulpa, dar fara prea multa zeama ?

referitor la pete, am prins si eu.
de cand am trecut la udare prin picurare (la sfatul cuiva de prin sat), ceea ce cred ca ar fi destul de obligatoriu pentru rosii/vinete/castraveti, nu am mai patit.
ma bate gandul de la anul sa trag tevile in toata gradina, la ce seceta a fost anul asta.
mai vad cum se descurca aspersorul.
am luat unul cu ploaie, ceea ce nu duce la intarirea pamantului, si e mai ok. dar tot nu imi place ca uda frunzele/fructele.
daca nu il aveam se duce si ceapa, si fasolea si mazarea. cu el am salvat din cultura.
din pacate morcovii si ridichile si-=au dat obstescul sfarsit, chiar cu aspersor.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, acele Striped Stuffer sunt mai goale in interior, sunt potrivite pentru umplut!

La mine incep sa crape rosiile...oare care sa fie motivul? :? Apa au avut regulat, le-am udat o data pe saptamana abundent...
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Maresmarian ! da Striped Stuffer e pt umplut :D mie imi place si gustul ,prima am mancat chiar impreuna cu Claude :rofl: dar nu ma intrebati de gust ca nu ma pricep sa descriu :oops:
 

shanzha

Member
shanzha a spus:
Floria, te rog sa pastrezi cateva seminte de Great White si de Evergreen si pt. mine, daca se poate. Sapt. viitoare ar trebui sa primesc niste seminte din China, poate te tentez si facem un schimb :)
Floria, nu mi-ai raspuns aici. Eu insist :)
 
Sus