Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo deci a inflorit!
Minunat!
Sper ca si in realitate sa fie asa cum ti-ai dorit tu sa fie.
Sa ai parte de ea si sa te bucure cu cat mai multe flori!
 
buna am si eu o problema cu o phala luata prin oct anul trecut;a fost inflorita fff putin , desi "colega" ei , impreuna cu care am cumparat-o este inflorita si azi ;
cam prin febr , frunzele au inceput sa se deterioreze , parca ar fi fost arse :(de soare -imposibil , va dati seama , asa incat suspectez ca a fost mai sensibila la stropirile cu atonik ;pt ca , la fel ca alte orhi pe care le am , a fost atonicita de cateva ori )
a mai patit cineva asa ceva ?(celelalte phale nu au nimic, repet) o sa-si revina ? va da alte frunze sau e compromisa ?oricum de catevazile , pe tija am vazut 2 protuberante pe care le suspectez a fi keiki ;am citit ca daca produce keiki , planta va muri ;este obligatoriu sa moara ori ba ??????
-as vrea sa pun niste poze pt edificare, dar deocamdata nu am reusit (am tot citit despre postarea pozelor asa incat voi persevera in cursul zilei si poate voi avea succes :x )

va multumesc pt ajutor
 

mikiduzza

Member
pozele ar fi foarte folositoare...
frunze mai are?
pe tija nu e ogligatoriu sa dea keiki, dar s-ar putea daca nu ii merge prea bine sa formeze "urmasi"...
te asteptam cu pozele cand reusesti ca sa-ti dam mai multe sfaturi.. :D
 
mikiduzza a spus:
pozele ar fi foarte folositoare...
frunze mai are?
pe tija nu e ogligatoriu sa dea keiki, dar s-ar putea daca nu ii merge prea bine sa formeze "urmasi"...
te asteptam cu pozele cand reusesti ca sa-ti dam mai multe sfaturi.. :D
deocamdata nu stiu sa pun pozele direct aici , dar in album , la evolutie flori , ultimele poze sunt ale phalei cu pricina (pozele sunt facute acum vreo 2 sapt) , in mom de fata frunzele sunt si mai patate, dar , nu a cazut nici o frunza
culmea ,ea a dat cele mai multe radacini noi, chiar ma bucuram ca ii merge asa de bine , si poc , din senin , fara a fi tratata altfel decat celelalte , ma trezesc cu asa pocinog :cry:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ca aspect intr-adevar pare a fi arsa de soare sau atinsa de frig.Insa totusi ma tem sa nu fie vreun virus asa ca ar fi bine sa o izolezi de celelalte.
Asa ai cumparat-o sau in cat timp a devenit asa?
 

Mihaella

Member
ingrasamant phale

dragelor, poate s-a mai vorbit ce ingrasamant e mai bun pt phale dar e foarte stufos topicul, mititica mea e inflorita si as vrea sa ii pun ingrasamant, imi puteti recomandati ceva? un marca anume?
 
sarselia a spus:
Ca aspect intr-adevar pare a fi arsa de soare sau atinsa de frig.Insa totusi ma tem sa nu fie vreun virus asa ca ar fi bine sa o izolezi de celelalte.
Asa ai cumparat-o sau in cat timp a devenit asa?
asa pare , intr-adevar , arsa de soare , dar nu avea cum !
da , am izolat-o , oarecum !
nu avea nimic la cumarare si nici vreo 3luni, abia pe la sfarsitul lunii febr a inceput procesul asta de degradare ,pe toate frunzele odata , si tot continua ;
nu stiu sa fi facut nimic deosebit cu ea ! de asta nu inteleg ce i se intampla ! :?
 

Kati

Active Member
Ambele plante sunt minunate, Arselia! A doua intr-adevar are niste frunze foarte interesante, nu am vazut inca niciodata asa ceva. Ma refer la frunzele lunguiete.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult,Kati.
Pe cea cu frunzele lunguiete o am de tare de demult si vad ca a fost extrem de rezistenta.A fost una din primele mele phale si a rezistat eroic nestiintei mele.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus