Poinsettia

Pocalinda

Member
Sper, nu e ea asa frunzoasa cum mi-as dori eu iar verdele e cam crud desi a stat pe pervaz, la lumina din belsug. Dar tot imi e drag de ea ca a rezistat spre deosebire de colega ei galbena care a murit fara explicatie :( .
Ce ingrasamant ar fi potrivit pentru ea? Sa aiba mai multe frunze si sa-si recapete verdele tare.
 

elenafles

Active Member
Eu nu i-am administrat nici un ingrasamant si nu stiu ca
re e mai potrivit.Poate ne spune si noua cineva mai priceput care e mai bun :D
 

danya

Active Member
Cate ai... :D Nu stiam ca exista atatea culori.
Totusi, cea rosie imi place cel mai mult. E in ton cu Craciunul. :D
 

Blitz

Active Member
Si a mea, care a rezistat eroic un an intreg- acum a hotarat ca ceva nu ii place :cry: E drept, am chinuit-o cu punga, am mutat-o, dar am adus-o de vreo trei-patru zile inapoi la locul ei de "iernat"- si tot pierde frunze. Asta este- mi-e mila de ea, dar nu stiu cum s-o ajut :|
 

ssara

Member
Da, posibil sa se fi inundat ca era cam imbibat pamantul de apa.Pana la Craciun poate ramane cheala de tot! :(
 

ghia_don

Active Member
Eu o ud doar la cerere :wink: ...si o am de trei ani..
E foarte pudica...uitati cum incepe sa se rusineze :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Isi lasa frunzele in jos....atunci stiu ca trebuie udata :wink: ..
Nu o las sa se blegeasca de tot, doar putin daca isi lasa frunzele , inseamna ca ii e sete :D ..
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu, nu o afecteaza. Mai bine sa ceara ea apa decat sa ii dai in exces. In general plantele se refac mai usor dupa lipsa de apa decat dupa exces, ca daca putrezesc radacinile nu mai ai ce sa-i faci. La fel ud si ciclamenul, cand se lasa frunzele si florile.
 

ghia_don

Active Member
Decit mai multa apa, mai bine suporta mai putina...
Eu o tin pe holul de la intrare unde e mai racoare si nu i-ar prii apa prea multa, ca sigur i-ar putrezi radacinile.
 

danya

Active Member
Normal ca, decat prea multa apa mai bine mai putina, numai ca nu merge la toate plantele metoda asta. De ex, la violete nu merge...
Irina, mi ai dat idee buna in privinta Cyclamenului abia achizitionat... nu stiam cum sa l ud ca sa nu l omor. :D
Si tu Ghia, de acum asa voi face daca nu moare Poinsetia :D
Multumesc!
 

Blitz

Active Member
Poinsetia mea a tot avut probleme, se uscau frunzele rand pe rand si picau. Azi mi-am luat inima in dinti si am scos-o din ghiveci. Pamantul si radacinile erau ca si stropite cu ceva alb. Dupa aceea am constatat ca acea albiciune era si pe frunze. Am impresia ca era cam lipicioasa. Nu am riscat sa tin planta, asa ca am aruncat-o cu tot cu pamant :| Mi-era frica si sa tin o ramura s-o pun la inradacinat :|

Poate puteti sa-mi spuneti ce daunator avea? Si daca pot pastra ghiveciul (l-am spalat cu apa si l-am pus complet separat).

Pozele cu pamantul si radacinile sunt aici:

http://blitz1959.sunphoto.ro/Poinsetia_ ... e/28112723

Multumesc anticipat!
 

Blitz

Active Member
Multumesc mult, noroc ca nu a stat langa nicio alta planta de cand a inceput sa aiba probleme. Dar de unde-ori fi aparut bestiile?

O zi faina in continuare!
 
Sus