Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nimf3

Member
IULIA a spus:
Nimfule, stai sa mai vedem daca e tija, ca e cam joasa, nu intre frunze... bataita..nu vreau :(

Pai bataitza plantei.. nu voua... :) si eu sunt sigura ca e tija..mai ales ca ea creste in sus(poate nu e o regula),e mai mult rosiatica decat verde si arata ca un muguras
 

nimf3

Member
cornelia a spus:
Nimf daca varful e ascutit, e tija.
Este,oricum e altceva ..cu radacinile am experienta,ca mi-a oferit plantuta multe radacini pana acum.abia astept sa va arat poze cand tija o sa mai creasca putin..
 

mymo

Active Member
De cand incepe sa creasca tija,se formeaza bobocii si pana cand infloreste......se termina toata rabdarea pe care o ai in dotare,cel putin asa-i la mine :(
 

claudia_s

Member
Buna! In august va aratam aceasta poza si nu stiam ce se intampla cu ea. Atunci marean mi-a spus ca e un keiki si ca va face radacini. Acum se prezinta astfel . Va rog sa imi spuneti pot sa o tai si sa o pun in pamant sau trebuie sa astept sa mai creasca radacinile?
 

ramona_inka

Member
Dragelor si dragilor, saptamana trecuta nu am mai rezitat si impreuna cu sotul am adus acasa 4 minuni de orhidee. Sotul fericit si increzator ... eu un pic speriata si circumspecta deoarece in vara am mai primit una de ziua mea si dupa ce s-au uscat florile... am pierdut-o. Iata-le cum aratau in seara cand am ajuns:
http://s236.photobucket.com/albums/ff10 ... i/orhidee/

Intre timp le-am facut de doua ori scufundari duminica dimineata in apa cu turba si spre bucuria mea de la 2-3 flori cate aveau la inceput acum au 6-7 boboci infloriti. Am cumparat si ingrasamant de la Floraself tocmai pt ca scria ca e pt toate tipurile de orhidee... ulterior am vazut ca mai bine luam Compo...

Cred ca e boala grea cu orhideele... dupa ce ne-am vazut cu florile acasa si le-am admirat vreo doua zile, am decretat: mergem din nou si mai luam 1-2-3... am ajuns la magazin... nu mai era nici una :(
 

marean

Active Member
Claudia,ma bucur tare mult sa vad ce mult a crescut keikiul,mai ai rabdare cu el pana are radacini de vroe 2 cm , apoi il poti separa si planta :wink: !
Ramona,mult succes cu ele,sunt niste frumoase !
Apropos,nu am mai auzit de scufundare in apa cu turba,turba e acida,iar orhideele prefera un mediu inert,insa acuma ca ai cumparat ingrasamant,totul va fi o.k.
Bafta !
 

claudia_s

Member
Multumesc marean si mymo. Voi mai astepta. Mai am o nelamurire, cand va trebui sa o desprind cum voi face? O tai de pe acea tija sau mai bine tai cu tot cu tija si o pun asa in pamant? Am tot studiat-o si avand in vedere ca de jurinprejur sunt radacini m-am gandit ca nu voi reusi sa o desprind fara sa ii ranesc vreo radacina.
 

IULIA

Active Member
eu am lasat keikii obtinuti de mine pina ce radacinile au ajuns macar 2 la cam 10 cm lungime. stiu ca pare mult, dar cresc relativ repede sa stii. sa pulverizezi putina apa si acolo, pe radacinile lui. dar putina, ca sa il stimulezi sa le dezvolte. :wink:
si cind am despartit, am taiat cu tot cu tija, adica o bucatica cam de 6-7 cm si asa le-am dat. iar detinatorii asa le-au plantat. :D e mai bine asa decit sa risti sa rupi radacinile.
si e de bine. poti incerca si tu asa. :D
 

marean

Active Member
E bine cum spune Iulia,desigur :wink: !
Doar ca eu as taia tija mai scurta,de vreo 3-4 cm,cat sa nu-i deranjez deloc radacinile keikiului .
Bafta multa Claudia,ne bucuram sa te ajutam !
 
D

dyayzh

Guest
Am si eu o intrebare la domniile dvs.: o phale la care au putrezit radacinile dar are un mot pentru una...cum o salvez??
 

marean

Active Member
Pai cum sa o salvezi,draguta : tai tot ce e putrezit si o arunci in punga transparenta,pulverizata sia erisita zilnic,sau o plantezi direct,in substrat proaspat,neudand-o vreo 2 saptamani,si apoi udand-o doar prin pulverizare la 2 zile timp de inca vreo 2 saptamani .
Bafta Dya !
 

marean

Active Member
PAi trebuie neste fas-fas,ca sa nu se deshidrateze :wink: !
Cand nu mai e condens/umezeala pe peretii pungii,atuncea mai pulverizezi,in rest aerisesti zilnic cate 10 minute,macar o data .
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus