Poinsettia

miki70

Active Member
Este adevarat ca este planta bienala :eek: ?

Am una mica achizitionata acum 2-3 sapt si vreau sa-i schimb ghiveciul pentru ca este foarte mic cel care il are , nu are echilibru . O scot cu balot cu tot foarte usor si adaug Florimo pentru acidofile, e ok?
Voi ii puneti ingrasamant in perioada asta cand este inflorita? Daca da de care folositi?
 

ghia_don

Active Member
Da, da...e bienala...a mea face acusi cinci ani... :rofl:
Mai , de unde or scoate informatiile astea?? :x
Miki, scoate-o linistita si mut-o in ghiveci mai mare, dar e bine sa nu pui ingrasamint acum, inca nu si-a consumat resursele pe care le are de la producator...
 

miki70

Active Member
ghia_don a spus:
Da, da...e bienala...a mea face acusi cinci ani... :rofl:
Mai , de unde or scoate informatiile astea?? :x
Miki, scoate-o linistita si mut-o in ghiveci mai mare, dar e bine sa nu pui ingrasamint acum, inca nu si-a consumat resursele pe care le are de la producator...
Am scos-o si a iesit balotul foarte usor. Avea perlit foarte mult si i-am pus si eu ca la violete 50% perlit 50% florimo pt acidofile . I-am pus si o ata sa bea singura apa, acum astept sa vad cat de multa bea si daca e buna metoda wick-watering pentru ea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am vazut prin magazine multe varietati. Sunt tare frumoase si parca ma tenteaza sa-mi cumpar iar. :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Ai de unde alege...sint pline magazinele cu tot felul de nuante.. :D
A mea incepe sa se imbujoreze :) ...si chiar daca nu mai are frunzele asa mari cum erau cind am cumparat-o, tot ma bucur de ea in fiecare iarna de 4 ani incoace :D ...
 

ghia_don

Active Member
Chiar nu mi se pare...ori am eu noroc cu ea... :wink:
In afara de a o uda cind se usuca pamintul, nu i-am facut altceva...vara o scot afara si o tin la semiumbra, si acum e in casa intr-un loc insorit . Nici vorba sa-i pun punga neagra in cap si alte chestii de genul asta, iar cind ii vine timpul, se inroseste singura... :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Am si eu una, prinsa din lastar anul trecut. A crescut mare, frumoasa, nu mi-a facut probleme, dar nu da semne de... rusinare :D . Tare mi-ar fi placut sa se inroseasca si ea de sarbatori.
 

tamara

Member
Nici mie nu mi se pare deloc fitoasa, daca o cunosti cat de cat!
Anul asta insa am dat-o in bara :oops: Am cam neglijat-o, adica am tinut-o la o fereastra mai putin luminoasa, pe nord si nu da semne ca s-ar inrosi prea curand, desi am mutat-o in locul unde am tinut-o ani de zile.
In primul an, m-am chinuit sa-i asigur nu stiu cate ore de intuneric, seara ii puneam o punga neagra in cap, dimineata o dadeam jos, pana am reusit sa-i rup o gramada de lastari :mrgreen: M-am lasat pagubasa si s-a inrosit singurica. :)
Deci, Corina, daca ai o fereastra luminoasa, pune-o acolo, pana la Pasti sigur se va inrosi :rofl: ... ca si a mea :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Tamara, sta in balcon unde are destula lumina. Deci avem floarea Craciunului rosie de Pasti? :rofl:
 

tamara

Member
kerkyra a spus:
Tamara, sta in balcon unde are destula lumina. Deci avem floarea Craciunului rosie de Pasti? :rofl:
mai mult ca sigur :rofl: dar nu voi ramane fara asa mandrete de Craciun, abia astept sa dau o raita pe la magazine sa-mi cumpar una gata infocata :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Nici eu n-am avut parte de ea mai mult de un an ....ma bucur de frumusetea lor prin florarii ,in perioada asta e plin de ele ,sunt superbe ........
Mi-ar placea una in gradina :

 
lelia a spus:
Nici eu n-am avut parte de ea mai mult de un an ....ma bucur de frumusetea lor prin florarii ,in perioada asta e plin de ele ,sunt superbe ........
Mi-ar placea una in gradina :

Ce mare este? E un adevarat copac. Nu stiam ca se face asa mare la ea acasa.
 

ghia_don

Active Member
Eu o am de 4 sau 5 ani, nici nu mai stiu si zau daca e pretentioasa :D . Vara o scot afara si iarna o tin pe hol, linga usa de la intrare in casa unde tot frigul se bitiie pe linga ea. Nici n-am tuns-o de vreo doi ani, dar la primavara ii promit c-o fac frumoasa :rofl: . Acum s-a inrosit si v-a ramine asa pina prin mai... :D
 
Sus