Rasaduri

geodezia

Well-Known Member
pai ce credeai ca ne dam de ceasu morti degeaba pe aici sa intrebam ce si cum .. nu suntem experimentate da cu fiecare an invatam invatam si iar invatam ca ne preocupa si ne preocupa si ...ne preocupa fiindca ne preocupa :rofl: :rofl:
 

GabyHila

Member
Mustele mele par a imi afecta rasadurile. S-au ingalbenit rasadurile (rosii si ardei). Le-am repicat in ghivece mai mari si sper sa supravietuiasa. oricum mai mult de jumatate sunt duse...
 

anknic

Active Member
mustele negre nu fac nimic la rasaduri, doar ca semnalizeaza o umiditate prea mare si da...umiditatea prea mare face rau la rasaduri.
 

victoria

Active Member
geodezia a spus:
pai ce credeai ca ne dam de ceasu morti degeaba pe aici sa intrebam ce si cum .. nu suntem experimentate da cu fiecare an invatam invatam si iar invatam ca ne preocupa si ne preocupa si ...ne preocupa fiindca ne preocupa :rofl: :rofl:
:tavalit: :tavalit: :tavalit: vezi sa nu te molipsesti :tavalit: :tavalit: :tavalit:
 

irina_81

Member
De cateva zile am scos rasadurile afara in rasadnita neincalzita,si au petrecut prima noapte afara.Dimineata pe la 6 erau in interior 12 grade C.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am lasat paharutele afara afara dar stagneaza ..bine aclimatizarea va fi mai rapida .a.zi frig doar 7 grade dar am vazut ca freza le-a rezistat
 

happy

Well-Known Member
Re:

ghia_don a spus:
Azi am pregatit si eu patul pentru rasadnita..am scos cablul din pamint si l-am pus deasupra, pe un strat de polistiren si o folie de aluminiu. Sper ca in acest fel consumul de curent sa fie mai mic fata de anul trecut ...
Doina am dat peste poza ta din greseala cand cautam germinarea la seminte de cercis.Prin acel cablu trecea curent care incalzea rasadnita? :eek:
 

happy

Well-Known Member
In curand incepe campania de rasaduri pentru gradinari.Vin si eu cu o intrebare:a folosit cineva instalatie de incalzit cu cablu electric rasadnita?Am citit ca exista asa ceva pe la bulgari pentru o rasadnita de 3-4mp ar fi necesara instalatie de 350w ,50ml de cablu si termostat.As fi curios cat este de rentabil la o rasadnita izolata cu polistiren si cu folie dubla sau policarbonat deasupra.
Eu deja in casa am semanat cateva fire de castraveti deocamdata,in afara rasadurilor de paulownia(vechea mea dragoste!! :dans: )
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu folosec in casa si se vede , desi la unele plante il tin mai mult pentru ca de ex la plumerii pamantul vreau doar sa fie mai cald si nu rup contorul , dar e mare diferenta , poti avea in aerul din spatiu o temperatura si la sol o cu totul si cu totul alta temperatura , daca mai e si pat de nisip e si mai bine , mai ales din ala fin fin gen cel de la mare
 

geodezia

Well-Known Member
eu am pus vinetele ardeii ceva rosii asa devreme si bineinteles lupin ca mai vreau si eu
au rasarit cam toate si eu folofsesc paharute si clasicele cutii de smintina ..e acum asta este
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
eu folosec in casa si se vede , desi la unele plante il tin mai mult pentru ca de ex la plumerii pamantul vreau doar sa fie mai cald si nu rup contorul , dar e mare diferenta , poti avea in aerul din spatiu o temperatura si la sol o cu totul si cu totul alta temperatura , daca mai e si pat de nisip e si mai bine , mai ales din ala fin fin gen cel de la mare
Deci sa inteleg Dane ca dispui de asa ceva?
Geodeziada-mi si mie un sfat ce fel de seminte de ardei gras sa cumpar din magazine,maine as vrea sa seman cateva seminte,deaja am pregatit tavita alveolara cu pamant de Florasol.Mai am cateva seminte de ardei gras de Starsem de anul trecut dar nu mi-a placut ce ardei au iesit! :D
 

geodezia

Well-Known Member
sincer de vreo 2 ani am pindit la kaufland ardeii aia mari rosii am audnat seminte si de aia am pus sa stii ca au rasarit vigurosi si s-au facut intomai precum cei cumparati iarna
din cei galbeni eu am luat mereu de la semluca si am fost multumita
anu trecut ma incercat si semintele de la bunicutz si au fost bune cred ca le-a selectionat si el si acum le are din ce in ce mai bune
acum citiva ani au avut niste seminte care s-au dovedit a fi bunicele cei de la multe plante dar nu am mai urmarit ce si cum mai au acum
na eu am fost multumita de bunicutz vezidaca re si ia cu toata increderea
pot spune ca am facut niste gogosari si iuti ceva ce nu am avut ...
asa ca incearca si tu cu cei grasi de la el si de la semluca
 

happy

Well-Known Member
Zi-mi si mie ce fel de cablu electric ai folosit.In comert exisrta niste preturi pentru instalatii de te indoaie.Am gasit pe cineva care aduce ceva mai ieftin din Bulgaria dar este cam peste mana.Mi-as face singur o instalatie cu un termostat.Nu stiu ce fel de cablu trebuie. :ros_unghii:
 

ghia_don

Active Member
Re: Rasadul de primavara

Sper ca nu vin prea tirziu cu raspunsul :oops: ..dar n-am mai intrat de mult pe aici...
Happy da..acel cablu este special si se incalzeste cind este pus la curent. Eu l-am folosit cu succes vreo trei ani la patul rasadnitei. In primul an l-am ingropat in pamint si deasupra am semanat..consumul nu a fost foarte mare, dar in al doilea an l-am scos si l-am pus la suprafata, pentru ca am pus seminte doar in tavite alveolare. Am pus un strat de polistiren, folie de aliminiu, plasa cu cablul, peste cablu am pus niste presuri apoi tavile cu pamint. Instalatia functiona pe baza de termostat cu senzor infipt in pamint, setat sa mentina temperatura la 20 grade.
Cablul l-am cumparat de aici http://www.del.ro ...
Eu doar l-am prins de plasa sa nu se miste si spirele sa nu se atinga, iar baiatul meu i-a pus termostatul
Acum am vazut ca sint mult mai multi furnizori si ai de unde alege, si poate cu preturi mai mici. Eu am dat in 2010 pentru 35 m de cablu in jur de 60 euro.
 

happy

Well-Known Member
Re: Rasadul de primavara

Multumesc Doina,in 2010 cred ca era acceptabil pretul dar acum am gasit o oferta care ma da pe spate.La noi preturile sunt uriase fata de vecini.
"Datele de contact ale solicitantului:
Numele solicitantului: istrate ion
Firma: pf
Functie: ing
Telefon: 0723335806
Judet de livrare: Ialomita
Localitate de livrare: slobozia
Email: istrate_ion2000@yahoo.com
Precizari suplimentare:
Va rog sa-mi trimiteti o cotatie de pret pentru Cabluri electrice incalzitoare tip NY Ma intereseaza un cablu de genul 16w/ml cu care sa incalzesc o rasadnita de 2-3mp.
Referitor la aceasta va transmitem urmatoarele :

- din gama de cabluri de incalzire tip NY (sau ADSV), pentru suprafata de 3mp, va putem oferi : cablu bifilar / manta metalica pt impamantare / lungime18.5m / putere totala : 320W / putere/m : 18W/m / pret : 203 lei (tva inclus)
- din gama de cabluri ADPSV (rezistenta mecanica crescuta),pentru suprafata de 3mp, va putem oferi : cablu bifilar / manta metalica pt impamantare / lungime17.2m / putere totala : 340W / putere/m : 20W/m / pret : 310 lei (tva inclus)


Sc CIPEC - PROD. COM. SERV. Srl _ Bucuresti"
Si asta fara termostat care mai costa si acela ceva.

La bulgari exista instalatii complete(cablu+termostat)la 20-30euro dar te costa transportul mult. http://sbu-bg.com/en/podovo-otoplenie.html este linkul cu firma iar preturile le stiu de aici http://forum.softpedia.com/topic/913049 ... l-saditor/
 
Sus