Plant Shop

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anette_b

Member
nu stiu daca e cazul sa le mut in ghiveci mai mare si sa le adaug pamant de acidofile. adica pamant de conifere ca altul nu am gasit.
 

vist

Member

vist

Member
anette_b a spus:
nu stiu daca e cazul sa le mut in ghiveci mai mare si sa le adaug pamant de acidofile. adica pamant de conifere ca altul nu am gasit.
...io as mai sta putin sa se acomodeze la mediu...o sapt max doua!!!! Io as am procedat!!!
 

anette_b

Member
multumesc ! as fi vrut sa le mut ca sa nu sufere de sete , in ghiveci mic se evapora apa mai usor.
rozul meu e ca in prima poza. adica deschis.
 

levviking

Member
anette_b a spus:
am reusit sa ajung azi sa imi iau mandevilla . sunt superbe , inflorite !
multumesc !
Vă mulţumesc pt cumpărături, sper că aţi fost bine servită de colegii mei.
Dacă aveţi întrebări despre mandevilla, vă stau la dispoziţie.
 

carmenushka

Active Member
Cand mai ajungeti la Bucuresti? Nu stiu cum fac dar de fiecare data cand vreau sa ajung la targul de flori se iveste cate ceva si nu mai ajung...
 

levviking

Member
anette_b a spus:
nu stiu daca e cazul sa le mut in ghiveci mai mare si sa le adaug pamant de acidofile. adica pamant de conifere ca altul nu am gasit.
Mutaţi-o într-un ghiveci mai mare, cât mai repede.
Folosiţi un pământ de calitate, pt plante cu flori, încercaţi să evitaţi pământul de flori de la florării, majoritatea nu sunt prea bune. Eventual mă puteţi întreba dacă este bun sau nu, trebuie să scrie ceva detalii pe pungă.
Cele mai bune sunt cele pe care scrie Premium.
Mandevilla nu necesită pământ acidofil, are nevoie de un substrat cu PH între 6,5(neutru)-7,8(alkalin mediu).
Îi puteţi pune şi un suport, o scăriţă, sau un cerc din sârmă, pe care să se caţere planta.
Detalii mai găsiţi şi pe site: http://www.plant-shop.ro/toate-plantele ... -pink.html
 

levviking

Member
vist a spus:
Mandevilla cumparata de la dvostra arata asa
http://vist.sunphoto.ro/Dipladenia/39875400 ,
respectiv,
http://vist.sunphoto.ro/Dipladenia/39875371 - 39875385
Este clar diferit acest roz de cel pe care il aveam deja
http://vist.sunphoto.ro/Dipladenia/39875388
Acest "roz somon" este ...altfel?
Daca da atunci as comanda si io 2 exemplare si lavanda roz (cum e impachetata? la set de 10 ex. ?)
Anul acesta am produs doar această culoare din Mandevilla(Dipladenia) Sundaville Cream Pink. Poate la anul vor fi şi alte culori.
Ceea ce aţi cumpărat de la mine, este tot acest "roz somon" sau cream pink.
Lavanda roz vă trimit cu următoarea comandă(dacă mai doriţi şi alte plante, care să înflorească toamna), voi reţine o plantă pt dumneavoastră, mai cresc puţin până atunci. Lavanda roz este la ghivece de 9x9 cm, la preţul de 5 lei.
 

levviking

Member
carmenushka a spus:
Cand mai ajungeti la Bucuresti? Nu stiu cum fac dar de fiecare data cand vreau sa ajung la targul de flori se iveste cate ceva si nu mai ajung...
Mai venim sâmbătă pe 2 iulie. Dacă doriţi plante, cel mai recomandat ar fi să-mi trimiteţi o listă, ca să vă aduc ceea ce doriţi, din păcate este limitat şi spaţiul din târg şi spaţiul din maşină, iar roţi pt grădinărie încă nu mi-am cumpărat ;-) .
Am avut cumpărători, care mă întrebau:
"da din planta asta numai în lada asta aveţi(erau 40 bucăţi)?!?
- câte doriţi doamnă? vă aduc mai multe săptămâna viitoare.
- aaaa, nuuuu, doar una vroiam, dar vroiam să am din ce să aleg !
- păi doamnă, eu am în jur de 250 de soiuri de plante, dacă aduc din fiecare câte 2-3 lădiţe, tre să vin cu camionul, şi să umplu aleea asta cu flori pe ambele părţi, din cap până în coadă.
- bine, atunci trebuie să mă duc la un supermarket, ...."
 

taia

Active Member
Am avut cumpărători, care mă întrebau:
"da din planta asta numai în lada asta aveţi(erau 40 bucăţi)?!?
- câte doriţi doamnă? vă aduc mai multe săptămâna viitoare.
- aaaa, nuuuu, doar una vroiam, dar vroiam să am din ce să aleg !
- păi doamnă, eu am în jur de 250 de soiuri de plante, dacă aduc din fiecare câte 2-3 lădiţe, tre să vin cu camionul, şi să umplu aleea asta cu flori pe ambele părţi, din cap până în coadă.
- bine, atunci trebuie să mă duc la un supermarket, ...."[/quote]

:rofl: :rofl: :rofl: Specimenele astea de fapt nu vor sa cumpere nimic,doar sa se afle in treba si sa sicaneze.Nici macar nu trebuie bagate in seama.
 

levviking

Member
taia a spus:
Am avut cumpărători, care mă întrebau:
"da din planta asta numai în lada asta aveţi(erau 40 bucăţi)?!?
- câte doriţi doamnă? vă aduc mai multe săptămâna viitoare.
- aaaa, nuuuu, doar una vroiam, dar vroiam să am din ce să aleg !
- păi doamnă, eu am în jur de 250 de soiuri de plante, dacă aduc din fiecare câte 2-3 lădiţe, tre să vin cu camionul, şi să umplu aleea asta cu flori pe ambele părţi, din cap până în coadă.
- bine, atunci trebuie să mă duc la un supermarket, ...."
:rofl: :rofl: :rofl: Specimenele astea de fapt nu vor sa cumpere nimic,doar sa se afle in treba si sa sicaneze.Nici macar nu trebuie bagate in seama.[/quote]

Doamna era din cei care " Poti sa te plangi ca trandafirii au spini,".
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aaaaaaa........a doua capsuna marca Levi ;prima am mincat-o repede sa nu mi-o ia altii :wink:
 

anette_b

Member
levviking a spus:
anette_b a spus:
nu stiu daca e cazul sa le mut in ghiveci mai mare si sa le adaug pamant de acidofile. adica pamant de conifere ca altul nu am gasit.
Mutaţi-o într-un ghiveci mai mare, cât mai repede.
Folosiţi un pământ de calitate, pt plante cu flori, încercaţi să evitaţi pământul de flori de la florării, majoritatea nu sunt prea bune. Eventual mă puteţi întreba dacă este bun sau nu, trebuie să scrie ceva detalii pe pungă.
Cele mai bune sunt cele pe care scrie Premium.
Mandevilla nu necesită pământ acidofil, are nevoie de un substrat cu PH între 6,5(neutru)-7,8(alkalin mediu).
Îi puteţi pune şi un suport, o scăriţă, sau un cerc din sârmă, pe care să se caţere planta.
Detalii mai găsiţi şi pe site: http://www.plant-shop.ro/toate-plantele ... -pink.html
va mulumesc mult si pentru plante si pt raspunsuri ! sunteti foarte amabil. :D
le voi pune scarite celor 2 mandevilla .
am vazut o primula interesanta in oferta . infloreste vara ? e perena ? ca ar arata bine in stratul de flori.... :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus