Plant-shop.ro 2012

bradut

Well-Known Member
Plantele sunt in ghivece mici, sunt foarte tinere. Insa vei vedea ca in senzonul urmator deja te bucura de multe flori. Anul acesta nu trebuie sa ai mari asteptari de la ele.

In legatura cu plantele enumerate de tine, fiecare are gustul sau. Depinde ce aranjament vrei sa obtii. Poti cauta pe net mai multe informatii, despre fiecare planta in parte.

In legatura cu numarul ghivecelor pe care intentionezi sa le comanzi, trebuie sa te gandesti ca vei plati transportul si ambalarea lor, asa ca nu stiu daca renteaza sa-ti cumperi doar 3. Incearca sa faci o simulare, ca sa vezi costurile finale.
 

geodezia

Well-Known Member
pai ce plante are ea aci nu depasesc 20 ron iat posta romana este 15 roni asa ca nu are rost
mai bine faci o comanda serioasa sa acoperi transportul oricum d-l Levy e cumsecade
 

cristinaf

Well-Known Member
bradut a spus:
Asta este al 3-lea an cand fac comanda la plant-shop, si ca de fiecare data, sunt mai mult decat incantata de plante. Calitate, diversitate, pret decent! :clap:

Buna!
Dalia, dpune-mi te rog cine este plantuta cu flori galbene si multe.
E frumusica foc!
 

tama

Member
daca le comandati in primavara devreme toata vara va vor incanta cu flori

anul trecut am comandat de la Dl. Levy, in primavara fff multe, mai ales fucsii. toata vara au fost pline de flori, s=au dezvoltat ff frumos, numai ca in iarna am pierdut multe din ele, fucsiile nici macar una nu am salvat. mai am ceva plante medicinale si 1 eucalipt, in rest am pierdut tot.
anul acesta cu greu m=am abtinut sa nu comand(am facut din iarna wish list :) ) ca nici anul acesta nu stiu cum si unde le voi ierna si nu am nici gradina de flori gata.
 

liliann

Member
Buna

Vreau sa-mi cumpar niste plante perene de pe acest site, ca de ex. levatica, phlox, primule si vreau sa va intreb daca e ok sa le plantez in aceasta luna, in zona de munte (Prahova).
Multumesc
 

Roxana Peled

Active Member
Nu cred ca Levantica e o idee buna pentru luna aceasta.
Restul s-ar putea sa nu aiba probleme dar levantica in genere e o planta mediteraneana care cu un pic de noroc se mai descurca si pe la noi pe timp de iarna. Se descurca insa cu atat mai bine cu cat e mai mare (ca varsta). Pusa in primavara s-ar putea sa se adapteze si sa reuseasca sa treaca iarna (cel putin asa sper pentru ca am si eu una absolut adorabila achizitionata tot de pe acest site si care mi-as dori tare mult sa-mi supravietuiasca :rugaciune: ) dar nu sunt foarte sigura ca va fi ok plantata in toamna, mai ales intr-o zona rece a tarii.
 

miki70

Active Member
Eu am plantat levantica toamna trecuta si in primavara, toate s-au prins. Am scuturat pamantul acela din ghivevi de pe radacini inainte de plantare. Dc le plantezi cu acel pamant aerat exista riscul sa inghete sau vara sa moara de sete. La fiecare plantuta am pus cateva granule de balegar de vaca cumparat din Dedeman.
 

Roxana Peled

Active Member
Miki, astea sunt vesti foarte bune :D
La mine nu avea insa sens sa scutur pamantul din ghivecel pentru ca si acolo unde a fost plantata solul este tot atat de afanat. Sper sa nu aiba probleme la iarna din cauza asta, mai ales ca e plantata intr-un sol foarte bine drenat, nu ar trebui sa se acumuleze nici un lichid care ar putea ingheta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, fetelor, eu am peste 20 de tufe de lavanda, unele plantate primavara, altele toamna...toate cresc ca nebunele :p Anul acesta 3 dintre ele mi-au inflorit a doua oara, in septembrie...
Lavanda vrea muuuuult soare, apa doar de la Doamne Doamne si sol nisipos, chiar pietros :D si nu am scuturat niciodata pamantul din ghivece, l-am pus in groapa cu el cu tot si le-am udat bine doar la plantare.
ASa ca daca le respectati cele 3 conditii de mai sus, veti avea tufe imense in 3-4 ani de zile.
 

miki70

Active Member
Roxana poti pune la baza ei o izolatie din fibra de cocos sau scoarta de copac.
Anul trecut in toamna am taiat butasi de la cateva tufe plantate in vara 1012 si au inradacinat, fara nici un pet sau alta protectie.

Daniela eu ce am plantat cu pamantul acela din ghivece mi-au murit sau au stagnat . Am solul f f prost (argilos) , se comportra ca si cum ar fi puse in ghivece dc le pun cu acel balot de pamant.
 

Roxana Peled

Active Member
miki70 a spus:
Roxana poti pune la baza ei o izolatie din fibra de cocos sau scoarta de copac.
Anul trecut in toamna am taiat butasi de la cateva tufe plantate in vara 1012 si au inradacinat, fara nici un pet sau alta protectie.

Daniela eu ce am plantat cu pamantul acela din ghivece mi-au murit sau au stagnat . Am solul f f prost (argilos) , se comportra ca si cum ar fi puse in ghivece dc le pun cu acel balot de pamant.
Probabil se comporta ca si cum le-ai fi pus in ghivece fara scurgere :(
La mine nu e cazul, tufita e plantata intr-un sol ultra-afanat, pe casa :) . Casa nu poate decat sa o incalzeasca de jos in sus.

PS. Trebuie ai niste tufe foarte mari daca au fost plantate in vara lui 1012 :rofl:
(glumesc, sper sa nu te superi pe mine, nu m-am putut abtine :oops: )
 

Roxana Peled

Active Member
Roxana Peled a spus:
miki70 a spus:
Roxana poti pune la baza ei o izolatie din fibra de cocos sau scoarta de copac.
Anul trecut in toamna am taiat butasi de la cateva tufe plantate in vara 1012 si au inradacinat, fara nici un pet sau alta protectie.

Daniela eu ce am plantat cu pamantul acela din ghivece mi-au murit sau au stagnat . Am solul f f prost (argilos) , se comportra ca si cum ar fi puse in ghivece dc le pun cu acel balot de pamant.
Probabil se comporta ca si cum le-ai fi pus in ghivece fara scurgere, se umple gropita facuta in sol cu apa si ramane ca o mica mlastina :(
La mine nu e cazul, tufita e plantata intr-un sol ultra-afanat, pe casa :) . Casa nu poate decat sa o incalzeasca de jos in sus. Ma bucur ca la voi rezista atat de bine, eu intotdeauna am fost ingrijorata cu ale mele.

PS. Trebuie ai niste tufe foarte mari daca au fost plantate in vara lui 1012 :rofl:
(glumesc, sper sa nu te superi pe mine, nu m-am putut abtine :oops: )
 

miki70

Active Member
Cele din vara lui 2012 au fost plantate direct tufe mari, am luat din piata de la tarani. La noi vin taranii in Piata Centrala (in mai-iun) cu calupi mari de levantica . Tin minte ca abia i-am plantat pt ca era pamantul beton :( Apoi am achizitionat mai multe soiuri , dintre toate mi-a placut f mult cum a facut flori Hidcote Blue, e cea mai albastra si nu creste f inalta .
 

aleynad

Active Member
Moderator
miki70 a spus:
Roxana poti pune la baza ei o izolatie din fibra de cocos sau scoarta de copac.
Anul trecut in toamna am taiat butasi de la cateva tufe plantate in vara 1012 si au inradacinat, fara nici un pet sau alta protectie.

Daniela eu ce am plantat cu pamantul acela din ghivece mi-au murit sau au stagnat . Am solul f f prost (argilos) , se comportra ca si cum ar fi puse in ghivece dc le pun cu acel balot de pamant.
De vina este solul, Miki, trebuia sa incorporezi niste pietris in groapa de plantare :(
 

belisima

Well-Known Member
:( am o mare dilema,am avut o experienta neplacuta cu acest furnizor,chiar la inceputuri,o comanda cu plante fara radacina ,foarte mici etc.....acum as vrea sa iau niste plante perene ,si nu stiu daca este mai rentabil(transportul este destul de scump)sau sa iau dintr-o sursa buna de pe sunphoto...am vazut ca voi ati fost multumite anul trecut....vreau sa iau ciucusoara,sedum,salvie etc
 

anasstasia

Active Member
Eu am comandat o singura data si am fost foarte multumita. Toate plantele au rezistat. Am si discutat cu dansul prin e-mail si i-am spus ca au fost fete care au avut neplaceri si i-am cerut sa-mi spuna dimensiunea plantelor. A fost foarte amabil, plantele au fost exact cum le-a descris si cu siguranta voi mai cumpara de la dansul.
 

liliann

Member
Si eu am comandat o singura data, in primavara 2013 devreme, mi-a trimis plantele micute dar s=au dezvoltat foarte bine si am fost multumita, fapt pentru care intentionez sa comand in acesta primavara iarasi.
 

geodezia

Well-Known Member
daca vrei plante mai mari dupa 15 iunie incolo este normal ca in martie plantele sa fie mici asta deoarece la dinsul sunt produse palntele nu le cumpara din alta parte si sa le vinda ca si noi dinsul le gradinareste adica insaminteaza din ian -feb deci in martie plantele sunt mici
ce sa zic eu am luat si devreme dar omul mi-a spus ca sunt plantele mici ca exista risc sa le pierd dar am luat si in iunie plante mari viguroase care si-au dat drumul repede
eu zic sa iei in iunie dar exista riscul sa nu mai fie ce iti doresti tu
 
Sus