Penstemon

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana adineauri ma gandeam la Penstemon ca fiind o planta de gradina, mai degraba acompaniatoare decat vedeta. Mdah, pana am vazut niste poze care m-au facut sa salivez. :rofl:

http://www.jparkers.co.uk

Voi ce varietati aveti prin gradini? L-ati luat ca rasad de pe undeva? Sau ati luat seminte si ai obtinut voi plantutele? Unde anume in gradina le-ati plantat? Cand infloreste, cat de inalt creste ...

:? Stie cineva?
 

ghia_don

Active Member
Cornelia, tu ne intrebi cum si in ce loc il crestem...si eu nici nu stiam ca exista :cry: ...Cit e de frumos!! :eek:
 

tranda09

Member
Am luat si eu seminte acum 3 zile dar ma gandesc sa le seman direct in gradina in luna martie, desi in instructiuni scrie ca trebuie puse in rasadnita.Se numesc degetar-digitalis purpurea.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Hai ca v-am starnit iara. Nici nu stiam ca asta fac. Banuiam eu ca nu-i ceva banal, dar chiar raritate nu stiam ca e. Daca bagam niscai cautari intensive, sigur vedem de pe unde se poate cumpara. Nu? :?
 

fixpix

Active Member
daaa... sunt frumosi da nu stiu daca merita 15 lire plus transportu pentru 5 betze!

LOL

nu stiu daca n-or fi si la noi prin sere da nu stim noi...
 

elipopa

Active Member
nu a reusit nimeni sa achizitioneze aceasta floare?
imi place foarte mult si l-as vrea si eu in gradina mea!
voiam sa stiu daca rezista peste iarna, se zice ca este peren!!
n-are nimeni?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
am eu, am pus seminte anul trecut, vara trecuta a avut si ceva floricele cam amarate. A trecut iarna cu bine, acum plantutele au cam 20 cm inaltime. Al meu cred ca e penstemon barbatus...nu stiu daca toate tipurile rezista la noi peste iarna, dar asta e ok!
 

elipopa

Active Member
claude a spus:
am eu, am pus seminte anul trecut, vara trecuta a avut si ceva floricele cam amarate. A trecut iarna cu bine, acum plantutele au cam 20 cm inaltime. Al meu cred ca e penstemon barbatus...nu stiu daca toate tipurile rezista la noi peste iarna, dar asta e ok!
multumesc pentru raspuns, de unde ai luat semintele?
as vrea sa incerc si eu!!
 
Sus