Phalaenopsis part 3

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mikiduzza

Member
din pacate pare a fi paduche lanos....poza nu e foarte clara..
ai grija sa o izolezi de restul plantelor cat mai repede!
ai grija sa verifici si celelalte plante de langa..daca au si ele asa ceva pentru ca se raspandeste foarte repede si usor..
eu am scapat de el cu spirt...dischete demachiante imbibate in spirt, si curatat tot.. (nu am avut la orhidee..) de mai multe ori pentru ca nu dispare din prima..
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Paduche lanos zic si eu chiar daca poza nu e destul de clara dar se vad periosirii distribuiti pe laterale

Ii poti elimina cu o scobitoare boanta la capat
 

edgji

Member
Multumesc pt raspuns si mai ales pt promptitudinea cu care ati facut-o.
.....gata am sters cu un betisor cu vata si putin spirt.
Din 21 de boboci ai plantei vad ca au fost atacati doar 3 ,cei mai mari.
Ce favorizeaza aparitia ''monstrului lanos'' ?...si cam ce ar fi nevoie sa mai fac (conditii temperatura, umiditate etc)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
sa stii ca "cresa" lor nu e acolo unde "servesc masa" cauta locuri inguste , la orhidee se pot ascunde cresele in zona bazala de frunze , le place inghesuiala si uneori ii poti scapa din vedere , oricum ai o luna de monitorizare garantata :D

cu placere oricand , din partea mea :hug:
 

edgji

Member
Aha !!...sper sa nu fie nevoie sa caut prin ghiveci, mai ales acum inainte de inflorire.
Din ce am vazut pe net, se pare ca pot fi combatuti cu Mospilan si stiu ca am un plic.
Sa stropesc si celelalte plante preventiv ?
Ma gandesc ca in ultimul timp sa fi crescut umiditatea prin pulverizare si asta sa fie motivul aparitiei ''blanosului'' ?...temperatura de aprox 20*C sa fie prea mica ? :gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu, se prea poate sa fi avut o planta care a intrat fara carantina intre plantele sanatoase , niciun balaur din asta nu vine pe jos :evil:

Poti stropi dar la ei e mai bine eliminarea manuala :marfa:
 

edgji

Member
Mda planta atacata este la mine de mai bine de un an, dar langa ia este(ma rog...era) una cumparata acum cateva saptamani la reducere de la Baumax. Culmea este ca ''intrusa'' nu are nimic....nici celelalte....in schimb acum dupa ce mi-a zis danero2004 ca ceeace vad este doar ''varful iceberg-ului'', am cautat mai bine si am gasit o intreaa colonie sub ultima frunza de jos, a sarmanei orhidee. Acea frunza se rasucise ca un cilindru , dar nu-si pierduse din culoare...i-am eliminat pe toti (care i-am gasit). Am izolat planta si sunt in ''cod portocaliu'' :incapatanat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai procedat foarte bine , ei migreaza pentru ca planta gazda e cam "obosita" dupa atatea sugative prezente :)
 

puffy80

Member
Dupa cum va spuneam mai demult, am un "Monstru" cu 3 keiki, fiecare cu cate o tija florala. Ei bine, una dintre tije a inflorit:

Florile sunt atat de mari , incat mi-e teama sa nu se desprinda keiki-ul din cauza greutatii lor

Si va mai prezint cu bucurie alte dragute reinflorite:
 

adite

Active Member
Superbe flori! :clap: Sa vedem phalele pline de flori! Incearca sa sprijini tija acelui keiki de un bat, ca sa nu se desprinda de planta mama.
 

mikiduzza

Member
"monstru"?!?!?!?
doamne cat e de frumoasa!!
keiki cu tija florala e un vis.... :visator:
de restu ce sa mai spun...sunt minunate toate! :clap: :indragostit: :visator:
 

puffy80

Member
adite a spus:
Incearca sa sprijini tija acelui keiki de un bat, ca sa nu se desprinda de planta mama.
Din pacate nu am un bat atat de lung. Ar tb sa aiba cam un metru. Batul pe care il are pus ajunge pana la keiki si atat. Planta mama este mult mai mare decat o phale obisnuita, de aceea a botezat-o sotul meu "monstrul" :) .
Si va multumesc inca o data pentru aprecieri :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus