Paduchii lanosi

albela

Active Member
Sigur sunt lanosi, ca la muscate si busuioc chiar nu am auzit. De obicei au drept tinta plantele cu seva gen dipladenia, hoyele, etc.
 

mymo

Active Member
In poza a doua parca se vede ceva,dar daca ai putea pune pozele ca sa se deschida mai mari,ar fi minunat.
 

Fleur

Active Member
Nici eu nu vazui pana acum la muscate si sper sa nici nu mai vad, dar sunt lanosi fara indoiala.
Daca plantele sunt rau atacate mai bine te lipsesti de ele. Daca pastrezi ghivecele ai grija sa le speli bine cu apa fierbinte.
Daca nu sunt atacate si spre radacini taiele la 2-3 noduri si stropeste bine cu insecticid pamantul si sa speram ca nu vor mai aparea. Stai cu ochii pe ele toata iarna si vezi ce fac :wink:
 

Maranta

Member
Buna seara ,

sigur este un atac al paduchilor lanosi care dupa cate stiu eu cand este vorba de "rontait " ceva verde nu mai fac deosebore intre o Hoya sau o muscata ! Se raspandesc mai repede decat ai crede asa ca in primul rand curata bine cu o scobitoate sau un bata de urechi toate cuiburile si omoara insectele adulte .
Daca poti spala planta bine sub jet de apa si stropiti cu Confidor(daca gasiti) sau cu Mospilan , repetati dupa 3 saptamani o luna pentru un efect mai bun al insecticidului .
Sunt foarte agresivi asa ca verificati bine plantele atacate cat si pe cele neatacate preventiv stropiti toate plantele cu Mospilan(Confidor) .
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am vazut saptamana trecuta niste lanosi mari de tot pe o muscata curgatoare. Eram intr-o vizita si gazdele au o gradina frumoasa si cand am inceput sa ma uit la plante am depistat. Asa lanosi mari nu am vazut in viata mea , aveau 3-4 mm. Am anuntat gazdele si au zis ca o sa stropeasca. Chiar sunt hidosi! :nu-mi_place:
 

ena

Member
Pe langa faptul ca sunt urati, cand ii omori au si un miros groaznic... mi se face rau numai cand imi aduc aminte. :bolnav:
 

AbraMack

Member
Buna seara...

Hop si eu c-un mare bai... Intai de toate, as vrea sa ma luminati si pe mine... paduchii astia lanosi sunt totuna cu cosenilele? (eu, cartile de specialitate le am in lb franceza.... acolo, din poze, am descoperit ca am "cochenille"... acum, aici pe forum am vazut cam aceeasi dihanie dar cu alt nume si anume paduchele lanos)

Si daca da si daca nu... v-as ruga sa ma ajutati si pe mine, daca stiti, spunandu-mi concentratia solutiei de Mospilan.

Eu mi-am luat acum cativa ani din Romania, MOSPILAN 20SP dar pe pachetel nu scrie concentratii precise...singura mai aproape de ceea ce as avea eu nevoie fiind:

"Omizi miniere, puricele melifer, paduchele lanos la mar si par (doza 0.02%, un plic se dizolva in 7,5 L apa)"

Asta sa fie oare? Voi puneti un pachetel de Mospilan la 7=8 L de apa sau cum?

Din pacate, sunt invadata de monstrii astia si nu stiu ce sa ma mai fac...Mi-au atacat: dracaene, crotoni, mango, avocado, iedera...tot.. nu tin seama de nimic!

Eu am scufundat plantele atacate cu capul in jos in apa curata si le-am lasat cateva ore asa (metoda Truffaut), apoi am inmuiat un betisor in alcool de 90grade si am incercat sa curat asa, neatingand planta... doar monstrii-adulti... ce am mai facut? I-am sprituit cu apa cu sapun, i-am dusuit cu apa curata si de-gea-ba!

Acum am descoperit ca de fapt aveam Mospilan, uitasem de el... si realizez ca nu stiu cum sa "il prepar"...

In asteptarea raspunsurilor dumneavoastra, va doresc o seara faina si sa nu aveti parte de niciun daunator dintr-asta urat!

Va tzuc!
 

Nick.A

Member
Salve!
Din cate stiu eu(si scrie si pe plicul de Mospilan)un plic este pentru 6 litri de apa,dar nu strica sa faci solutia mai concentrata.Pe plic spune concentratia pentru fiecare tip de ganganie care care trebuie distrusa si sincer eu am folosit aceste indicatii si am scapat de lanosi dupa doar cateva stropiri,vara trecuta.
Ideal ar fi sa ai rabdare sa cureti plantele manual mai intai,cu un betisor cu vata muiata in alcool sanitar.
Partea cea mai grea este aceea ca trebuie scoase plantele si tratate si radacinile,schimbat solul si spalate toate ghivecele,altfel poti avea surpriza sa apara din nou "monstrii".
Eu am patit-o doar cu o Stapelie dar m-am chinuit toata vara trecuta,pana m-am hotarat sa o scot din vas.Dupa ce am spalat si tratat totul cu Mospilan,lasand planta si vasul sa le bata soarele vreo doua zile,abia apoi am avut curajul sa replantez si anul asta a si inflorit :D
Anul asta am avut surpriza sa vad lanosi pe toate Kalanchoe pe care le am,dar aici a fost mai simplu de rezolvat:am taiat toate partile atacate,fara mila,pentru ca aceste plante se regenereaza foarte bine.Si bineinteles am stropit din belsug cu Mospilan,cam odata la doua-trei zile(cam trei stropiri am efectuat).E bine sa stropesti preventiv si celelalte plante,neatacate.
Acum nu mai am probleme si sper nici sa nu mai am.
Numai bine!
 

AbraMack

Member
Multumesc frumos pentru raspuns Nick.A.
Am sa incerc sa fac asa cum spui: un plic la 6 L de apa...Nu stiu daca sunt mai multe tipuri de Mospilan...insa concentratiile care sunt trecute pe plicul meu, se refera la stropirea unor suprafete mari (in general atacurile la leguminoase...), din exterior (exemplu: "Combate gandacul de Colorado la cartof - un plic se dizolva in 10 L de apa, pt 188mp")
In alta ordine de idei, eu am observat monstrii astia pe un procentaj de 80% din plantele mele de exterior... Le-am curatat asa cum am putut insa, acum, in perioada asta mi-e cam frica sa incep sa le replantez pe toate.... Soare nu mai prea am ca la mine, de fapt un pic mai sus, a nins rau de tot... E destul de frigut aici si chiar ma si gandeam sa bag plantutele in casa insa mi-e frica sa nu mi se extinda monstrii si la plantele pe care le am in interior, si care deocamdata nu au nimic :(
Eu ma gandeam sa pun doua pliculete de MOSPILAN 20SP la 20 de L de apa... avand in vedere numarul ridicat de plante atacate insa in concentratia asta... nu stiu daca va fi si eficient...

Multumesc inca o data, o zi excelenta!
 

Nick.A

Member
E prea mare cantitatea de apa,incearca doua plicuri la 10 litri,ca altfel nu faci decat o baie buna lanosilor dupa care isi vor relua activitatea :)
Incearca sa stropesti plantele pe toata suprafata lor,inclusiv pe sub frunze si pe sol chiar,ca sa nu le dai nicio sansa bestiilor :D
 

AbraMack

Member
Multzam fain inca o data pentru sfaturi... Pana la urma, am diluat continutul unui plic in 6.5L apa... Am facut asa, deoarece am multe plante infestate si ma gandeam sa imi ajunga si pentru celelalte, neafectate inca (pe care le-am stropit preventiv!) si pentru ca nu am aici decat DOUA plicuri. AL doilea il voi dilua peste vreo saptamana in 5 L de apa si le mai stropesc o data, ca sa fiu sigura! :)


Vedem acum daca am reusit sa elimin bestiile au ba!?

Inca o data multumiri, o zi faina si...va tzuc!
 

gty

Member
paduchi linosi

:D :D salutare tuturor
cum au mai mentionat si altii eu am scapat de ei in felul urmator : -am dizolvat spirt cu apa 1/1 si cu un betigas de urechi am eliminat de pe plante pe cei care i-am gasit
- apoi cu solutie de Mospilan am stropit planta si apoi pamintul ca si cum las uda
- nu ataca planta si da roade in eliminarea nenorocitilor astora
va urez succes
 

ACHIMENES

Member
Am o nelamurire vis a vis de lanosi la violete?

S-a confruntat cineva cu asa cosmar ?
Sper sa ma insel in privinta aparitiei acestui daunator pe niste frunze paroase, dar slabe sperante.

Mersi :)
 

Simina

Active Member
Da, am avut in vara-toamna trecuta. Nu stiu daca i-am starpit de tot, dar am stropit insistent cu Pyrinex. Dupa mine au disparut. Insa ca sa fiu sigura, ar trebui sa analizez amanuntit fiecare violeta.
Oricum saptamana asta vreau sa fac o stropire noua cu insecticid, la toate plantele.
 

ACHIMENES

Member
Multumesc mult pt informatie, am crezut ca e doar imaginatia mea, nu credeam ca pot avea la violete.............. :? :? :?
Pt orice eventualitate, am indepartat toate frunzele atacate.
 

Simina

Active Member
Sa studiezi bine si rozeta, ca acolo lanosii isi pot face cuiburi. Si trebuie stropit si la suprafata pamantului.
 
Sus