Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

roxy

Member
sti la ce ma gandesc? daca astept pana se usuca si pamatul din partea de jos a vasului, radacinile care sunt la suprafata stau foarte mult fara apa si nu cred ca le face bine. sa inteleg ca si tu tot o data pe saptamana le uzi. daca ii asigur conditii bune ar trebui sa infloreasca de 3 ori pe an? asa am inteles ca phale infloreste mai des.
 

Hariclea

Member
Da, dar nu cred ca este o regula batuta in cuie, mai depinde si de posibilitatea plantei de adaptare, de calitatea hibridului respectiv...
Eu zic sa astepti sa se usuce complet, ca sa nu ai probleme, si poti sa pulverizezi in fiecare zi radacinile de la suprafata odata cu frunzele, eu cel putin asa fac si nu s-a plans niciuna! :wink:
 

bibacj

Member
Am primit si eu o Phale. Imi este groaza ca ma prinde si aceasta boala (vinovata va fi Dana, careia ii multumesc :oops: ). Deocamdata am asezat-o in baie. Are lumina, aer... Ce trebuie sa ii fac in continuare? Cat de des sa o pulverizez?
 

Hariclea

Member
In baie are lumina suficienta?? :roll:
Pulverizeaza-o o data pe zi, dimineata, usor si incearca sa nu o uzi prea des!
 

zamfira

Member
Am si eu o phale, si matot chinui cu ea .. .Nu-i merge bine si nu stiu ce sa-i mai fac . I-am schimbat pamantul , i-am taiat radacinile care nu erau sanatoase , dar a ramas doar cu 2 . O un cam la o saptamana , scoarta de la suprafata se usuca foarte repede iar pe peretii ghiveciului nu se vede condens .Ce sa fac acum ? Am sanse sa o salvez ?
Multimesc !
 

zamfira

Member
Daunatori nu am vazut . Sta langa geam (cam la 50 cm ) intr-o camera spre sud pe un strat de pietricele umede .Si cand au fost zilele alea caniculare am pulverizat-o pe frunze .
 

Roxana

Active Member
Phalaenopsis

Cateva sfaturi de ingrijire din ''mini-experienta'' mea:
- vara necesita lumina, nu soare direct;
- umiditatea trebuie sa fie relativa (deci necesita pulverizare pe frunze o data la cateva zile);
- iarna trebuie sa aiba lumina multa;
- udarea trebuie sa fie regulata pentru a nu suferi de seceta.
 

Hariclea

Member
Ai grija cu amplasarea spre sud, sa nu o bata soarele, cumva!
Si cu pietricelele umede, sa nu cumva sa fie prea ude si sa ajunga apa in permanenta la radacini... ca de-aia poate au putrezit si au ramas doar 2.
Eu nu folosesc metoda pietricelelor pentru ca mi se pare destul de riscanta... eu le pulverizez dimineata un pic si atat.
 

zamfira

Member
Pietricelele nu sunt in apa , ele sunt doar umezite . Oare totusi sa fie prea umede ?
Intrebarea e : ce sa fac acum ? cum sa o ingrijesc ?
Mai are doar o frunza :( . Am vreo sansa ?
 

roxy

Member
eu pe a mea o tin pe balcon, orientat spre nord iar de pulverizat.....recunosc, cam uit :oops: . si eu tot la o saptamana o ud desi acum au trecut mai multe zile pentru ca mi s-a parut ud pamantul. cred ca ii merge bine ca i-a dat o frunza noua.
s-ar putea ca asta sa fie problema, orientarea spre sud. la mine nu prea rezista plantele acolo din cauza atmosferei uscate.
 

Roxana

Active Member
Phalaenopsis

Eu zic ca e mai bine sa inlaturi stratul de pietris pentru siguranta radacinilor (ca sa nu putrezeasca).
Dar de fapt ce s-a intamplat cu ea: i s-au brumificat varfurile, s-a innegri tulpina, etc?
 

zamfira

Member
De fapt acum i se usuca o frunza ( se ingalbeneste ) si tija cu flori a inceput s a se usuce si doar o frunza mai e verde .
 

Hariclea

Member
Eu zic ca este fie un exces de apa si umiditate de la pietricele poate, de la udari dese... fie, a batut-o soarele... asta numai tu poti sa stii cu siguranta...
 

zamfira

Member
Udari prea dese nu au fost ..poate soarele ajungea dimineata la ea .. Am mutat-o de unde era , sa vad ce se intampla
Multumesc de sfaturi si ajutor . Sper sa scape cu bine
 

angela draganoiu

Active Member
pt ca nu stiu unde scriu aici. am o intrebaree, probabil ca subiectul s-a mai dezbatut, daca trebuie sau nu taiata tija dupa ce florile s-au trecut ? am citeva, adica 3, phale carora le-au trecut florile insa nu am taiat tijele si sint cam inestetice, ce sa fac sa le tai de jos ? sau sa le las in speranta ca poate vor face alte flori pe aceeasi tija ? sint in dilema pt ca, din cite am mai citit, parerile sint imaprtite. voi cum procedati ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca tijele sunt verzi si sanatoase, lasa-le in pace. Daca vezi ca au varful uscat, poti sa le scurtezi. Daca s-au uscat de tot, le poti taia de la baza.
 

angela draganoiu

Active Member
nu s-au uscat sint inca verzi, una a avut o bucata de tija care s-a uscat si am taiat-o si nu s-a mai uscat mai departe, dar nu stiu cum e mai bine pt plante.
 

Hariclea

Member
Mie mi s-a intamplat sa infloreasca dupa o luna, doua pe aceeasi tija si de atunci nu mai tai nici o tija, decat daca este uscata; alta s-a ramificat, asa ca nu ma grabesc sa le tai. :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus