Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Hariclea

Member
Phale?
Cand au inflorit ultima data?
Ce ingrasamant le pui si cum?
Stau la geam, adica au suficienta lumina?
 

simona2

Member
Le-am cumparat asta iarna , s-au trecut florile si de atunci le-a mai dat cate o frunza noua dar nici urma de tija florala . Lumina au din plin iar in ce priveste ingrasamantul este din cel special pentru orhidei .
 

Hariclea

Member
Si mai exact cum pui ingrasmantul? Ce concentratie si la cate zile?
Oricum, nu e grav ca din iarna nu au inflorit pana acum, avand in vedere ca au trecut peste canicula din vara...
 

Hariclea

Member
Presupun ca asa erau instructiunile ingrasamantului, nu? Cum se numeste? Ce compozitie are? Scrie pe el sa-l folosesti la o luna?
Eu folosesc din primavara ingrasamantul de la Agro, cel special pt orhidee si il diluez de 3 ori mai tare decat scrie pe el si il folosesc saptamanal, la fiecare udare.
 

simona2

Member
M-am uitat acum pe eticheta si este tot de la Agro si al meu . Stiam ca orhideele se uda in general cam la 10 zile , si de frica sa nu o pierd , o udam mai rar. Daca zici ca este ok. sa o ud saptamanal si sa pun si ingrasamant , asa voi face .
 

Hariclea

Member
dar ai grija, nu te lua dupa nr de zile, cel mai bine verifici vasul cand nu mai are nici o urma de condens...si depinde de vreme, de exemplu si eu in ultimele saptamani le-am udat tot ca la 10 zile ca atunci era vasul uscat.
 

angela draganoiu

Active Member
Simona la mine o phale a facut tija noua dupa 8 luni. acum am alte 3 la care florile au trecut cam de 2 luni dar inca n-au gind de tija noua. concluzia e ca trebuie mult mai multa rabdare cu orhideele decit cu alte plante.
 

simona2

Member
Am inteles . Nu-mi ramane altceva de facut , decat sa ma inarmez cu multa rabdare . La cat sunt de frumoase si gingase , merita sa le asteptam .
 

angela draganoiu

Active Member
sa stii ca asteptarea e rasplatita pe deplin de minunea florilor. eu nu prea am rabdare dar cu astea sint rabdatoare pt ca vreau sa primesc premiul oferit de ele : florile. iti tin pumnii sa te onoreze cu cit mai multe flori.
 

Hariclea

Member
asa este! :wink:
parca la alte flori indraznesc sa mai "ridic tonul" cand nu infloresc, dar la orhidee, parca nu-mi vine... sau oricum trece orice fel de suparare in momentul in care infloresc... :wink:
 

simonac

Member
si daca ai stii ca am luat-o la reduceri pt avea doar 4 flori pe tija (pe care inca le mai are), dar nu ma asteptam ca dupa doar 3 sapt sa-i mai creasca o frunza (asta e evidenta)...sa vedem cu tija, sper sa nu ma fi inselat
dar stii cum e cand o studiezi in fiecare zi: ori ti se pare ca sta pe loc, ori parca vezi ceva ce nu e
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Astazi am nimerit si eu ca orbu-n Braila,in Ambient erau la suuuuuuuuuuuuper reducere niste amarate de plante.Nu prea aveam ce alege,un phlaenopsis,4 violete si un rhipsalidopsis.
Orhideea nu pare a fi foarte jalnica,cu toate ca eu asa am crezut.Am citit ce ati scris voi pe aici si imi dau seama ca phale a mea are radacini verzi-argintii,semn bun,cred.
Problema e ca imi pare a fi foarte mic ghiveciul in care este.De unde sa iau altul transparent?Asa am inteles ca asa e indicat .Ce se intampla daca nu e asa?
Oricum,daca nu va supravitui ,paguba in buget nu prea e tinand cont la cat a costat;1 leu.Atat au fost fiecare 1 leu bucata.Inchupiti-va ce era acolo.
:shock:
 
D

dyayzh

Guest
Iudit..ghiveciul transparent il iei de la o..."inghetata" :wink: numai sa nu uiti sa-i faci gauri suficiente pentru o buna scurgere.Radacinilor de orhideele le place ingramadite si chiar si pe dinafara un pic. Eu iti indic sa o lasi un pic sa se acomodeze la tine apoi sa o transplantezi daca e cazul. Poate o poza ar ajuta expertele in orhidee sa-si spuna parea.
La asa reducere tu ai luat o singura orhidee????????
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
bv

Mersi Dya.Crezi ca daca aveam ce,nu luam mai multe.Pina si angajatii de la Ambient au tabarat pe ele.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus