1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosirii acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Paduchii lanosi

Discuție în 'Daunatorii plantelor. Metode de combatere' creată de cornelia, 14 Sep 2007.

1. lelia

lelia Well-Known Member

Localizare:
    craiova
    La multi ani! Nu am folosit dar cred ca la 7,5 e ok, e cantitatea intermediara, daca nu scapi complet de ei, mai repeti la 7-8 zile.Bafta cu lamaiul, e pacat sa-l pirzi...

2. Lilia

Lilia Member

Localizare:
    Brașov
    Bună, fetelor. De câteva zile am descoperit că plantele mele au păduchi lânoși. Unele sunt devastate la propriu (în special epiphyllum), altele pe ici colo câte un afurisit. Întrebarea mea este dacă să stropesc orhideele cu soluții chimice în condițiile în care sunt înflorite, iar una are doi puiuți mici pe tije. O altă întrebare - cum scap de paraziți pe kohleria? Din câte știu, planta nu se stropește deloc cu lichide, având frunzele „păroase”.
    Dacă le fac baie cu apă și săpun, se „clătesc” după săpun?

Mulțumesc mult pentru ajutor!

3. victor

victor Active Member

Bună ziua!:openrose:
    O să vă răspund eu(nu sunt fată).:)
    Orhideele le puteți trata foliar cu un produs sistemic, Calipso sau Actara.
    Kohleria o puteți trata prin adăugarea unuia din acele insecticide în substrat.
    Aceste produse sunt sistemice, deci pătrund în structura internă a plantei, de la frunze până la rădăcini.

Distribuie pagina asta