Penstemon

claude

Well-Known Member
Moderator
Nici nu mai sunt sigura de unde le-am luat, parca de la Praktiker :? ma uit si in cutia de seminte, daca cumva mai am ti le trimit...iti spun in cateva minute, merg sa controlez
 

alfa

Active Member
Eu am cumparat acum 2 ani de la Gardener. Dar nu mi-au rezistat peste iarna :(

Frumoasa planta.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am cumparat eu penstemon de la Sieberz. A trecut cu brio peste 2 ierni, este o planta care isi pastreaza frunzisul peste iarna, iar primavara devine din ce in ce mai bogat. Nu mi s-a parut deloc pretentios. Doar ca florile nu arata precum cele din oferta Sieberz, sunt mai micute.


Anul trecut am adunat si cateva seminte, dar am uitat sa le pun la germinat si nu stiu daca pot rasari plantute din ele. Nu sunt sigura daca le mai am, dar daca vrei, le caut si daca dau de ele ti le trimit.
 

alfa

Active Member
Carmen, ciudat..... al meu avea floarea clopotel.

Aceasta e singrua poza cu ce am avut:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Alfa, al tau era o frumusete, asa ceva imi doream si eu, dar cei de la Sieberz nu au fost seriosi si au comercializat alt soi. Pacat ca al tau nu a rezistat peste iarna.

Sunt mai multe soiuri de penstemon. Este posibil totusi ca cel pe care l-am nimerit eu sa fie mai rezistent, mai ales ca l-am si transplantat de vreo 2 ori.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si al meu e ca si cel al lui Caramell. Sunt mai multe feluri de penstemon, nu toate rezista la noi. Cel al lui Alfa cred ca e Penstemon Campanulatus, care e de zona 7a, deci pana pe la -17 grade
 

alfa

Active Member
Eu il cumparasem de Penstemon hartwegii "Garnet". Dar am vazut dupa aceea, ca Garnet e rosu complet. Asa ca nu stiu pana la urma de care a fost, fapt e ca nu a rezistat la mine la munte. Dar as mai incerca, daca ar avea din nou cei de la Gardener.
 

fixpix

Active Member
Eu am ceva Penstemon in gradinutza...
2 feluri.
Primul, cica, Penstemon "Husker Red" / "Husker's Red"



Si unul ceva mai anemic, doar o bucata, primit ca Penstemon palmeri (hmmm, pe net ...nu prea seamana a fi palmeri :( )



Cu putin noroc si ploaie, o sa infloreasca si asta!
 

elipopa

Active Member
Caramell a spus:
Am cumparat eu penstemon de la Sieberz. A trecut cu brio peste 2 ierni, este o planta care isi pastreaza frunzisul peste iarna, iar primavara devine din ce in ce mai bogat. Nu mi s-a parut deloc pretentios. Doar ca florile nu arata precum cele din oferta Sieberz, sunt mai micute.



Anul trecut am adunat si cateva seminte, dar am uitat sa le pun la germinat si nu stiu daca pot rasari plantute din ele. Nu sunt sigura daca le mai am, dar daca vrei, le caut si daca dau de ele ti le trimit.
daca le gasesti si nu-ti trebuie le-as vrea! n-am gasit pe la noi seminte!!
sunt foarte frumoase!!
am citit si eu ca nu toate soiurile rezista peste iarna!!
daca ai tai au trecut doua ierni e super, inseamna ca sunt rezistenti!!
multumesc frumos!!!
 

fixpix

Active Member
Pai cel rosu acuma e mult mai mare. Inca nu a inflorit nici1.
Cred ca a fost primul an/ prima iarna in gradina.
I-am primit mici de tot.
Cel rosu (cu flori albe) sper sa infloreasca in curand.
Celalalt mai anemic, vedem!
 

ghia_don

Active Member
Al meu a fost asa, parca barbatus scria pe plic...
A rezistat cu brio peste iarna, iar acum tufele sint mai mari si mai viguroase..
Eli, anul trecut am strins citeva seminte, daca le gasesc :oops: iti trimit... lasa-mi adresa pe mp daca vrei..
 

elipopa

Active Member
ghia_don a spus:
Al meu a fost asa, parca barbatus scria pe plic...
A rezistat cu brio peste iarna, iar acum tufele sint mai mari si mai viguroase..
Eli, anul trecut am strins citeva seminte, daca le gasesc :oops: iti trimit... lasa-mi adresa pe mp daca vrei..
am primit plicul, mii de multumiri, le-am si semanat! acum ma rog sa rasara!!
 

ghia_don

Active Member
Anul asta a inflorit si unul albastru, dar si unul mai rosior ...anul trecut au fost infloriti doar roz
:)
 
Sus