Plantele companion

lili

Member
Gabiuta a spus:
Vad ca nu s-a raspuns de multisor la intrebarea mea.Vine primavara si tare as vrea sa stiu cam ce plante pot pune in ghivecele mari cu leandrii de exemplu.
Sau in ghivecele cu lantane.....
Nici sa nu afecteze plantele dar sa si le orneze.
Imi dati si mie un sfat?
Cateva plante care au cerinte apropiate cu cele ale plantelor enumerate:
- bidens
- bacopa
- phloxul subulata
- condurasi
- lobelia
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Angela,seminte la orice magazin care comercializeaza asa ceva.Plus ca rasar repede si nu sunt de loc pretentioase.
Liliiiii :( ma pui pe alergat acum!Iar fac lista cu seminte?De abia ma linistisem :oops:
 
A

Anonymous

Guest
Principala conditie pentru ca "o planta mare " sa mearga cu "o planta mica" este tipul de radacina a celei mari.Daca radacina e raspandita la suprafata,nu creste mai nimic,competitia e mare si pentru apa si pentru hrana.De exemplu artarul.Cand radacina plantei mari se desfasoara in adancime,atunci se pot face combinatii.
 

simali

Member
Ma gandesc sa folosesc levantica ca planta-companion pentru tuia - in gradina. A mai incercat cineva?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
simali a spus:
Ma gandesc sa folosesc levantica ca planta-companion pentru tuia - in gradina. A mai incercat cineva?
levantica nu prea e buna ca planta companion.

Totusi tuia fiind un arbore destul de zdravan nu o sa fie afectat nefavorabil. Eu zica ca merge.
 

Sash

Active Member
Eu incerc sa obisnuiesc impreuna un hibi copacel in devenire cu ficus pu sunny la baza. Pana acum totul e ok (2-3 sapt).
 

lili

Member
calin123 a spus:
anul acesta am avut in ghivece , leandru + portulaca .
Interesanta si totodata frumoasa combinatie. :D Amandoua iubitoare de soare doar ca in privinta apei au gusturi diferite.
:gandit: Pesemne ca au ajuns la o intelegere :wink:
 

albela

Active Member
popgeo a spus:
Un link interesant un fel de sinteza a ce cu ce merge si nu merge.

http://homepage.mac.com/gardensbyivyden ... antta.html
Am probleme cu afidele la trandafiri (sunt monocultura in anumite zone ale gradinii). In fiecare an ataca puternic de cum dau frunzulitele. Am gasit in linkul propus de popgeo o solutie (sa plantez usturoi langa trandafiri). Mai sunt si alte plante companion (care sa fie si aspectuoase) pe care sa le pot planta in zona respectiva care sa ajute la indepartarea afidelor?
 

mirela06

Active Member
Albela, draga mea mai sunt si alte plante, numai ca datorita mofturilor noastre si ca nu-s *elegante* ne fofilam sa le folosim. Iata: -patrunjel,valeriana,crizantema,menta,rozmarin,lavanda, tot ce miroase puternic sa indeparteze afidele si sa atraga albinutele si fluturii. Mai merge infuzia la rece din urzica, sau in cazuri extreme, vesnicele toxine, ca nu le pot numi altfel. :(
 

adiadi

Member
e adevarat ca florile de crizanteme sunt insecticide f bune?
adica trebuie uscate...si nu mai stiu cum se face mai departe.
stiti cumva voi care e tehnica?
 

v.cristina

Active Member
adiadi a spus:
e adevarat ca florile de crizanteme sunt insecticide f bune?
adica trebuie uscate...si nu mai stiu cum se face mai departe.
stiti cumva voi care e tehnica?
da, crizantemele sunt foarte bune

eu obisnuiesc sa le plantez pe langa trandafiri impreuna cu petunii si lavanda
au un rol protector dar de ce inaintam in vara atacurile insectelor sunt tot mai agresive si de aceea in cele din urma apelez la insecticide ...pana si crizantemele sunt atacate de niste gaze negre

crizantemele se pot folosii si in casa , intr-un cosulet puse la uscat impotriva tantarilor

din cate am vazut eu la televizor baigon este un produs natural obtinut din extract de crizanteme [/quote]
 
Sus