Plant Shop

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
As avea si eu o intrebare:fucsiile care au specificatia ca pot sta si la soare ar putea rezista si la mine in Dobrogea unde vara este canicula :? De-a lungul anilor am pierdut multe fucsii cand au venit caldurile mari :cry:
 

levviking

Member
Re: plante

geodezia a spus:
waw superbe fuxi . aveti sau aduceti cumva si abutilon mov sau roz simplu ? sigur ne-ati furat inimile cu fuxiile ....
Din păcate nu vom avea abutilon, mi s-a părut cam scumpă, ajungea undeva la 7 lei, la ghiveci de 11cm.
Dar vom avea ceva asemănător tot din familia malvaceae, Lavatera trimestris Twins Hot Pink, are florile mai mari decât abutilon, dar o singură culoare pt anul acesta, un roz frumos, la preţul de 5 lei/ghiveci fi 11cm, respectiv 35/10bucăţi la pack.
http://www.plant-shop.ro/product.php?id_product=168
 

levviking

Member
bebe Iris a spus:
Azalee si rhododendroni nu aduceti?
Se numesc rhododendron şi nu aducem, ci producem(adică creştem).
Noi nu dorim să vindem marfa altuia, noi vindem doar ceea ce producem noi, în pepiniera proprie, din material săditor profesional, asta înseamnă 2 avantaje, plantele sunt aclimatizate, iar calitatea depinde doar de măiestria grădinarului şi de posibilităţile tehnice pe care le avem. Iar preţul plantelor cred că este una acceptabilă.
Anul acesta ne vom extinde(suntem în tratative avansate cu o firmă olandeză, care livrează material săditor) şi pe segmentul de tufe, conifere, exemple: thuya, chamaecyparis, rhododendroni, hibiscus de grădină, cotoneaster, etc.
Avem deja câteva(experimentale), iar în momentul în care vor fi disponibile, le voi expune pe site.
Însă asta nu va fi mâine, cel mai devreme anul viitor vom avea ceva plante, trebuie să crească şi ele, nu le putem umfla cu pompa. :rofl: :rofl: :rofl:
 

levviking

Member
elena_luminita a spus:
As avea si eu o intrebare:fucsiile care au specificatia ca pot sta si la soare ar putea rezista si la mine in Dobrogea unde vara este canicula :? De-a lungul anilor am pierdut multe fucsii cand au venit caldurile mari :cry:
Fuchsia rezistă la soare(doar cele care au specificaţia în descriere la soare), dar trebuiesc udate dimineaţa devreme şi seara din abundenţă, se stropeşte prin pulverizare toată planta.
Iar principalul motiv pt care nu rezistă cerceluşii, este amplasarea lor lângă un perete de cărămidă, sticlă, policarbonat, metal sau beton.
Dacă este înconjurat de alte plante, de un gard de lemn, de copaci, de un zid acoperit de o plantă căţărătoare, rezistă foarte bine. :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Dan, sa asteptam pozele cu sortimentele de fuchsii si daca imi aduc bine aminte d-l e din Sacele :? Am pe cineva care sta acolo si vine in Iasi la 2 sapt :wink:
 

bebe Iris

Active Member
levviking a spus:
bebe Iris a spus:
Azalee si rhododendroni nu aduceti?
Se numesc rhododendron şi nu aducem, ci producem(adică creştem).
Noi nu dorim să vindem marfa altuia, noi vindem doar ceea ce producem noi, în pepiniera proprie, din material săditor profesional, asta înseamnă 2 avantaje, plantele sunt aclimatizate, iar calitatea depinde doar de măiestria grădinarului şi de posibilităţile tehnice pe care le avem. Iar preţul plantelor cred că este una acceptabilă.
Anul acesta ne vom extinde(suntem în tratative avansate cu o firmă olandeză, care livrează material săditor) şi pe segmentul de tufe, conifere, exemple: thuya, chamaecyparis, rhododendroni, hibiscus de grădină, cotoneaster, etc.
Avem deja câteva(experimentale), iar în momentul în care vor fi disponibile, le voi expune pe site.
Însă asta nu va fi mâine, cel mai devreme anul viitor vom avea ceva plante, trebuie să crească şi ele, nu le putem umfla cu pompa. :rofl: :rofl: :rofl:
:D am priceput. Multumesc!
 

levviking

Member
marirogo a spus:
levviking a spus:
danero2004 a spus:
Capisihi :)
Pacat ca nu ai mai multe culori ca incercam un pack mixt
Dacă e vorba de fuchsii, o să fie 15+ soiuri.
Sa inteleg ca veti avea pack mixt din 15 soiuri diferite de fucsii ???
Nu chiar, vom avea peste 15 soiuri de fuchsii, însă nu vor fi toate disponibile din luna martie.
Iar pack, înseamnă tăviţă cu 10 plante(2 rânduri a câte 5 plante), probabil aţi văzut la supermarketuri, dar o să dau un link către o poză cu un pack.
http://www.plant-shop.ro/product.php?id_product=190
 

levviking

Member
Pt toţi cei care vor să vadă mai mult despre grădinăria plant-shop.ro şi nu se pot deplasa la noi, pot să vizioneze la TVR1 un reportaj de aproximativ 10 minute, în data de 8 martie 2011, la ora 16,00, în cadrul emisiunii Kronika, emisiune în limba maghiară, dar este subtitrat în română.
Reportajul a fost filmat în data de 22 februarie 2011.
Acesta nu este o reclamă, este doar un reportaj despre o grădinărie care se ocupă cu cultivarea şi creşterea plantelor ornamentale din România.
:idea:
 

levviking

Member
sebii a spus:
Maine cred ca o sa va fac o vizita, merg spre o sedinta si o sa fiu in zona.
Vă aştept cu drag, eu sunt doar până pe la amiază, dar va fi soţia mea după masă. :)
Păcat că încă este zăpadă la noi :x , că nu mai vine o dată primăvara asta...
:cry:
 

levviking

Member
Reducere pt utilizatorii foarte harnici de pe forumul egradini.ro.
Trebuie doar să vă alegeţi plantele, să le comandaţi şi să menţionaţi, printr-un mesaj, numele utilizat pe acest forum.
Această reducere se face în funcţie de numărul de postări pe forumul egradini.ro, până la data în care efectuaţi comanda:
500-1.000 postări 5% reducere,
1.000-5.000 reducere 10%,
5.000-10.000 reducere 15%,
peste 10.000 postări 20%.

Reducerea se aplică la toate plantele cu excepţia celor care sunt afişate la reduceri.
Spor la postat (dar şi de citit) pe acest forum.
Vă rog doar să postaţi ceva util şi nu să postaţi doar de dragul de a umfla nr. de postări.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus