Problema cu phalaenopsis II.

MaraSilvia

New Member
Ghivece sunt la Carrefour , si pentru cei care vor lucruri pentru îngrijirea orhideelor sunt la Carrefour : ghivece transparente , pământ special Floria sau Agro , multe feluri de ingrasamant pentru orhidee.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Substratul Agro pentru orhidee mi s-a parut prost. Cel mai bun substrat pe care l-am folosit pana acum a fost Compo pentru orhidee - are scoarta in el asa cum trebuie, are si perlit, eu pe asta l-as recomanda pentru ca dreneaza foarte bine.
 

yo_man

Active Member
Sunteti siguri ca este de12? Multumesc pt raspuns. O sa caut si acolo. Eu folosesc scoarta Floria si sunt multumita de ea.
 

victor

Active Member
Hai să lămurim problema vaselor și a substratului pentru phalaenopsis.
De ce este nevoie de un vas musai de 12cm?
Am mai spus în alte postări, vasul se alege în funcție de masa radiculară.
Dacă vasul de 15 este prea mare și nu găsești unul de 12, trebuie să improvizăm.Eu, de exemplu pun pe fundul vasului bucăți mai mari de polistiren,
până consider că este spațiu ideal pentru masa radiculară.Se mai pot improviza și alte metode, un vas mai mic pus cu gura în jos, etc.
Trebuie să lăsăm imaginația să lucreze.Cât despre substratul de orhidee din magazine, în general toate sunt bune, dar trebuie să alegem doar scoarța de pin din el pentru phale.
Pungile cu substrat din comerț sunt pentru toate speciile de orhidee epifite, dar noi trebuie să alegem din el ce avem nevoie, în funcție de soiul orhideei.
 

victor

Active Member
Bună seara, Getik 1!
Singura șansă care mai există este ca planta să facă un pui bazal.
Trebuie să pui planta într-un vas micuț, cît pentru 2 rădăcini, aceala în care l-ai pus este prea mare.
Trebuie să tai tija de la bază, consumă o mare parte din energia plantei și așa foarte mică.
Amargerol este vital, dar nu cred că se merită să cheltui atâta pentru o plantă cu șanse mici de supraviețuire.
Udarea substratului se face superficial, dar locul unde este tăiată planta trebuie acoperit cu un strat de pastă de champ.
Champ este un produs solid sub formă de particule ca la ness, este albastru la culoare.Deci, faci o pastă din acest produs, exact ca atunci când freci nessul.
 

Calin

New Member
Salut! Mi-am cumparat o orhidee Phalaenopsis de culoare alba superba. As vrea sa va intreb ce sa fac: acum are flori dar radacinile sunt inghesuite in ghiveciul in care este,as vrea sa-i schimb ghiveciul dar nu cred ca o sa ii placa mai ales ca are flori...voi ce zice-ti?IMG_20151206_185854.jpg IMG_20151206_185924.jpg IMG_20151206_185945.jpg
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Buna Calin! In nici un caz nu umbla la ea cat e inflorita inca si-apoi sa stii ca n-are nicio problema sa stea inghesuita in ghiveci ;-)
 

Calin

New Member
Buna Calin! In nici un caz nu umbla la ea cat e inflorita inca si-apoi sa stii ca n-are nicio problema sa stea inghesuita in ghiveci ;-)
Multumesc pt. sfat, nu o sa o mut cat timp este inflorita. Am observat ca radacinile au iesit prin orificiile de scurgere a apei...dupa ce nu mai are flori ii pot schimba substratul?
 

victor

Active Member
Substratul se deteriorează după 2-3 ani.
Transplantarea creează un mare stres plantei.Nu trebuie să ne jucăm cu transplantatul dacă nu este strict necesar.
Dacă planta are rădăcini putrezite în vas, atunci este necesar transplantatul.Rădăcinile putrezite dau naștere unor ciuperci phitium, care vor ataca și restul rădăcinilor valide.
 

Calin

New Member
Substratul se deteriorează după 2-3 ani.
Transplantarea creează un mare stres plantei.Nu trebuie să ne jucăm cu transplantatul dacă nu este strict necesar.
Dacă planta are rădăcini putrezite în vas, atunci este necesar transplantatul.Rădăcinile putrezite dau naștere unor ciuperci phitium, care vor ataca și restul rădăcinilor valide.
Dar daca radacinile au iesit prin orificiile de scurgere a apei sa o mut? Saptamana trecuta am facut o scufundare phalei ,am lasat-o acolo 10 min. Am lasat-o la scurs dar dupa o zi o radacina care a iesit din ghiveci s-a putrezit... Nustiu dece..
 

victor

Active Member
A putrezit pentru că a stat mult în apă.Ai lăsat apa să se scurgă din vas?
Probabil că nu!Acea apă a rămas pe fundul vasului, sau în farfurioară, ceace a făcut ca rădăcinile să putrezească.
 

getik1

New Member
Buna seara, din pacate orhideea mea nu a rezistat, in schimb am tija cu flori inca inflorite, ce pot sa fac cu ea??. Multumesc
 
Sus