Plant Shop

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

levviking

Member
adite a spus:
Daca stiam ca ai facut comanda,ne puteam asocia si plateam mai putin transportul. :(
Mai aveţi timp să faceţi comandă azi până la ora 12,00.
După această oră trebuie să plec cu coletele la poştă.
Eventual putem amâna expedierea coletului, până mâine, dacă este de acord doamna ghia_don
 

levviking

Member
Gabiuta a spus:
Aaaaaaa........a doua capsuna marca Levi ;prima am mincat-o repede sa nu mi-o ia altii :wink:
V? a?tept cu drag.
Dar v? rog s?-mi trimite?i lista cu plantele dorite, pân? vineri dup? mas?. V? mul?umesc.
Recolt? bogat? la c?p?uni. Oricum ele fac foarte multe fructe doar din al doilea an.
 

levviking

Member
anette_b a spus:
va mulumesc mult si pentru plante si pt raspunsuri ! sunteti foarte amabil. :D
le voi pune scarite celor 2 mandevilla .
am vazut o primula interesanta in oferta . infloreste vara ? e perena ? ca ar arata bine in stratul de flori.... :?
Mandevilla se poate dirija în creştere, o puteţi încolăci pe un cerc, o puteţi căţăra pe o pergolă, îi puteţi tunde lăstarii prea alungiţi, astfel se îndeseşte planta, dar trebuie să vă gândiţi ce faceţi cu ea toamna, când scad temperaturile sub +5 grade C. Se poate tunde în toamnă scurt sau dacă e încolăcită pe un suport o puteţi lăsa aşa, fără să o tundeţi şi trebuie neapărat iernată în casă.
Primula vialii este o plantă deosebită, dar în Bucureşti rezistă numai în locuri umbrite şi umede. Este o plantă ce suportă mai greu clima uscată şi caldă de oraş.
 

anette_b

Member
da , am citit si eu despre primula si nu am cum sa ii ofer conditii.

a inflorit lupinul de la dvs si delphinium are boboci.
 

levviking

Member
anette_b a spus:
da , am citit si eu despre primula si nu am cum sa ii ofer conditii.

a inflorit lupinul de la dvs si delphinium are boboci.
Aaaa, păi dacă vorbiţi frumos cu plantele sigur că înfloresc.
La delphinium după ce îi trec florile, să tăiaţi tijele florale şi mai înfloresc de câteva ori. Într-un sezon înfloresc de aprox. 4 ori. La mine acasă a rupt vântul acum 2 săptămâni tijele şi soţia le ţine în casă într-o vază cu apă. Sunt încă proaspete, ţin mult florile tăiate de delphinium.
 

carla

Active Member
La mine delphinium infloreste doar de 2 ori pe an, in iunie si prin septembrie. N-am auzit nicioadata ca ar inflori de 4 ori pe an :eek: Poate prin tarile calde, ca la noi nu prea cred :|

Dar sunt de acord cu dumneavoastra ca arata foarte frumos in vaza si tin mult ca flori taiate. Si mie mi-a rupt furtuna cateva fire iar acum le tin in vaza impreuna cu crini albi. O nebunie ce mai :D
 

levviking

Member
carla a spus:
La mine delphinium infloreste doar de 2 ori pe an, in iunie si prin septembrie. N-am auzit nicioadata ca ar inflori de 4 ori pe an :eek: Poate prin tarile calde, ca la noi nu prea cred :|

Dar sunt de acord cu dumneavoastra ca arata foarte frumos in vaza si tin mult ca flori taiate. Si mie mi-a rupt furtuna cateva fire iar acum le tin in vaza impreuna cu crini albi. O nebunie ce mai :D
Depinde foarte mult şi de soiul pe care îl aveţi. Eu produc de 3 ani soiul Magic Fountain, care după tăierea tijelor florale, se reface în 3-4 săptămâni.
Florile încep să apară la începutul lui iunie şi până târziu, anul trecut până în 5 decembrie aveau flori.
Desigur pt asta au nevoie de soare mult şi îngrăşământ.
 

levviking

Member
Vom fi prezenţi sâmbătă 2 iulie, la târgul de produse naturale şi tradiţionale, produse în ferme şi gospodării româneşti, care se desfăşoară în Bucureşt, pe Bd. Mărăşti, nr. 61, în curtea Institutului de Agronomie, pe aleea de lângă spitalul CFR2.
Ne găsiţi între orele 9,00-16,00.
Este binevenit oricine, chiar şi dacă nu cumpără nimic, dar va avea ce vedea, mai ales, că va fi prezent inventatorul Ion Valcu, care va expune câteva invenţii deosebite. A primit medalia de aur de la salonul de inventică de la Geneva.
Mai multe detalii găsiţi aici: http://www.media-link-business.ro/eveni ... -asas.html

Toţi doritorii de plante din oferta plant-shop.ro, sunt rugaţi să trimită o listă cu plantele dorite.
Am foarte multe soiuri de plante şi nu pot să aduc din fiecare.

Câteva linkuri de vâzut, toate filmate la acest târg, la ediţii anterioare:
Expoziţie de păsări: http://www.media-link-business.ro/index ... dia&id=131
Ediţia din 24 iunie: http://www.media-link-business.ro/index ... dia&id=132
Găsiţi mai multe linkuri cu filmări anterioare, tot pe acelaşi site.
O poză despre plant-shop.ro din toamnă: http://www.media-link-business.ro/foto- ... -asas.html
 

levviking

Member
De asemenea putem livra plante la comandă cu taxe de transport 0 lei, pe ruta Braşov-Bucureşti, pe DN1. Ne putem întâlni într-o parcare de pe DN1.
Dacă cineva este interesat, îl rog frumos să trimită mail cu lista de plante, şi datele de contact, nr de tel. obligatoriu, iar eu vă comunic, la ce oră vom fi în zona respectivă.

O poză cu vizita Ministerului Agriculturii, la standul nostru: http://www.media-link-business.ro/index ... pgmPicture
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus