Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca e vreo boala, dar e posibil sa fie vorba de o consecinta a factorilor de mediu. Nu stiu sa-ti spun care. A stat in soare?
 

angela draganoiu

Active Member
eu cred ca acele pete roscate de pe frunzele tinere nu reprezinta o boala ci mai degraba asa sint frunzele tinere abia crescute. am observat asta la 2 dintre phale ale mele dupa ce au mai crescut frunzele noi in partea dinspre tulpina sint vrede-roscat.
 

simonac

Member
da, doar vreo 2-3 ore...si asta de cand o am (sfarsitul lunii august), pt ca de ceva vreme nu mai e soare... iar ea a fost cumparata din hornbach (unde statea in interior, la lumina artificiala)
offf si cand te gandesti ce bucuroasa eram ca imi face o frunza...doar ce prinsesem curaj cu orhideele si acum m-am desumflat din nou :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da Angela, frunzele tinere sunt usor roscate - marginile si dosul (nu radeti!) frunzei. In cazul expunerii la soare frunzele se inrosesc sub forma de puncte sau zone neregulate. Acum, e posibil sa gresesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai Simona...
Marginile sunt roscate, pentru ca asa trebuie sa fie. Punctele alea e posibil sa fie de la soare. Acum nu prea mai e soare, deci nu e nevoie s-o muti de acolo de unde e. Nu e nimic grav, dar e bine ca din primavara viitoare sa pui orhideea intr-un loc mai umbrit. Atat. :wink:
 

simonac

Member
merci pt raspunsuri...in primavara am sa o mut pe birou...asa soarele nu va mai bate direct pe ea fiind protejata de perdea; sicamin sa-ti faca muuulte flori noua tija
 

angela draganoiu

Active Member
pt ca n-am mai gasit topicul cu intrebari am sa scriu aici intrebarea mea. am mai multe phale carora le-au trecut florile am taiat tijele in virf acolo unde se uscase la unele la altele n-am taiat de loc tija am tiat doar florile trecute intrebarea mea este : oare e mai bine sa tai tija de tot dupa ce au trecut florile fiindca va inflori abundent pe o noua tija sau sa las tijele asa cum sint ? dar din cite am citit n-ar mai inflori asa de abundent ca pe o tija noua voi ce ziceti ?
acum tijele care au ramas se pregatesc de flori. pe unele deja au aparut muguri noi de flori la altele nu se vad foarte bine.
 
D

dyayzh

Guest
Din cate stiu eu, se taie de la al treilea nod si apoi se lasa sa se usuce singura.
 

angela draganoiu

Active Member
Dya din cite stiu intr-adevar tija se taie la al 3 lea nod dar pt ca de acolo se vor dezvolta noile tije florale si nu ca sa se usuce total. tijele se usuca total din motive pe care nu le stiu iar dupa un timp planta produce o alta tija sau mai multe, fericit caz.
 

angela draganoiu

Active Member
am facut o astfel de experienta si intr-adevar tija s-a uscat total. dupa 8 luni a aparut tija noua si a inflorit foarte frumos si abundent. din aceasta cauza intrebam daca ar fi mai bine sa tai de la inceput tija. acum nu le-am taiat de loc, numai la una singura am taiat putin de la virf si am o surpriza ca de acolo iese un muguras de floare. astept sa vad cum se vor comporta, adica daca vor inflori abundent sau nu, si voi lua decizia dupa urmatorul rind de flori.
 

Hariclea

Member
Mie mi s-a intamplat sa infloreasca de 3 ori pe aceeasi tija netaiata si asta la interval de cateva luni, asa ca eu nu mai tai nici o tija decat daca se usuca!
Cat despre ramificarea tijei florale, tocmai mi s-a intamplat sa se ramifice si fara sa fie taiata.

Promit sa vin cu poze cat de curand, mai ales ca la venire m-a asteptat o frumoasa surpriza de la o Phale pe cale de pieire (cea alba cu galben, de la tine, Cornelia :wink: - mersi frumos inca o data); cred ca la experimente voi posta, avand in vedere ca a fost prima orhidee pe care am probat substratul 100% natural din scoarta de brad si muschi sphagnum proaspat culese din padure si coapte la microunde :mrgreen:
 

angela draganoiu

Active Member
Hariclea dar spune-mi orhi au inflorit la fel de frumos ca prima data, pe tijele netaiate ?
cind nu iei muschi din padure de unde se poate cumpara ?
 

Hariclea

Member
Au inflorit la fel: floarea la fel de mare, aceeasi culoare, numarul de flori cam 4-5, la fel ca inainte, ba chiar parca mai multe...
Cand nu culegi muschi din padure iti dau cei care culeg :wink: Pot sa iti dau eu pentru un ghiveci, doua! :wink:
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Hariclea deocamdata nu le schimb "pamintul" pt ca aseara am vazut ca le dau tije noi la aproape toate, la una doua nu sint sigura ca e tija de flori.
te-am intrebat de inflorire abundenta pt ca la prima phale i-am taiat tija de tot pt ca se uscase apoi dupa 8 luni a reinflorit si mi s-a parut ca au fost mai multe flori si mai mari. de aici am tras concluzia ca daca tai tija face mai multe flori pe o tija noua. acum am sa vad cum infloresc pe tijele vechi si va spun.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus