Plant Shop

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claude

Well-Known Member
Moderator
D-nul Levi, eu am cumparat de la dumneavoastra in primavara Miscanthus sinensis 'Zebrinus'. Pana la ora asta are culoarea verde uniform, nici vorba de dungile acelea specifice. E normal asa, fiind planta in primul an sau nu e 'zebrinus' :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dl.Levi simbata aceasta sunteti la Agronomie? Daca da, vreau sa va notati lista pe care o s-o trimit si sa imi raspundeti :rofl: va rog frumos.
Multumesc :rose:
 

levviking

Member
claude a spus:
D-nul Levi, eu am cumparat de la dumneavoastra in primavara Miscanthus sinensis 'Zebrinus'. Pana la ora asta are culoarea verde uniform, nici vorba de dungile acelea specifice. E normal asa, fiind planta in primul an sau nu e 'zebrinus' :?
Cred că aţi greşit cu Miscanthus sinensis.
Eu am varianta obişnuită. Unde aţi citit despre el că este Zebrinus?
Pentru mai multe detalii despre ea aici: http://www.plant-shop.ro/perene/125-mis ... ensis.html
 

claude

Well-Known Member
Moderator
levviking a spus:
claude a spus:
D-nul Levi, eu am cumparat de la dumneavoastra in primavara Miscanthus sinensis 'Zebrinus'. Pana la ora asta are culoarea verde uniform, nici vorba de dungile acelea specifice. E normal asa, fiind planta in primul an sau nu e 'zebrinus' :?
Cred cã aþi greºit cu Miscanthus sinensis.
Eu am varianta obiºnuitã. Unde aþi citit despre el cã este Zebrinus?
Pentru mai multe detalii despre ea aici: http://www.plant-shop.ro/perene/125-mis ... ensis.html
:eek: Se poate...M-am uitat acum pe oferta din primavara si intr-adevar apare varietatea obisnuita, nu 'zebrinus'. Cred ca am facut confuzie :rofl: Multumesc si scuze pentru eroare.
Nu cumva ati obtinut intre timp Meconopsis, macul himalaian? Ca m-as inscrie la cateva plantute
 

levviking

Member
claude a spus:
:eek: Se poate...M-am uitat acum pe oferta din primavara si intr-adevar apare varietatea obisnuita, nu 'zebrinus'. Cred ca am facut confuzie :rofl: Multumesc si scuze pentru eroare.
Nu cumva ati obtinut intre timp Meconopsis, macul himalaian? Ca m-as inscrie la cateva plantute
Îmi pare rău pt confuzia cu Miscanthus.
Din păcate încă nu am reuşit cu Meconopsisul.
Am pierdut prima încercare. Este o plantă care se creşte mai greu.
Am cumpărat din nou seminţe, e distracţie cam scumpă, dar nu mă voi lăsa până nu voi obţine şi această plantă, fac colecţie.
Când voi reuşi, o să anunţ şi aici pe forum.
 

levviking

Member
Gabiuta a spus:
Dl.Levi simbata aceasta sunteti la Agronomie? Daca da, vreau sa va notati lista pe care o s-o trimit si sa imi raspundeti :rofl: va rog frumos.
Multumesc :rose:
Din păcate nu pot să vin săptămâna aceasta la târgul de la Institutul de Agronomie.
Doar săptămâna viitoare sâmbătă, în 27 august voi fi prezent la târg.
Vă mulţumesc pt înţelegere.
 

levviking

Member
Sâmbătă 10 septembrie vom fi prezenţi la târgul din curtea Institutului de Agronomie, de pe Bd. Mărăşti, din Bucureşti.
Probabil şi duminică dar încă nu e sigur.
 

levviking

Member
În perioada 16-18 septembrie, vom fi prezenţi la " Zilele recoltei" din Parcul Tineretului, sector 4 Bucureşti.
Vă aştept cu drag.
 

anette_b

Member
buna ziua !
dle levi , digitalis se poate planta acum pt a inflori la primavara ?
nu e peren , nu ? :?
as dori si eu 3 digitalis , 5 monarda si 3 echinaceea , daca mai aveti.
sper sa pot ajunge in week-end sa le iau. mai veniti la instit. agronomic , in bucuresti ?

ps : florile de la dvs au fost o frumusete toata vara. acum levantica e plina de seminte si am citit ca trebuie semanate de acum ca sa prinda iarna afara.
e bine asa sau sa incerc sa le seman in ghivece in casa ?

multumesc !
 

belisima

Well-Known Member
:D domnule levi,
pentru ca o vecina a mea isi doreste foarte mult floare de colt,am zis sa ne combinam la o comanda,insa nu stiu in ce stare sunt acum florile, ar fi bien sa mai asteptam pana la primavara?in comanda as mai include si ubn abutilon,levantica...ce ne recomandati?
 

MASCHA

Active Member
anette_b digitalis este o planta bisanuala, odata plantat in gradina se inmulteste singur daca lasi florile sa se usuce si sa faca seminte,acestea se scutura si rasar singure,se rasadesc toamna,iar in anul urmator vor face flori,nu este deloc pretentioasa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus