Plantele companion

mirela06

Active Member
Pai a fost atit de mica si eu am puso-n gradina si , si ,si , am facut multe greseli. Acum sa primesc, acum este timul sa-mi arat cunostintele , dar s-o dus baba cu colacul :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
[mirela -io am avut in gradina vreo 3 ani o tufa de levantzica
a murit vara de seceta
daca le acoperi bine iarna ,supravietzuiesc,cel putzin la mine in gradina
 

mirela06

Active Member
Nu am stiut Elfa. Acum , de cind cu netul si mai ales voi,aflu atit de multe.Pina acum 3 ani ici nu ma interesa si asta pt. ca am stat la bloc. La casa de la tara aveam cine sta si face treaba, iar de flori sau aranjamente nici nu se punea problema :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista mai multe soiuri de levantica, mai sensibile si mai rezistente.... si la frig si la seceta. Ar fi foarte util daca am gasi o sursa de levantica mai rezistenta.
 

mirela06

Active Member
Ar fi foarte bine pt. ca multi iubim aceasta plantuta care nu numai ca miroase frumos dar este buna si pt. tratamente. :D
 

bradut

Well-Known Member
Sunt de cumparat la Baumax, 5 ron bucata. Este vorba de Lavandula angustifolia "Dwarf Blue", rezistenta la frig.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Pentru cine are Ginko Biloba , se pare ca are efect de insecticid (solutia de frunze). S-ar merita incercat pe afide.
Cred ca trebuie incercat cu diferite concentratii ale solutiei. Apoi larvele de buburuza sint se pare foarte vorace de afide... dar sint mai greu de procurat...
 

mirela06

Active Member
Multumim.Am sa incerc si simplu si combinatie cu coada calului, iar de buburuze, nu am vazut macar una prin gradina.
 

elmo

Member
ma poate ajuta cineva cu tabelul cu plante companion? Linkurile vechi nu se mai deschid ( cel putin mie nu mi se deschid). Va multumesc :rose: :rose: :rose:
 

victoria222

Active Member
Am aceasta planta in gradina ( 3bucati) primita de la vecina mea (care a prins-o cativa ani in urma dintr-un ciot) care zice ca e Rozmarin. Intr-adevar are miros identic cu rozmarinul, dar un foliaj foarte ciudat, cu textura asemeni mararului. Am gasit-o si in gradina Botanica. Are o crestere sferica si trebuie tunsa regulat ca sa-si mentina forma compacta. Nu mi se pare comestibila, desi are miros identic cu rozmarinul, cand se usuca se innegreste complet si isi schimba aroma. Observatia mea in ceea ce o priveste ca planta companion este urmatoarea: Atrage tot felul de pureci si paduchi, in special negri, care dispar de la sine dupa un timp. Ei se acumuleaza in varful lastarilor. Nu stiu cum se face, dar nu am avut nici un fel de probleme cu plantele din jurul acestor tufe de "rozmarin" incarcate cu paduchi. Am citit undeva ca exista si plante bune drept companion pentru celelalte plante, anume prin faptul ca atrag daunatorii. Sa fie acesta un astfel de caz? Mai are cineva aceasta planta in gradina?

P.S. Placuta cu denumire din fata tufei e gresita, la fel cum sunt multe din placutele din gradina botanica :(
 

victoria222

Active Member
Iza, nu cred ca e Gallium. O sa fac o poza in detaliu mai incolo s vezi si tu ca frunzele sunt altfel grupate. Cat despre placuta, asa este cum spui, eu nu am observat salvia, dar am observat in gradina botanica cum in locul unor plante, care candva cresteau acolo si aveau placuta, cresc alte plante, iar placutele vechi raman in acelasi loc, desi planta din placuta demult nu mai creste acolo. Din cauza asta am zis ca o fi gresita placuta :oops: si imi cer scuze celor de la gradina botanica.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
nu am stiut unde sa scriu ,asa ca daca nu e bine rog moderatorii sa ma ajute :)

am cumparat azi un plic de florea miresei [ gypsophila elegans] asta e varianta anulala ,stiu ca exista si perena , vreau sa-i pun intre trandafiri, are cineva experienta cu semintele ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, necesita cultivare in jardiniera pina prind putere plantele, apoi transplantare cu tot cu pamintul din jardiniera.

sannamaria a spus:
nu am stiut unde sa scriu ,asa ca daca nu e bine rog moderatorii sa ma ajute :)

am cumparat azi un plic de florea miresei [ gypsophila elegans] asta e varianta anulala ,stiu ca exista si perena , vreau sa-i pun intre trandafiri, are cineva experienta cu semintele ?
 
Sus