Probleme cu Hibiscusul

angela draganoiu

Active Member
nu, Dana nu sta in curent.
gandindu-ma mai bine cred ca e suparaqt rau pe mine pt ca l-am ras tuns si frezat cam prea dur si nu i-a placut de loc. mai am unul roz care infloreste abia acum dupa mai mult de un an de cand l-am tuns si pe el in aceeasi maniera. o fi si asta o cauza. o sa fiu mai atenta cand ii voi tunde.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Lumina nu e suficienta daca nu are 3 ore de soare pe zi direct , restul , adica ce vedem noi cu ochii nu e nici pe departe destul

Mai este si supraexcitarea hormonala de la doza de ingrasamant , umiditate mare in sol sau celalalta extrema , prea uscat

Nu e chiar unul singur care duce la caderea lor :D
 

angela draganoiu

Active Member
Dane are lumina si chiar soare, cand e, aproape toata ziua pt ca soarele apune pe balcon. poate ca ai dreptate cu ingrasamantul si combinat cu lipsa apei intr-o perioada, si poate si alte cauze, au dus la situatia asta.
 

adite

Active Member
La mine se pregateste sa infloreasca un hibi care sta pe un pervaz nordic Fereastra de la camera da intr-un balcon, nu direct afara, asa ca planta primeste lumina putina, prin doua randuri de ferestre.Cu toate acestea, a facut boboci, cel mai mare chiar a inceput sa se desfaca. Sper sa reuseasca, mai ales ca nu i-am pus ingrasamant din toamna.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Pentru a urma un ciclu normal de viata, plantele au capacitatea de-a se adapta si unor conditii mai vitrege.
Hibi care nu-s "fitzosi", iarna pot sta fara probleme si la ferestre cu pozitie nordica sau la o oarecare departare de ferestre. Important este ca dupa formarea bobocilor florali sa nu intervenim asupra conditiilor. Suporta bine o iluminare artificiala suplimentara daca e cazul.
Adite, hibiul tau de care este? Ai observat daca marimea bobocului - florii este mai mica decat in timpul verii? Faptul ca nu i-ai suplimentat hrana cu ingrasaminte din toamna nu-i nici o problema, el a avut destule resurse si tinand cont ca a fost si o perioada de "somnolenta" s-a comportat normal.
Fericeste-ne si pe noi cu o fotografie, ca merita sa-l "recompensezi" pentru efort. :gandit: :D
 

alirare

Member
buna. am un hibiscus cu probleme cumparat nu de mult de la o sera, un pui. :( nu stiu denumirea lui. :(
1)unele frunze, in special cele mai tinere se ingalbenesc(nervurile raman verzi), se usuca si cad (2 au cazut, 2 sunt galbene)- e vorba de cloroza(am vazut foto din materialul referitor la ea)
2)pe dosul catorva frunze sunt niste pete negre(fac parte din structura frunzei, nu se sterg).
pentru cele doua am gasit solutii pe forum, dar mai e una:
3)pe fata a 2 frunze se observa niste exfolieri, niste umflaturi albe.
stie cineva daca exista vreo boala sau daunator care care le cuprinde pe toate 3? :roll: :?: a avut cineva ceva asemanator? :eek: sau floarea mea (cumparata pt soacra) :) are 3 probleme? :( :cry:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nu te impacienta, e o problema cu care m-am confruntat si eu, mai ales la hibi de la Gommer (mai fitosi). Isi revin cand ii duc afara, la aer.
Stropeste preventiv si cu un anti-acarieni + fungicid.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nissorun e un bun acaricid. Ca insecticid, incearca Actara sau Mospilan, ca fungicid ar fi Dithane.
Au as face un cocteil cu toate si as stropi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Alirare , o intrebare sa vad daca stii raspunsul si la ce vreau eu sa te intreb!

Ai primit vreodata o reteta dupa o consultatie "telefonica"?


Cam asa si cu planta , fara poze , poate chimicalizezi degeaba planta si sunt ceva banalitati de interior trecatoare :D
 

alirare

Member
pe cand ii faceam poze am scapat aparatul din mana. :x acum tb dus la reparat. :( pana reusesc sa descarc foto poate moare hibiscusul :cry: imi spuneti totusi cum se ataseaza fotografiile, care sunt pasii? :?: :ingeras:
 

analili

Member
La fel patesc si hibii mei in fiecare iarna.Am observat ca problema apare atunci cand ii ud prea tare si afara este foarte frig(ii tin pe geamul de la bucatarie care e mai mereu deschis).Eu nu am stropit cu nimic ,isi revin cand se incalzeste afara.
 

geodezia

Well-Known Member
:rofl: :rofl: a pai al tau are muuullte frunze ai mei sunt chilugi de tot doar flori in virful batului fara pic de frunze .... da au inceput sa le dea la subtiori frunzelor lastarei mici mici da se fac ei mari ...
 
Sus