Problema cu phalaenopsis II.

victor

Active Member
La ce te referi când spui că nu a rezistat?
Eu am spus să tai tija cu flori, pentru că va consuma multă energie și va epuiza planta.
Acum nu ai decât să o lași așa.Nu știu exact care este starea actuală a plantei.
 

Calin

New Member
Apa din ghiveci s-a scurs...apa din farfurioara am aruncat-o... Am lasat planta in apa 10 min..apoi am puso la scurs..radacina care s-a putrezit o tai?
 

getik1

New Member
Am taiat tija dar nu am ajuns sa cumpar tratamentu si azi am gasit-o uscata si miesul topit dar tija este pusa il alt giveci , ca inca mai este inflorita.
 

victor

Active Member
Apa din ghiveci s-a scurs...apa din farfurioara am aruncat-o... Am lasat planta in apa 10 min..apoi am puso la scurs..radacina care s-a putrezit o tai?
Da, taie tot ce este putrezit.
Dacă rădăcinile sunt înghesuite în vas(vasul să fie tare din cauza presiunii rădăcinilor), la primăvară poți schimba vasul cu unul ceva mai mare.
 

Calin

New Member
Da, taie tot ce este putrezit.
Dacă rădăcinile sunt înghesuite în vas(vasul să fie tare din cauza presiunii rădăcinilor), la primăvară poți schimba vasul cu unul ceva mai mare.
Ok. Multumesc! Deci numai la primavara se poate... Caci eu am vrut dupa ce florile o sa cada
 
Buna ziua,
am si eu nevoie de ajutor, se intimpla ceva cu orhideele mele,fac niste pete negre care le distrug frunzele si tulpina, chiar si crengutele nou formate au fost atacate,parca-s oparite si sunt pline de apa. Atasez si o poza. Cine ma poate ajuta, va rog mult!IMAG4245.jpg
 

victor

Active Member
Bună seara!:openrose:
Planta ta este afectată din cauza introducerii apei la baza frunzelor.
Vreau să se înțeleagă ce se întâmplă cînd intră apă în coletul plantelor sau la baza frunzelor.
Apa odată intrată va staționa acolo pînă când vor intra în acțiune ciupercile și bacteriile.
Ciupercile și bacteriile vor ataca suprafața de contactat și vor creea aceste probleme.
Dacă se elimină partea vătămată înainte de a ataca tulpina plantei, problema se va rezolva mai ușor, este suficient să acoperim rana cu pastă de champ sau scorțișoară.
În cazul în care este atacată tulpina, boala devine sistemică, adică intră în metabolismul plantei.O boală sistemică se combate cu un produs fungic sistemic.
În cazul tău, boala este sistemică, Topsin este un fungigid sistemic, 2 tratamente foliare la interval de 10 zile ar fi suficient.
Până la tratament trebuie neapărat să elimini frunzele afectate, să cureți locurile de pe tulpină care sunt afectate, se curăță cu un cuțit bine ascuțit și sterilizat.
Rănile se acoperă cu pastă de champ sau scorțișoară.
 
Multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire, daca inlatur frunzele bolnave, ramine orhideea fara virf, ea va mai putea sa creasca?
Si inca o intrebare, doua dintre ele au cite un puisor cu cite o tija,dar au doar o singura radacina, sa le separ, au sanse sa supravetuiasca?
Va multumesc!
 

Mari

New Member
Bună seara! Am și eu probleme cu 2 orhidei, cred că au fost udate excesiv, rădăcinile au mucegăit în mare parte, cu toate astea amandouă au frunzele verzi și tari, iar una din ele a făcut o ramificație nouă la vechea tijă. Cealaltă nu a mai făcut nicio rădăcină din septembrie și i-am tăiat amândouă tije deoarece s-au uscat. Am tăiat rădăcinile mucegăite și astăzi le-am schimbat substratul, celălalt fiind umed. Cred că reținea apă. Ce aș putea să le fac ca să producă rădăcini noi? Mulțumesc!
 

victor

Active Member
Dacă coletul nu este afectat ci doar frunza din vârf, nu este nicio problemă, va crște o altă frunză nouă din colet și planta va crește normal.
Chiar dacă ar avea multe rădăcini tot nu trebuie să separi puii, poate doar vasul, dar numai dacă va fi neîncăpător.
Eu ți-am dat acest sfat pentru pui bazali, bănuiesc că la ei te referi.
Multumesc pentru raspuns, dar am o nelamurire, daca inlatur frunzele bolnave, ramine orhideea fara virf, ea va mai putea sa creasca?
Si inca o intrebare, doua dintre ele au cite un puisor cu cite o tija,dar au doar o singura radacina, sa le separ, au sanse sa supravetuiasca?
Va multumesc!
 

victor

Active Member
Bună dimineața, Mari!:openrose:
Pentru ca plantele tale să facă noi rădăcini îți recomand tratamentele cu Atonik.
Se efectuează la interval de 3 zile, foliar 1ml la 1l de apă.
 

victor

Active Member
Cenușa este bună pentru plantele din grădină, mai ales pentru corectarea Ph-lui.
Dacă am pune cenușă în substratul orhideelor s-ar obtura orificiile de pe velamenul rădăcinilor și în plus ar reține umezeala în substrat.
Cenușa conține potasiu, dacă am pune-o în apă și am lasa-o să se limpezească ar putea fi folosită pentru udare.
 
Buna seara,
Am nevoie iarasi de ajutor, azi am cumparat fungigid, dar nu am gasit Topsin ci Fundazol, vad ca e pentru legume, il pot folosi si pentru orhidee?

Va multumesc!
 
Ultima editare:

Mari

New Member
Bună dimineața, Mari!:openrose:
Pentru ca plantele tale să facă noi rădăcini îți recomand tratamentele cu Atonik.
Se efectuează la interval de 3 zile, foliar 1ml la 1l de apă.
Mulțumesc! Mă voi duce să cumpăr și aștept să văd ce se va întâmpla.
 

victor

Active Member
Este bun și acest fungicid, nu există fungicide special pentru orhidee.
În mediul lor natural, orhideele nu se se confruntă cu aceste boli sau dăunători.
Și orhideele sunt plante și sunt atacate de aceleași boli și dăunători, așa că și produsele fitosanitare sunt valabile și pentru ele.
 
Buna seara,
Am nevoie iarasi de ajutor, azi am cumparat fungigid, dar nu am gasit Topsin ci Fundazol, vad ca e pentru legume, il pot folosi si pentru orhidee?

Va multumesc!
Nu prea mi-e clar in cita apa sa-l dizolv,caci vad pentru diferite culturi e diferita concentratia, ma puteti ajuta? Si se stropeste toata planta, sau doar locurile vatamate? Locurile vatamate sunt acoperite cu scortisoara,o inlatur sau stropesc deasupra?
Va multmesc mult!
 

victor

Active Member
Nu știu unde ai găsit fundazol, eu știam că este retras de pe piață de câțiva ani.
Te rog să să vezi care este data expirării produsului, în mod sigur este expirat demult.
Poate găsești alte produse care sunt la fel de bune:Teldor, Captan, Ridomil.
 

victor

Active Member
S-ar putea să ai dreptate, produsul este interzis din dispoziția UE.
Dacă plicul are 5 grame, se pun 2 grame la un litru de apă, deci un plic la 10 litri.
Tratamentul se face doar foliar, dar trebuie să nu uzi partea cu rănile acoperite cu scorțișoară.
Succes!:openrose:
 
Sus