Paduchii lanosi

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am descoperit aseara doua Phale atacate....pline de boboci amandoua...
Am stat pana la 12 noaptea sa omor la nenorociti cu spirt - am izolat florile si sa vedem azi ce-oi mai descoperi. Beleaua e ca trebuie verificate toate ghivecele...
Nici nu stiu daca sa ma limitez la curatat mecanic cu spirt sau sa stropesc phalele cu Mospilan???
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu as zice ca deocamdata sa le cureti cu spirt ca daca sunt toate si cu boboci si le stropesti cu Mospilan nu stiu daca nu o sa le afecteze inflorirea.
Pe urma vezi tu cum evolueaza situatia si ce se mai poate face dar ar fi pacat sa pierzi bobocii din cauza nenorocitilor de paduchi lanosi.
Si eu am avut la 2 Phale si tot asa cu spirt le-am curatat iar acum decocamdata vad ca sunt bine.
 

anyny

Member
ieri am descoperit si eu niste nenorociti la 3 cactusi pe care ii tin in bucatarie.
pe restu florilor care sunt langa cactusi nu am observat nimik inca. i-am izolat imediat si azi o sa incerc sa-i curat cu betisorul ORL si apa si spirt.
sper sa nu dauneze cactusilor mei dragi. :(
 

angela draganoiu

Active Member
eu am avut lanosi pe o hoya si am dat cu DECIS. eu zic ca a avut efect. cine mi l-a recomandat a spus ca acesti daunatori sint "de suprafata" si trebuie neaparat stropit si pamantul la suprafata pt ca acolo au larvele si ouale.
am dat prima data pe planta si dupa 2 saptamani am dat si pe pamant. deocamdata nu au reaparut.
 

marirogo

Active Member
Buna, tuturor.
Lanosii mi-au atacat si mie un leandru si o dracena, care e invadata de-a dreptul.
In toamna am stropit toate florile cu un spray din comert ce contine insecticid, acaricid si nu mai stiu ce.Dar uite ca "oaspetii nepoftiti" au aparut din nou. Cand am stropit florile in toamna, le-am pus punga in cap si le-am lasat cateva ore cu ea in cap; am fost sigura ca am scapat de lanosi, dar m-am inselat.Trebuie sa reiau tratamentele.
Voi incerca cu mopsilan.Sper sa scap de ei acum.
 

helisananca

Member
da si eu am patit de mult la kalanchoe,am sters.sters.sters cand am zis gata ma uit la pamant :eek: ce sa mai zici ca aveam perlit :rofl: si am aruncat pamantul am dezinfectat tot ,radacinile le-am scuturat de pamant le-am spalat cu apa :oops: am pus alt pamant si gata ,bine asta cred ca se numeste noroc :) ca spirt nu am folosit niciodata decat apa si bete :oops: :)
 

angela draganoiu

Active Member
am avut si eu lanosi la o hoya iar vanzatoarea de la florarie, care e o doamna in varsta si care a lucrat in domeniul combaterii de daunatori, mi-a spus ca lanosii sint daunatori de suprafata, adica nu stau in pamant ci numai la suprafata lui, mi-a recomandat decis cu care am dat pe planta si dupa o saptamana am dat iar pe planta dar si pe pamant ca sa moara si larvele si ouale. deocamdata nu au mai aparut.
 

anyny

Member
trebuie avut rabdare cu lanosii...
eu am aruncat si pamantul, i-am spalat ca lumea, am curatat cu apa si alcool, apoi am dat cu mospilan
 

marirogo

Active Member
Am descoperit lanosi si pe o muscata si pe o fucsie.Le-am aplicat pentru inceput trat. cu spirt indoit, pana fac rost de mopsilan.Anul trecut am avut si musculite albe.Ar fi bine daca anul asta ar fi suparate pe florile mele si nu le-ar vizita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sa nu cumva sa le trimiteti la mine :x ca eu anul trecut nu am avut nici muste si nici paianjeni :)
Doamne ajuta!!!
Oricum le stropesc preventiv........... :D
 

andruta_ana

Member
Datorita lor am pierdut 1 gloxi si 3 violete. In prima faza le-am curatat cu betisoare imbibate (asa cum am citit aici). N-am scapat de ei... Apoi am cumparat un spray de la Brico si-am dat pe plante. In vreo 2 saptamani au sucombat toate cele 4 plante.
 

gabi76

Member
am avut lanosi la o Gardenia matura,am stropit-o cu mospilan si am scapat de ei.
vanzatoarea de la agrofarmacie m-a sfatuit asa si a dat randament.tratamentul l-am facut in 2 serii la interval de 14zile diferenta :D
 

zi_inflorata

Member
Moderator
uff, sunt asa suparata - nu numai ca am o buga plina de lanosi pe care o tratez cu spirt dar acum am vazut ca si frumusetea mea de hoya magnifica careia i-a dat o tulpina lunga cu 3 frunze mai amre dragul d eplina de lanosi. Planta e paroasa, adica e acoperita de pori fini si desi. ce ma sfatuiti? sa dau tot cu spirt? mi-e si frica sa o ud ca e asa pretentioasa si nu vreau sa o pierd...
 

whoz_ella

Member
ati combatut vreodata lanosii cu solutie din sapun de rufe? din acela facut la tara din grasime si soda?
tin minte ca in urma cu cativa ani am scapat de ceva daunatori cu aceasta solutie
sa nu ma intrebati concentratia ca nu o mai stiu...
acum am tratat un hibi cu ea pt musculita alba... daca scap si traiesc si plantele am sa va anunt
 

vigaruviany

Member
Ajutor!

Am paduchi lanosi la Stapeliade si nu pot scapa de ei :cry:
Am curatit toate plantele cu apa cu spirt si i-am stropit cu aceeasi concentratie 1:1.
Am stropit cu Mospilan si am si UDAT plantele cu mospilan.
Acum nu mai am paduchi lanosi pe plante, s-au mutat in pamant. Plantele mele sunt majoritatea butasi, nu au radacini (165 de varietati) si au venit cu musafirii din Olanda. Acum pe partea din pamant a butasului se formeaza un mucegai alb. La un butas am gasit chiar un paduche lanos in pamant atasat de fundul butasului.
CE SA FAC?
Nu vreau sa-mi pierd stapeliile, am pierdut deja una si urmeaza altele pentru k au ajuns prea uscate k sa-si mai revina! Si asta in decurs de cateva zile!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt predispuse la atacul lanosilor, asa ca trebuie gasita o solutie. In principiu nu-ti omoara plantele, dar nici bine nu le e. Eu stropesc cu SuperPlant tratament total. Mai nou am gasit un insecticid Compo - scump rau - dar se pare ca e mai usor tolerat de plante. Urmaresc zilele astea sa vad daca si rezolva problemele. Nu te panica, e doar o chestie care cere rabdare multa.
 

vigaruviany

Member
Ajutor!

Cum sa nu-mi omoare plantele daca una a murit deja? A uscat-o pana a murit! Si in stadiul eu urmeaza aproape 20 de alte stapelii. Toate din colectia mea sunt unicat, nu am dubluri!
 
Sus