Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

claudia_s

Member
Multumesc marean de sfat dar intamplarea face ca oricum tija nu puteam sa o tai mai lunga fiindca la urmatorul nod sub keiki a dat o noua tija care e plina de bobocei :) . Sunt tare incantata mai ales ca anul trecut am pierdut un phale. Acum am 2 phale si am reusit sa le aduc in faza de bobocei si un keiki :wink: acum sa vad ce reusesc mai departe. Cu ajutorul vostru, mai ales al tau marean, sper sa descopar secretele acestei plante.
 

marean

Active Member
Ma bucur mult pt tine , Claudia ,ai o planta foarte bine ingrijita daca face si floricele,si puiuti !
Nu uita sa-i adaugi ingrasamant la fiecare a 2a udare,in 1/2 din doza specificata,si o data pe luna udarea sa o faci sub jet caldut de apa,pt a elimina sarurile din ghiveciul plantutei .
Mult noroc !
 

claudia_s

Member
M-am tot laudat ca am reusit sa le aduc in faza de bobocei dar nu v-am aratat poze, asta e dovada cu tot cu keiki
 

claudia_s

Member
Eu am infipt un bat cat mai aproape de tija florala in asa fel incat sa o ridic putin pentru ca avea tendinta sa creasca paralel cu pamantul, nicidecum sa mearga in sus. Ulterior am tot intors ghiveciul ca tija sa creasca dreapta iar cand se incarneste o leg de bat si intorc iar ghiveciul. Dirijarea o fac doar cand tijele florale sunt inca crude si elastice.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am pus un bat cit mai aproape de tija si am lasat-o sa creasca suficient s-o pot lega de bat acum cresc drept cu toate ca au tendinta de a se contorsiona. cred ca in tara de origine tijele cu flori cresc in jos, asa sa fie ?
 

IULIA

Active Member
eu pun betze imediat ce au iesit dintre frunze, deci cam atunci cind au cam 12-15 cm. dupa aceea nu mai merge.
Angela, acasa la ele cresc cum da Dumnezeu. de obicei in lateral :D
 

adinal

Member
Spuneti-mi, va rog, de ce mi se ingalbenesc bobocii la un phale alb? Nu sunt mai mari decat un bob de porumb si au inceput sa se paleasca :cry: . Ce sa le fac? Le tin in casa, la geam langa calorifer si le stropesc aproape zilnic. Apa le pun mai rar.
 

IULIA

Active Member
ar putea fi:
e cumparat de curind si a avut de suferit la vechea locatie
a fot prins de frig putin pe drum
e f cald si asta ii omoara, chiar de pulverizezi tot nu faci nimik, umiditatea se obtine greu.
chiar si pulverizatul e o mare probl, nu se face pe flori...
 

adinal

Member
Il am de asta primavara. L-am cumparat cu flori si acum a inflorit din nou. Sa fie oare ca din cand in cand geamul se mai deschide cateva minute pentru aerisire?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Am o phale care pe tija veche face 2 keiki.Mai interesant e ca aceeasi orhidee azi-vara a avut frunzele gaurite de melci.
 

Sash

Active Member
Foarte frumoasa pistruiata! Felicitari mosului :D
Angela la hornbach batea vantul duminica... da-le un telefon inainte ca s-ar putea sa bati drumul degeaba... si incearca si la obi ca tot sunt in zona...

In alta ordine de idei, azi mi-a reinflorit prima mea phale :dans: :dans: :dans: sunt tare mandra de ea si... am descoperit ca una din noile achizitii are mugurele de frunza/viitoarea frunza (din centru) oarecum uscata :( ... nu-mi dau seama daca in totalitate sau numai partial - ma oftic ca n-am studiat-o mai bine cand am cumparat-o. Pot sa-i fac ceva? Sa o ajut cumva? Moare toata planta daca moare cea mai tanara (viitoare) frunza...?
 

Sash

Active Member
Nu, din ea pot da alte flori sau pui. Dar de multe ori se usuca si atunci poti sa o tai.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus