Pomi fructiferi - discutii generale

dan_6393

Member
Toate concentratiile specificate de mine se refera la "istoricul " fiecarui pom/planta
Dithane :
Fungicid de CONTACT- la Cais, deja se contureaza mugurii de rod - "Trotilul"- Dithane + Topsin" il voi aplica la ultima stropire din februarie impreuna cu 0,02% Champh "trotilul" asta a scost din monilioza doi caisi "negri' Cu rezultate ABSOLUT superioare fata de ...."imi scapa numele..."
Ceea ce spun pe aici ca am facut eu nu insemna ca cineva trebuie sa isi omoare pomii dupa retetele mele!
Retetele mele, insotite de imagini sau nu, pot fi folosite dupa regulile oricarui plic cu substante pentru pomi etc.
De altfel, am mai si raspuns cuiva, referitor la Decis +Tutun = 1 la 5 litri apa
 

dan_6393

Member
Corcodusul "altoit" este unul cu fructe vinetii,cu diametrul de cca 2 cm
- 2 pomi in toata localitatea,
la vremea cand era varga avea punct de altoire si eu am zis ca este prun.
Tulpina scurta 50- 60cm, ramificare bogata- 4-6 sarpante /360 grade/ 10 -15 cm diferente de inaltime
Inatimea pomului - 2- 2, 5 metri ( in functie de scara si de foerfece)
fructificare abundenta pe remuri scurte -20-35 cm.
Slab rezistent la GER.
netratat si neprotejat, la perioada de parguire "arunca pe jos "2/3' din productie
 

dan_6393

Member
happy a spus:
.......oara cand aud
Pentru "happy" -Cu tot respectul!(Si asta din mesaj nu reprezinta TOT respectul!)
Pe vremea cand postam materiale copiate din carti privind intretinerea pomilor, ai avut niste obiectii cu privire la autorul cartii si, desi odata te-am contrazis, ti-am dat si dreptate atunci cand a fost cazul! Iti amintesti vremurile cand materialele postate de mine purtau la sfarsit remarca :" - Cine se pricepe mai bine este rugat sa completeze !" ?

Restul, pe ultimul MP !
 

dan_6393

Member
Cred ca "avertizarile'' mele trebuiesc luate in serios- In afara muschiului ce tinde sa cuprinda ramurile de schelet in intregime (Nord- Vest- Sud), daca aveti caini care stau afara, vedeti ca au inceput sa naparleasca ! Asa ca "Iarna lui Dragnea"are toate sansele sa se transforme intr-o toamna umeda de pe Missisippi!
Faceti ce si cum vreti !
Si pregatiti-va ca in urmatorii 5 ani sa aplicati cu 25 % mai multe tratamente si sa aveti 2 recolte la visin,, 2-3 la usturoi si ceapa si merii sa se umple de Rapan cu toate tratamentele aplicate !.
 

happy

Well-Known Member
Hai ca esti prea prastios :rofl:
Va trebui in cazul asta sa cultivam pomi fructiferi care rezista la asa ceva cum ar fi pawpaw,kaki,smochini.Caisii sunt de preferat,au viata cam scurta dar nu trebuiesc stropiti atat de mult.Eu visinii(3buc)nu ii stropesc deloc,nu sunt altoiti.
 

dan_6393

Member
Nu sunt in nici un fel!
La M.K- (C-ta) ai sa gasesti in toata localitatea vreo 6 caisi care mai traiesc dupa moniliozele datorate umezelii si nu neaparat brumei. De 3 dintre ei m-am ocupat eu- (pentru 2 nu stie nici proprietarul, dar a avut si va avea caise)
Visinul meu este un "Timpuriu englezesc"- negre, coacere prima decada a lunii Iulie, slab aderente la sambure, pulpa rosie , continut mare de colorant, excelent pentru consum si conservare.
Ai dreptate- nu necesita stropiri decat in faza de "parga" atunci cand ataca "musculita alba a ciresului"!
In zilele astea insa apare riscul "Putregaiului cenusiu"- O "pasla" albicioasa pe scoarta si pe muguri. Pe muguri, dar si pe scoarta pot apare- si au aparut- "pernite" albe- poti zice ca da sa se desfaca mugurele florifer- desi pernita se lipeste mai bine pe mugurele vegetativ din mijlocul buchetului.
In rest, sa ne ajute Mama-natura sa se ridice ceata si sa nu mai creasca temperaturile !
 

dan_6393

Member
Cred ca nici smochinii nu rezista la atata umezeala! o sa ma uit maine.
Specii recomnadate pentru infiintarea culturilor - citrice si maslin din Grecia sau Turcia, dar asta abia peste vreo 3 ani ( (infiintare)- Rodire si profit peste inca 5 -6 ani !
Adica "am pus-o de mamaliga" daca nu avem grija de ce avem inca !
 

dan_6393

Member
MULTUMIM !!!

Pe mine cel putin, m-a lovit unde ma durea :- taierile la mar, dar mai ales la prun.
Am fost la Institut inainte de 89 si era o splendoare.
Ma bucur enorm sa vad ca si in conditiile de azi , este la fel !
 

dan_6393

Member
Lui domn profesor cred ca ii era cam frig si i-a luat cam repede pe copiii aia. Si nu numai pe ei.
Vedeti ca mai sunt si alte materiale video, filmate mai pe intelesul tuturor.
 

vatany

Member
Cam asa ceva.. :)
am 4 caisi netunsi..si eram curios in mare procedeeul :)
Domnul Dan cum stati cu pregatirile de primavara in livada?
 

dan_6393

Member
Deocamdata stau ca e noroi, dar cred ca in 2 saptamani cel mult ma apuc de tuns merii ca asta vara i-am lasat in pace.
La celelalte specii nu am decat de verificat pentru ca i-am prelucrat pe tot parcursul anului trecut.
"livada" mea inseamna vreo 10 pomi din specii diferite, asa ca am activitate. Fiecare e cu chichitele lui.
 

vatany

Member
da va credd ff bine !!!
- si eu trebuie sa ma apuc la taiat pomii cei neingriziti..si abia astept primavara sa vad ce sa prins si ce nu din pomi plantati in toamna.
- trebuie sa achizitionez o remorca de mranita neaparat pt solul pomilor
- si apoi s amai studiez cu stropiirile ca se apropie sezonuu :)
 

laural

Well-Known Member
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. In toamna am plantat cativa pomi( ciresi in special ) dar pe care nu i-am retezat la nivelul trunchiului.....in primavera asta ii tai nu ? Multumesc
 

dan_6393

Member
Faptul ca nu i-ai taiat in toamna nu e grav.
Acum ai timp sa observi pe indelete de unde sa tai in functie de pozitia mugurilor sau a ramurilor deja formate.
Trimite-mi pe MP adresa de mail sa iti trimit o carte. Acolo vei gasi detalii privind taierile si multe altele.
 

happy

Well-Known Member
Azi am reusit sa stropesc pomii fructiferi cu substanta uleioasa,cu zeama bordeleza ii stropisem inainte de zapada.A fost ceva mai frig si albinele nu au iesit la zbor.Acum iarna stropesc si eu pomii si cand incep sa cada petalele la flori.In rest ecologic ca este mai bun!! ;-)
 
Sus