Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

elaelena

Member
totul este amplasat intr-un vas de sticla?...eu asa as proceda pt. mentinerea umiditatii mai multa vreme (in caz ca lipsesc o perioada de acasa)
 

refu

Member
elaelena a spus:
totul este amplasat intr-un vas de sticla?...eu asa as proceda pt. mentinerea umiditatii mai multa vreme (in caz ca lipsesc o perioada de acasa)
Nu e amplasat intr-un vas de sticla, pentru umiditate poti folosi un bidon de apa de 5 litri car il decupezi cat sa nu pice planta in el, si din apa din bidon conduci sfoarta mai groasa peste planta.Aceasta este o solutie pentru cand pleci de acasa. Sfoara se va umezi si va umezi si radacinile. Planta fiind asezata deasupra vasului, prin evaporare va avea umiditate.

Bafta!
 

elaelena

Member
buna idee,,,
asta vara ,fiind plecata 2 saptamani, am pus toate orhideele intr-un lighean mare din plastic, pe fundul am asezat bile de argila umezite f. bine iar pe un gratar, deasupra, plantele
 

refu

Member
elaelena a spus:
buna idee,,,
asta vara ,fiind plecata 2 saptamani, am pus toate orhideele intr-un lighean mare din plastic, pe fundul am asezat bile de argila umezite f. bine iar pe un gratar, deasupra, plantele
La mine asa stau plantele permanent. :)
 

Rami11

Member
Un cadou de la sotul meu:
Dupa parerea mea e sanatoasa, dar cum e prima mea orhidee as vrea sa va intreb si pe voi ce credeti: ,
 

LauraT

Member
Rami dupa parerea mea arata super bine orhideea ta , are frunzele sanatoase si radacini verzi , puternice , nu ai de ce sa-ti faci griji :D Sa-ti traiasca ! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Rami,e e foarte frumoasa si sanatoasa orhideea ta asa ca felicitari sotului pentru alegerea facuta si sa te bucuri de cat mai multe flori de la ea!
:D
 

nick1971

Active Member
Rami11 a spus:
Un cadou de la sotul meu:
Dupa parerea mea e sanatoasa, dar cum e prima mea orhidee as vrea sa va intreb si pe voi ce credeti: ,
sa te bucuri de ea :D
asa incepe colectia... cu o orhidee alba :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
Rami11, faina orhideea alba...Precum albul zapezii! Ce cadou minunat de 8 martie. Stie ce sa aleaga sotul tau! :wink: :D
 

Rami11

Member
Multumesc frumos! :D Mi-am dorit foarte mult o orhidee (de fapt imi doresc mai multe :) )
As avea o intrebare (imi cer scuze daca o sa va bat la cap cu tot felul de intrebari :oops: ): pot s-o pun pe pervazul unei ferestre cu orientare estica? :oops:
 

lndnstn

Member
Datorita experientelor si sfaturilor voastre citite pe forum (inca de pe vremea cand nu aveam cont) orhideea mea ma bucura cu o tija florala.
Planta am primit-o de ziua mea in octombrie, i-am schimbat scorta, ocazie cu care am observat ca ghiveciul era plin de burete si rumegus (imi pare rau ca nu am poze sa va arat) si i-am aruncat cel putin jumtate din radacini intrucat erau putrezite. O tin in bucatarie, in dreptul geamului, unde mai are putin curent dar si multa lumina. Dupa ce planta a inceput sa dea semne de revenire (aparita de noi radacini si a tijei florale) i-am administrat ingrasamant diluat in procent mai mare decat specificatiile producatorului.
Cred ca de Pasti voi avea flori :D
https://picasaweb.google.com/stan.danie ... 0308121058

@Rami11:a mea sta la geam cu orientare estica si vad ca e bine. Dar mai asteapta si alte pareri. :D
 

kerkyra

Well-Known Member
Rami, bine a zic Nick! :rofl: Asa a inceput si la mine cu orhideele, cu una alba, dupa care a mai urmat una roz si as mai vrea una galbena, un agrena, una patata ... si noroc ca nu am spatiu :rofl:

Pe aici am citit ca ii trebuie lumina dar nu soare direct. Eu o tin la geam, dar dupa jaluzele, sunt tot pe parte estica.
 

maricica

New Member
lndnstn a spus:
Datorita experientelor si sfaturilor voastre citite pe forum (inca de pe vremea cand nu aveam cont) orhideea mea ma bucura cu o tija florala.
Planta am primit-o de ziua mea in octombrie, i-am schimbat scorta, ocazie cu care am observat ca ghiveciul era plin de burete si rumegus (imi pare rau ca nu am poze sa va arat) si i-am aruncat cel putin jumtate din radacini intrucat erau putrezite. O tin in bucatarie, in dreptul geamului, unde mai are putin curent dar si multa lumina. Dupa ce planta a inceput sa dea semne de revenire (aparita de noi radacini si a tijei florale) i-am administrat ingrasamant diluat in procent mai mare decat specificatiile producatorului.
Cred ca de Pasti voi avea flori :D
https://picasaweb.google.com/stan.danie ... 0308121058
Daniela, planta ta nu prea este ok. Are doar patru frunze. Din cele patru doua se vad bine deshidratate. Nici a treia nu pare a fi foarte ok. Nu stiu daca mai are radacini functionale la cum arata frunzele. La suprafata ghiveciului nu se vad radacini. Ramificatia aceea de tija este o bucurie dar poate fi si un stres mare pentru planta.

Ceau.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Rami o poti pun linistita la o fereastra estica insa vara atentie mare sa nu o arda soarele!


Maricica iti dau dreptate legat de orhideea Danielei.Din pacate frunzele par a fi deshidratate insa poate ca ne-ar ajuta si mai bine o poza a radacinilor.
Iti tinem pumnii sa ii mearga bine si sa creasca mare si frumoasa!
 

lndnstn

Member
Din pacate, si pe mine ma nemultumeste aspectul frunzelor. Stiu ca nu asa tb sa arate.
In legatura cu poza facuta radacinilor, ei bine...atunci cand am transplantat-o a ramas cu ff putine radacini astfel ca sunt toate ingropate in scoarta (deci nu a-ti avea ce observa in poza). Dar credeti-ma pe cuvant ca face altele noi: am observat eu cel putin 2. De aici am dedus ca planta mea si-a revenit cat de cat. Ma astept ca dupa ce trec florile pe care le are acum (acum boboci viitoare flori) planta sa se axeze mai mult pe frunze (noi sper eu) si radacini.
Oricum sunt multumita de evolutia ei, stiind ca eram pe punctul de a o pierde. Imi este foarte draga pentru ca e prima mea orhidee :D
Va multumesc sarselia si maricica pentru atentionare. :hug:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Sunt sigura ca isi va da drumul mai ales ca vine primavara si e perioada lor de vegetatie.Atunci isi va reveni mai usor!

Insa sa fii cu mare bagare de seama pentru ca tija florala ii poate lua toata energia.De aceea de regula daca o orhidee nu sta extrem de bine la capitolul radacini si daca frunzele sunt deshidratate se taie tija florala pentru a-i da posibilitatea sa se refaca.

Insa tu ai spus ca are radacini noi deci poti sa o lasi asa.Poate iti va face si un keiki pe tija.
Multa bafta!
 

lndnstn

Member
Nu ma astept la un keiki prea curand, dar voi fi cu ochii pe ea :D si va tin la curent.
Mult succes si voua cu orhideele sa creasca mari si sa infloresca minunat.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus