Penstemon

fixpix

Active Member
Si mie imi place cel mai mult cel albastru. e superb.
mai trebuie sa zic de seminte? ca vad ca te-ai voluntariat.
facem si aici lista?

:rofl:
 

elipopa

Active Member
superbi, mi-au rasarit si mie din seminte cateva plantute, sunt mici, dar sper sa se dezvolte cat mai repede sa-i vad si eu infloriti, macar anul viitor!
Multumiri :hug: :hug: :* :*
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eli, ce-ti mai fac plantutele? Au mai crescut?

La mine cel roz a inflorit minunat. Cei mov auramas mai micuti, dar cu siguranta vor recupera la anul:


Si pentru ca nu m-am putut abtine, mi-am luat azi si o plantuta de penstemon hartwegii. Am studiat putin despre el si am aflat ca in zona noastra se comporta ca planta anuala. sper sa reusesc sa o obtin la anul din seminte.
 

fixpix

Active Member
Superbi!
Florile asa aliniate pe aceeasi directie???

Al meu, cu frunzele visinii a crescut si inflorit cat mine de inalt!

Zeci de albinute, etc. Acuma parca incep florile sa treaca. Pacat ca nu au miros...

 

elipopa

Active Member
Calin, sunt supebi!

ai mei din semintele primite au cam 5 cm , nu cred ca anul acesta o sa mai faca flori! macar anul viitor sa faca si as fi super incantata!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Calin. Da, floricelele s-au adunat doar pe o parte, arata tare dragut. Intr-adevar albinutele adora florile astea, si in furul alor mele roiesc albinele.

Si ai tai sunt superbi! Nu ma asteptam insa sa creasca atat de mari. Cat dureaza perioada de inflorire?

Eli, in toamna cand rozeta frunzelor este mai dezvoltata, planteaza-i in gradina. Sunt plante cu frunzis vesnic verde, iar peste iarna devin tot mai vigurase.
 

elipopa

Active Member
Caramell a spus:
Multumesc, Calin. Da, floricelele s-au adunat doar pe o parte, arata tare dragut. Intr-adevar albinutele adora florile astea, si in furul alor mele roiesc albinele.

Si ai tai sunt superbi! Nu ma asteptam insa sa creasca atat de mari. Cat dureaza perioada de inflorire?

Eli, in toamna cand rozeta frunzelor este mai dezvoltata, planteaza-i in gradina. Sunt plante cu frunzis vesnic verde, iar peste iarna devin tot mai vigurase.
multumesc inca odata si pentru sfaturi si pentru seminte! te pup! :hug: :hug:
 

fixpix

Active Member
Eli, s-ar putea ca nici la anu sa nu le vezi adevarata culoare... depinde cum se dezvolta de repede.
Caramell, pai inca is in floare, deja de vreo sapt. - doua?
Nu stiu sigur.
Cert e ca sunt foarte inalti si desi. Exact cum imi plac!
:rofl:
 

ghia_don

Active Member
Eli, ar fi bine sa plantezi in gradina plantutele, vor creste mult mai repede, si vor si inflori...ai mei au facut flori pina toamna tirziu..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doina ce le faci alor tai sa infloreasca pana in toamna? Ai mei anul trecut au facut un singur rand de flori in mai. Le-ai taiat cumva tijele dupa ce s-au trecut florile?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
nici nu a fost nevoie sa ma uit de doua ori la el ca am si zis ca al meu este........ :oops:
 

ghia_don

Active Member
Caramell, primul rind de flori l-am taiat ca aratau urit dupa ce s-au trecut, si apoi au inceput sa creasca urmatoarele tije...
Gabiuta, e bestial penstemonul tau :) ..
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Penstemon hartwegii rosu il gasesti inclusiv in City Garden (~15 lei). Am cautat informatii pe net si la noi creste doar ca planata anuala. Eventual peste iarna ar fi unele sanse sa reziste in casa la adapost. Este o planta originara din Mexic.

ghia_don a spus:
Caramell, primul rind de flori l-am taiat ca aratau urit dupa ce s-au trecut, si apoi au inceput sa creasca urmatoarele tije...
Multumesc. :D
 
Sus