Rosii II

anknic

Active Member
si nu se simte coaja nu?

am facut si eu cu cherry necuratate, cred ca mai fac vreo cateva borcane. eu am turnat bulionul fierbinte si dupa ce le-am capsat le-am sterilizat 40 min.
 

maresmarian

Member
victoria222 a spus:
Marian, o saptamana de fermentare mi se pare foarte mult, poate de asta ai avut probleme cu germinarea. 24 de ore sunt suficiente, mai ales daca e cald.
notat.
eu asa am gasit pe net :) o saptamana.
o fi fost pentru tarile mai reci.
repet in toamna asta cu 24 de ore.
e mult mai curata metoda cu fermentarea, decat uscarea directa.
la un moment dat dezlipeam seminte cu lama de ras :/
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la rosii ca sa nu fie coaja se pun 1 min in apa fierbinte si se cojesc usor


la seminte , eu las fructul cules sa se supracoaca la intuneric si pana se strica , in acest fel fructul trimite mesajul corect semintei , prin putrezirea fructului se muta gentic informatia in semintele din fruct si acestea sunt gata de germinare , iar pe deasupra se si desprind usor de fruct

o sa fac o poza cu o rosie super primita de la Floria , impecabila , dar mai pe dseara
 

anknic

Active Member
danero2004 a spus:
la rosii ca sa nu fie coaja se pun 1 min in apa fierbinte si se cojesc usor

bine mey...decojeste tu cherry din alea cat unghia :)

eu la alea mari ca sa le decojesc procedez asa: le crestez coajacu un cutit f bine ascutit, le scufund in apa fierbinte si apoi imediat in apa rece, astfel se cojeste f.usor coaja si ele raman ferme.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
anknic a spus:
danero2004 a spus:
la rosii ca sa nu fie coaja se pun 1 min in apa fierbinte si se cojesc usor

bine mey...decojeste tu cherry din alea cat unghia :)

eu la alea mari ca sa le decojesc procedez asa: le crestez coajacu un cutit f bine ascutit, le scufund in apa fierbinte si apoi imediat in apa rece, astfel se cojeste f.usor coaja si ele raman ferme.
da esti zgarcita rau daca nu pui si tu niste rosii mai mari :cafea: :tavalit:
 

anknic

Active Member
:p

am pus si din alea mai mari(decojite)...doar ca ma intrebam cum sunt cherry nedecojite in bulion.da' vad eu la iarna :)
 

anknic

Active Member
la mine recunosc cu mana pe inima ca e experiment...ca de aia v-am si intrebat (ca atata am permutat rasadurile ca m-am trezit cu o gramada de cherry in gradina :) )

va zic mai spre iarna daca's crocante sau nu.
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: :rofl: asa patii si io .. dupa plicuri erau rosii uriase si cind colo chichireze mici .. eu ma bucur ca le am ca le-am dus dorul mult timp ... da unde or fi alea mari ca am pus rasadu tot tot ..in gradina .. si nu se arata fiind uriase ... vorbesc de alea din comanda canada ..
 

anknic

Active Member
nuu, doar ca astea cherry sunt f rezistente si la un moment dat mai aveam in rasadnita numai din astea de completat golurile (unde nu se prindeau sau unde mai descopeream eu un loc numai bun de pus o rosie...intre vite :) ), plus ca au rasarit din astea cherry toate semintele (uneori am avut senzatia ca au rasarit 2 plante dintr-o samanta...) si in plus mai sunt si f.productive...
 

geodezia

Well-Known Member
da sunt pline de rosiute ,, la mine a aparut un soi mici mici si lunguiete cu bont in virf .. chestia e alta ca nu prea au gust .. nu sunt cum erau alea ale noastre acrisoare de cresteau pe balegar .. astea parca nu au nici un gust nici dulci nici acrisoare nimik ... cred ca asa la tufa e cite o galetusa de 5 kile productie ..
 

Ionutza

Member
Nu imi da si mie cineva niste seminte de cherry ca la mine din 4 palanturi cumparate nu a facut niciunu fruct :( :suparat: :suparat: :suparat: nu mai iau de la tanti aia din piata :suparat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ionuta, iti dau eu ;-)

Mai, daca vreti cherry bune, sa-mi spuneti sa va tin eu seminte, eu am de-astea, sunt si foarte gustoase



Geodezia, rosii uriase am eu, daca vrei iti tin seminte, sunt pe tufa unele care cred ca ajuma' de kil ;-)
 

Ionutza

Member
Sarumana, tineti va rog si cateva de rosii uriase?juma de kil rosia? Mai rar asa ceva :|

Deci...azi am derulat operatiunea "pastrarea semintelor".

Cu rosii primite de la o cunostinta. Nu au avut prea multe seminte:

Le-am pus intr-o strecuratoare si le-am frecat cu dosul unei linguri:

Si le-am pus pe o foaie de copt, dar din pacate membrana aia vascoasa nu s-a desprins asa bine. Sper ca se va usca si ca nui bai mare :rofl: :

Au urmat rosiile din gradina proprie :




Si o RATUSCAAAA:

O sa mai pastrez cateva ca sa am si de dat :) Doritori? Nu stiu soiurile... :fluierat:
 

anknic

Active Member
victoria222 a spus:
Eu colectez semintele cu tot cu pulpa intr-un pahar de plastic pe care scriu denumirea soiului, apoi las paharul o zi sau doua, pulpa fermenteaza si se desprinde foarte usor, iar cand spal semintele in strecuratoare ele raman impecabile. Le usuc pe un fund de lemn sau pe orice bucata de lemn cu paharutul langa ele ca sa stiu soiul, iar dupa 2 zile ele sunt perfect uscate si le pun in pachetele ziplock pe care scriu denumirea soiului cu un marker.

Marian, o saptamana de fermentare mi se pare foarte mult, poate de asta ai avut probleme cu germinarea. 24 de ore sunt suficiente, mai ales daca e cald.
am intrat sa iti multumesc pt.metoda asta...am aplicat-o si e PERFECTA!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Anna Russian - nu stiu ce gust are ca e prima si o las sa iau seminte :) Ca dimensiune, aceasta e ceva mai mica decat celalte de pe tufa



Black Ethiopian - o rosie de dimensiuni mai mici, 6 cm diametru, dar foarte gustoasa

 
Sus