Plant Shop

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anette_b

Member
MASCHA a spus:
anette_b digitalis este o planta bisanuala, odata plantat in gradina se inmulteste singur daca lasi florile sa se usuce si sa faca seminte,acestea se scutura si rasar singure,se rasadesc toamna,iar in anul urmator vor face flori,nu este deloc pretentioasa.
multumesc , mascha ! e ceva ce eu nu am inteles in legatura cu florile care rasar din semintele scuturate in gradina : daca ele se scutura si incep sa incolteasca , eu cum mai sap la primavara locul respectiv fara sa le hacuiesc pe toate ? :nu stiu: ca am deja scuturate o multime de seminte de delphinium , craite , levantica , verbina , gazania si garoafe . toate in acelasi strat (unde au crescut ) . daca nu sap respectiva parcela (mica) ea va fi cuprinsa de pir iar si floricelele care rasar nu mai au sanse sa creasca.
off topic rau de tot !... :)
 

MASCHA

Active Member
Poti sa sapi caci rasar atit de dese ca tot vor mai ramane cateva care sa creasca si pe care ,pe masura ce cresc, le protejezi la sapat sau le plantezi acolo unde vrei sa le ai.
 

anette_b

Member
MASCHA a spus:
Poti sa sapi caci rasar atit de dese ca tot vor mai ramane cateva care sa creasca si pe care ,pe masura ce cresc, le protejezi la sapat sau le plantezi acolo unde vrei sa le ai.
multumesc ! si mai sunt si radacinile celor perene care se retrag iarna in pamant ...of ! e greu cand nu prea stii !
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca Dl.Levi e ocupat acum de nu raspunde ;oricum eu ma gindesc sa ii propun ca la primavara ca sa nu mai luam plante prea mici si sa facem o lista de dorinte de pe acum ca sa le tina dinsul in sera si sa ni le dea gata crescute.Si zau ca nu e gluma.Fiindca si eu doresc sa mai cumpar o multime de plante dar.........mai marisoare :D si abia in primavara.Deci....sa vedem ce raspunde la propunere. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dl.Leviiiiii......yuhuhuhuuuuuuuu........pe unde sunteti?Ca acusi vine primavara desi la Dv. cam ninge :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu caut o persoana binevoitoare care face comanda la Dl. Levi si e dispusa sa-mi cumpere si mie 2 plantute si sa mi le trimita :oops: Pentru ca e vorba doar de 2 ghivecele nu are rost sa fac comanda separat, e mai mare daraua ca ocaua :(
 

anette_b

Member
claude , ma ofer eu. cu atentionarea ca nu am facut in viatza mea un colet . daca ajung tocanita trimit eu altele.... :)

dl levi , daca mai veniti in bucuresti , ma inscriu si eu de acum cu aquilegia , coreopsis , lupin , astilbe , lavanda , monarda . multumesc !
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu e nici o urgenta...prefer sa am plantele mai incolo, cand le pot planta linistita in gradina, asa ca pana in aprilie-mai, mai e timp berechet! :) Oricum presupun ca nici Dl. Levi inca nu le vinde, e devreme...
 

levviking

Member
anette_b a spus:
claude , ma ofer eu. cu atentionarea ca nu am facut in viatza mea un colet . daca ajung tocanita trimit eu altele.... :)

dl levi , daca mai veniti in bucuresti , ma inscriu si eu de acum cu aquilegia , coreopsis , lupin , astilbe , lavanda , monarda . multumesc !
Încă nu ştiu când vom veni la Bucureşti, sau dacă voi mai veni anul acesta.
La noi este iarnă de o lună, momentan este vreo 50cm de zăpadă, ar trebui să veniţi dumneavoastră la mine, să vă daţi cu schiurile, sau cu sania.
 

levviking

Member
sarselia a spus:
De cand se pot face comenzile iar livrarile pe cand vor incepe?Multumesc frumos!
Comenzi puteţi face oricând. Momentan actualizez preţurile, dar va fi gata doar vineri seara. Sunt multe plante.
Livrarea se va face, în general de la mijlocul lunii martie, excepţie plantele la care în oferta de preţ al plantelor perene de exterior, în ultima coloană, este specificată o lună anume.
 

presco

Active Member
Domnule Levi, anul acesta o sa aveti Meconopsis betonicifolia? A fost si anul trecut in lista dar cand am intrebat, mi-ati spus ca sunt cam firave plantele si nu le livrati asa.
 

levviking

Member
presco a spus:
Domnule Levi, anul acesta o sa aveti Meconopsis betonicifolia? A fost si anul trecut in lista dar cand am intrebat, mi-ati spus ca sunt cam firave plantele si nu le livrati asa.
Sper, deoarece am citit de câteva ori ce a spus Albert Einstein:
"Nebunie să faci acelaşi lucru iar şi iar aşteptându-te ca rezultatul să fie diferit."
 

vuk

Member
Asi avea si eu o intrebare

Salvia officinalis Purpurea are frunzele mov sau doar florile ?

Multumesc
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus