Poinsettia

mymo

Active Member
Moooaaama Micha ce mare si frumoasa e!
Mimish a ta e cumparata recent?
A mea de la aleynad a mai crescut putin dar nici urma de rosu :)
Eu oricum i-am tras luc de sarbatoare:
 
mimish a spus:
De la cea mare mi s-a rupt un lastar. Voi cum ati prins mai usor? In apa sau direct in pamant? Cu sau fara pet?
Am lasat sa se scurga seva in apa calduta.Altfel latexul se intareste si nu mai inradacineaza si apoi am plantat in cocopeat+perlit.Am pus unpet mai mare peste paharelulin care am pus butasul.La inceput i-au picat frunzele de la baza,Cam intr-o luna au aparut radacinile si in locul frunzelor dau lastari.Iata
http://simonacerasela.sunphoto.ro/Poins ... GADQSBRFII
 

gea

New Member
Am primit de Craciun o Poinsettia. De atunci au tot inceput sa-i cada frunzele. Mentionez ca sta pe balcon care e inchis , langa geam , la o temperatura de 20 grd. Am observat de curand ca mama ii umple farfurioara cu apa. Pamantul e cam umed si oricum ghivecelul in care sta floarea e foarte mic. Ma gandesc sa o mut in alt ghiveci , mai mare. Are ceva daca mut floarea in alt ghiveci in perioada asta? Sau ce pot sa-i fac ca sa-si revina?
 
D

dyayzh

Guest
Cred ca se refereA la faptul ca televizoarele cu tub degaja caldura atunci cand sunt deschise, caldura care nu face bine la planta, fiind o iubitoare de temperaturi un pic mai "racoroase" :?
 

helisananca

Member
si eu tot de Craciun am primit una cadou,si i-au cazut toate frunzele am crezut ca o pierd,insa am lasat-o acolo la locul ei,,,si i-au dat alte frunze si alte frunze,nu la fel de mari precum primele insa e plina de frunze iar,cu siguranta isi va reveni,inca nu i-am schimbat pamantul pt ca am mai facut asa cu una si am pierdut-o definitiv in sensul ca a crescut ff urat..asa ca pe aceasta o mai las deocamdata
 

Blitz

Active Member
Si a mea sta in fata geamului (care este orientat spre nord), incaperea este incalzita, dar nu tare- si culmea- se simte bine, chiar foarte bine. Cand as putea sa-i schimb pamantul si ghiveciul (ghiveciul este cam mic). Deocamdata este rosie-rosie si creste. S-o las in pace?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu le-am tuns drastic pe amandoua, pentru ca se trecusera florile, le-am schimbat ghiveciul, le-am udat mereu si le-am pulverizat de 1-2 ori pe zi ....si acum sunt pline de lastari noi :D
 

ghia_don

Active Member
Eu o am de trei ani si anul acesta ca si anul trecut a inflorit dupa anul nou...inca e frumoasa si n-o tai, o voi face dupa ce o voi scoate afara...asta numai daca mai vineee priiimavaaaraaa :cry: ....
 

aleynad

Active Member
Moderator
poinsetia primita premiul la concursul cu brazi de Craciun, am tuns-o si acum infloreste din nou :petrecere:


 

Blitz

Active Member
Super, Daniela, dar cand ai tuns-o? De unde ai stiut ca trebuie s-o tunzi?

Pe-a mea am mutat-o in hol, in brate la pitic :rofl: :rofl: :rofl: si este deja de doua saptamani acolo. Se pare ca-i place noul loc.

 

aleynad

Active Member
Moderator
am citit intr-o revista, ca dupa ce se trec "florile" trebuie tunsa drastic, ca sa formeze coroana frumoasa, deci m-am pus pe treaba... :)
mentionez ca eu o am la birou, unde e cald mereu, in jur de 20-22 grade, asa ca o pulverizez zilnic cu apa :D si se pare ca i-a placut, incat pe lastarii noi formati a facut "flori" :)
 

Blitz

Active Member
Problema mea este ca "florile" ei se fac tot mai multe, asa ca nu cred ca trebuie s-o tund momentan. Ce zici?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Blitz, e tare frumusica :D
las-o in pace, abia cand pica florile, adica frunzele alea rosii sa o tunzi, da? :D
 

Fleur

Active Member
Eu am asteptat anul trecut sa pice florile la planta mea si vreau sa va spun ca a stat asa pana prin august cand n-am mai avut curaj s-o tund si n-a fost bine. Anul asta la sfarsitul lunii o tund ca a crecut o cracoasa si a facut bracteele mici in comaparatie cu anii trecuti. Deja am taiat 2 lastari si i-am pus la prins ca mi-a cerut cineva si urmeaza si ceilalti :wink:
 

Blitz

Active Member
Fleur, draga, poti sa pui ceva poze pentru diferitele etape de "coafura" :wink: :wink: :wink: ?

Ne-ar fi tare de folos!
 

Fleur

Active Member
O sa pun poze cand o voi tunde, dar cred ca fiecare planta trebuie tunsa in functie de cum a crescut. Eu ii voi scurta lastatarii la 5-6 cm sa creasca compacta.
 

helisananca

Member
eu cu prima care am avut-o la fel am procedat...si am facut-o lata :( a crescut urataaa micaaa si niste crengute subtirii si strambe :cry: nu stiu de ce .in schimb am una cumparata de Craciun caruia i-au cazut toate frunzele era cheala cheala...si acum i cresc la loc si mai dese si verzi verzi deocamdata sunt inca mici frunzele insa i merge bine si nu am tunso :D
 

Fleur

Active Member
Nici eu n-am tuns-o in primul an ca nu aveam ce si dupa ce a pierdut toate frunzele i-a dat lastari si a crescut f frumos, dar in anul urmator trebuia neaparat tunsa.
 

Blitz

Active Member
Nu e momentul neaparat acum, altele sunt plantele de sezon, dar: poinsetia mea creste, parca ar vrea sa se faca "pom de Craciun", iar frunzele rosii nu i-au cazut nici acum: e un etaj verde, urmeaza rosu, si iar MUUULT verde. Poza este un pic neclara :oops:


Si de muuuult nu mai are loc la pitic in brate :rofl: :rofl: :rofl:
 

cris_tkp

Member
Foarte frumoasa e...copacel se face. Am vazut intr-o clinica era fix ca un pom...
Si a mea creste numai ca frunzele rosii ii cad treptat si au fost acaparate de cele verzi. E prima mea Poinsetia....de-abia astept sa vina Craciunul sa imi mai iau una rosie si vreau si crem....imi plac foarte mult si vad ca le merge bine la mine pe balcon.
 
Sus