Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Andra din pacate daca nu mai are frunze nu e de bine.Se poate dar extrem de rar ca o phala ramasa fara frunze dar cu tije sa dezvolte keiki(pui) pe acele tije.Dar dupa cum spuneam extrem,extrem de rar.
Imi pare tare rau.
:(
 
Nici metoda cu punga nu e buna in speranta ca va da vreo frunza? Tija nu ma intereseaza, vreau doar sa salvez planta. Cele 3 radacini sunt ok.
 

Pau Pau

Member
Am o mica nedumerire la o orhidee. I-au cazut florile la sfarsitul lui august dar tija nu s-a uscat. Pana azi tija e in stagnare, nici nu da semne ca ar da ceva flori noi, nici ca s-ar usca. Acum orhideea face doua frunzulite noi. Intrebarea mea e: ce fac cu tija, o las acolo sau o tai desi e verde?
 

refu

Member
Kati a spus:
Las-o acolo. Tocmai cand nu te astepti, pot aparea tije secundare pe ea :D
Exact, mai mult daca ii cresc frunze si tija ramane la fel de verde dupa ce se stabilizeaza frunzele , vei avea din nou florii pe tija.
 

mikiduzza

Member
miha, m-ai imbolnavit.....
sunt atat de frumoase.....
:visator: :visator: :visator:
eu m-am suparat pe ale mele..
daca nici la anu' nimic, pun "jorda" pe ele..dapai pana cand tot asa??? :evil:
 

LauraT

Member
Fetelor , o parere va cer : pt ca sunt plante epifite ma bate gandul sa "ancorez"pe un tutore de bambus .o orhidee phalaenopsis alba , sa o pulverizez cu apa zilnic si......sa vad daca traieste ,sau se "supara"pe mine :D
 

refu

Member
LauraT a spus:
Fetelor , o parere va cer : pt ca sunt plante epifite ma bate gandul sa "ancorez"pe un tutore de bambus .o orhidee phalaenopsis alba , sa o pulverizez cu apa zilnic si......sa vad daca traieste ,sau se "supara"pe mine :D
Nu se supara deloc, dar nu pe bambus, daca vrei sa faci ceva frumos cu adevarat, dute la un petshop cumpara lemn pentru acvarii si monteaza pe lemnul acela pe o baza de sphagnum Phala.

Ca si in pozele de mai jos:


 

refu

Member
elaelena a spus:
refu, cum ai stabilizat phala pe lemn, ai prins-o cu ceva?
Da in a treia poza se vede putin, am folosit sarma plastificata, dar iti recomand , chiar daca suna aiurea ciorapi de nailon :oops: , fiind elastici nu ranesc planta in nici un fel.
Deci fuga la dulap:rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus