Pomi fructiferi - discutii generale

dan_6393

Member
1- De regula, pomii stau in pepiniera 1 an, asa ca la momentul iesirii pe piata sunt in anul II, au tulpina de grosimea cel mult a degetului mic de la mana, inaltimea cu radacina cu tot de cca. 1,75 - 1,80 m, eventualele ramuri sunt cam la 1,5 m. Radacinile principale nu sunt mai groase decat un creion si au cam 15 - 20 cm lungime.
2 - In privinta pomului cu frunze uscate - se intampla frecvent, de exemplu la mar, ca acestea sa ramana atasate pana in ianuarie.
Ca sa iti dai seama daca e uscat cu totul, "ciupeste" putin o radacina. Sectiunea ar trebui sa fie moale, usor umeda si cu aspect de lemn putred - alb -galbui-. Poti taia o ramura - in sectiune nu trebuie sa fie uscata, iar dezlipind putin scoarta, tesutul dintre coaja si tulpina trebuie sa fie verde - sau maro, in functie de specie- si in orice caz, moale si umed.
Daca pomul este uscat, la unele specii ramurile subtiri sunt striate pe lungime, iar la pipait coaja nu este alunecoasa.
 

vatany

Member
multumesc pt raspunsuri dul Dan!

am reusit sa ajung si cumpar Fungicid pt stropirea pomilor inainte de iarna !

Champ 77 WG - contine cupru 50% - pret 4.5 lei

Zeama Bordeleza - - contine cupru 20% - pret 4.5 lei

Clei pt soricei - 7.5 lei :) ( in primavara pun un inel de lipici impotriva insectelor..ideie luata de pe forum :hug: )

Se pare ca Champ 77 WG este mai eficient dupa spusele celor de la magazin si celor de pe forum

Intrebare
se pot combina? sau e suficient sa dau cu CHAMP si Zeama Bordeleza sa o folosesc in primavara
se pot face 2 stropiri la o distanta de 1 saptamana cu ambele?

Multumesc :hug:
 

dan_6393

Member
Nu este cazul sa combini CHAMP. In principiu, doza este de 1 plic la 10 litri apa. Daca vrei o solutie mai concentrata, folosesti 8 litri, dar numai daca este prezenta vreo boala.
Abia de la primavara - mai este pana atunci- putem vorbi de repetarea stropirilor cu fungicide - de regula dupa cel putin 10 zile. in caz de manifestari grave - 1 / saptamana si atunci cu alternarea substantelor - de contact - sistemic - de contact
Exista niste reguli simple in privinta stropirilor de peste an - si se folosesc amestecuri de insecticid cu fungicid - :
- inainte de inflorit
- cand s-au scuturat 15 - 20 % dintre flori
- cand fructele sunt cat bobul de mazare
-cand sunt cat o aluna
- cand sunt cat o nuca.
- cand incep sa se parguiasca
- cu 14 - 20 de zile inainte de recoltare

Intre astea,intervii doar daca apar daunatori sau boli - desi n-ar trebui sa apara.
 

laural

Well-Known Member
vatany ce nuci vrei sa pui ? Am tot studiat si eu dar nu ma pot hotara intre altoiti si cei selectionati....unii zic ca cei altoiti sunt mai sensibili si la boli si la seceta.
 

vatany

Member
si mai vin cu o intrebare :)

unu pomi au muschi si licheni pe ei..
cum reusim sa scapam de ei?
din cate am inteles ar trebui prima data dati jos cu o perie de radacini sau sarma..si apoi stropiti cu ceva solutii?
 

vatany

Member
var aplicat pe muschi?sau curatat si apoi aplicat varul ..
varul trebuie sa fie stins sau nestins :)
binenteles doar prunii mai in varsta prezinta muschi
 

dan_6393

Member
Cureti usor muschii cu peria, pui var nestins intr-o galeata cu 3 - 4 litri apa, amesteci bine - consistenta mai subtire decat smantana - si aplici peste muschi cu pensula sau bidineaua.
Aplicand imediat varul, reactia de stingere se va produce pe pom si va "arde" muschii.
 

vatany

Member
laural a spus:
vatany ce nuci vrei sa pui ? Am tot studiat si eu dar nu ma pot hotara intre altoiti si cei selectionati....unii zic ca cei altoiti sunt mai sensibili si la boli si la seceta.
am fost dupa nuci la pepiniera din dorobanti..dar nu am mai gasit nuci selectionati la 20 lei..mai aveau doar nuci altoiti la 40 de lei..dar nu am mai retinut ce soi este..oricum ceva unguresc.
week viitor voi merge la niste cunostinte sa scot cativa puieti de sub nucul lor imens cu nuci mari :) sunt tare curios ce voi gasi pe acolo :)
 

vatany

Member
re

vineri am reusit sa stropesc si pomii cu Champion - subs pe baza de cupru
sambata am mai achizitionat 26 de pomi pe care am reusit sai si plantezz :whew:

am luat si 2 migdali *(trebuie luati 2 soiuri pt polenizare) Tetenyi Botermo si Budatetenyi 70.
la fel si 2 aluni

si am gasit pe tija lunga agris si coacaz :)

am studiat bine vremea si astazi numa bine pomisorii mai primesc un surplus de apa de SUSSS :hug:

mica livada in devenire :) http://vatany.sunphoto.ro/Paradisul_verde/93640211
duminica placutaaa !!!
 

laural

Well-Known Member
Eu pana la urma mi-am luat 2 nuci altoiti , cei mai rezistenti la ger...Lunguiete si Codrene. Sunt de la o pepiniera din Moldova de peste Prut.Maine ii plantez....
 

dan_6393

Member
vatany a spus:
Ce spuneti de visinul... :)
Din cate se vede, povestea e destul de veche. In dreapta lui e visin ?
Daca da, scoate-l frumos cu radacina cu tot si planteaza-l in fata "gaurii". La primavara ( Mai - Iunie) facem compensarea ranilor.
Daca nu e visin, desprinde din visin o crestere anuala ( trebuie sa aiba spre varful crengilor mature cate 3 -4 ramuri mai tinere, subtiri cat un creion si lungi de 45 70 cm ). Incearca sa desprinzi ramura cu circa 4 - 5 cm din scoarta ramurii de care este prinsa.
Planteaz-o ca pe orice pom, cat mai aproape de rana cu pricina.
Daca se prinde, la primavara, din lastarii crescuti pe ea vom face "reparatiile" necesare.
Si pentru mai multe sanse, in aceeasi groapa poti planta 2 - 3 crengi.
Planteaza-le pana da inghetul.
 

vatany

Member
e de anul asta din mai - iulie lovitura
d aobserv ca e un lastar..o sa merg week zilele astea la gradina sa vad exact ce puiet este..banuiesc si eu ca e un alstar iesit din tulpina principala sau poate din un sambure..si daca nu are radacina ..o sa tai o grentuta sa vedem experimentul :)
 
Sus