Probleme cu Hibiscusul

corinap

Member
Gabiuta a spus:
Am o problema.Nu mare dar neplacuta si pina acum nu am mai intilnit-o.
Omizi ,cred :? la unii hibiscusi .Am descoperit dupa ce am sesizat gauri in unele frunze.Am gasit una singura,mica ,lunguiata si verde :) dar...banuiesc ca exista si oua pe ici-colo.Ce se poate face ?.Cum am mai zis nu m-am mai confruntat cu asa ceva :(
Cred ca vorbiti de viermele sarmos. Si eu am avut si am stropit cu insecticid....si am scapat.Mancau in special bobocii.....infloreau fara pistil.

http://corinap.sunphoto.ro/Hibiscus_2012-4


pic upload
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vad ca dupa ce "mecanic" ca sa dau o exprimare eleganta a ceea ce imi trece prin minte :p am omorit vreo trei lighioane nu a mai aparut nici o gaurica.Dar...e posibil sa fie ce zici.Oricum vom vedea la primavara cind invie gizele si isi scot capetele la soare...
 

corinap

Member
De 2 luni la mine n-au mai aparut,asa ca ce sa mai zic? Am avut mari probleme cu ei,mai ales ca nu stiam ce sunt.....?????? dar dupa ce am aflat.....s-a zis cu viata lor :rofl:
 

liliput

Member
Buna dimineata.Am un hibiscus rosu-cret pe care il tin iarna in casa si vad ca ii cade multi dintre boboci.Eu nu stiu cam nimic despre hibiscusi...Ce poate fi?
Multumesc.
 

elenafles

Active Member
Nu cumva l-ai udat prea mult? Nu-i place multa apa dar nici sa se usuce prea tare pamantul intre doua udari.Sau poate nu are lumina suficienta acolo unde sta .Bobocii cad si daca il muti dintr-o camera in alta.Hibiscusii sunt sensibili la aerul uscat din incapere si fac niste paianjeni foarte mici pe dosul frunzelor mai ales pe varfuri.
Pot fi mai multe cauze care determina caderea bobocilor.Poate poti sa-i faci o poza sa ni-l arati si noua.
 

liliput

Member
Multumesc ptr raspunsuri.Se poate sa fie aerul uscat,da.Are lumina si apa doar cand ii trebuie.Ce pot sa-i fac ptr a-i asigura umididatea pe care si-o doreste?
 

Dea

Active Member
Eu iti sugerez sa stropesti si cu o solutie contra acarienilor ( gasesti la magazine fitosanitare ). Insuficienta luminii si aerul uscat din incapere, chiar si in conditia in care ii determina caderea bobocilor si, probabil, a frunzelor, nu iti vor usca planta, pe cand acarienii, la o infestare crescuta, ti-o pot compromite definitiv.
 

liliput

Member
Va multumesc pentru raspunsuri.Am o chestie,Cropmax,sa punun pic in apa de stropit? Practic,ce face Cropmaxul asta?
 

liliput

Member
elenafles a spus:
Nu cumva l-ai udat prea mult? Nu-i place multa apa dar nici sa se usuce prea tare pamantul intre doua udari.Sau poate nu are lumina suficienta acolo unde sta .Bobocii cad si daca il muti dintr-o camera in alta.Hibiscusii sunt sensibili la aerul uscat din incapere si fac niste paianjeni foarte mici pe dosul frunzelor mai ales pe varfuri.
Pot fi mai multe cauze care determina caderea bobocilor.Poate poti sa-i faci o poza sa ni-l arati si noua.
Acesta este hibiscusul meu...

http://liliput.sunphoto.ro/hibiscus
 

diana999

Active Member
Am cumparat in primavara un butas inradacinat. L-am tinut pana acum pe balcon(neincalzit) si l-am udat rar pe timpul iernii. Din pacate i-au cazut toate frunzele. Unde am gresit?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu a vrut el , recent am auzit niste chestii cu ceva plantute care desi fiind inradacinate nu au trait .

O analiza ar fi fost de ex la cazul asta

- tratament prea intens produs cu substante rizogene = radacini firave si anemice deoarece totul trebuie sa decurga natural
- spatiul de inmultire e controlat = planta a pierdut imediat frunze deoarece perioada de acomodare la plante cu frunze mari poate ajunge si la 2 luni dupa caz iar planta a fost imediat mutata in sol fara perioada de acomodare si trimisa asa
- crestere defectuoasa = plantare prematura dupa ce a iesit din mediul de propagare
- crestere in suturi uneori cu regres = fertilizare prea rapida , doze mari de Atonik ( nu ca dilutie ci ca volum in timp) radacini disecate de osmoza
- alti factori de mediu din casa = asta e acomodarea pe care oricine trebuie sa o faca si e bine ca aceasta sa se faca in perioada optima

succes Diana si incearca o minisera improvizata din pahar de bere daca iti permite volumul dar cu gauri care sa asigure ventilatia usoara
 

georgiana georgiana

Active Member
am si eu o problema: desi sunt tratati la fel, stau in aceleasi conditii, m-am trezit ca saptamana trecuta mi s-au blegit fruzele de la doi hibi mari, le-au cazut frunzele si s-a stafidit tulpina. Care ar putea sa fie cauza? Macar sa stiu ca previn alte evenimente neplacute
 
Sus