Oxalis

gabrielais

Active Member
multumesc Claude; mai astept pareri si imi fac timp sa citesc si pe net despre cultivarea lor; sper sa nu-i pierd :D
 

poxicuta

Active Member
oxalis

Am vazut la atlas plant mai multe feluri de bulbi de oxalis printre care si versicolor , sa am incredera ca asa e, sau ne trage clapa?
Stiu ca versicolor se gaseste destul de greu si cum ei vind la bucata, bulbii nu au ambalaj original, nu?
 

Pocalinda

Member
Am si eu un oxalis comun, adica grena :) As vrea sa-l bag la somn ca de 2 ani e in vegetatie. E ok sa ma opresc acum sa-l ud si sa-l pun la racoare pana in martie?
 

Manu27

New Member
Mi-am cumparat si eu cativa bulbi de oxalis pe care i-am plantat. Acum o parte din ei au deja frunze. I-am scos pe o terasa acoperita. Oare e ok asa sau e prea devreme pentru a sta afara :?
 

Manu27

New Member
ghia_don a spus:
Nu e prea devreme..doar sa nu-i lasi la soare fara sa-i obisnuiesti treptat..
Multumesc! :*

Voi avea grija si cu soarele ... am pus cele doua ghivece langa un perete, pe o terasa acoperita unde va ajunge soare doar catre seara. Sper sa le mearga bine pentru ca deocamdata au doar cateva frunze.
 

daisy111

Active Member
:clap: Superba Iudit!!!! :visator: A mea nu a mai vrut sa dea nimic,cred ca este decedata ca sunt uscati rau bulbisorii. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
iudit a spus:
In sfarsit vad si eu flori la adenophylla:
Hait ai reusit sa o mentii :marfa:
Anul trecut i-am pus in gradina si anul asta de abia acum incep sa apara dar cred ca nici jumate din ei.Banuiesc ca gerul si stratul gros de zapada sunt de vina :( .
 

miki70

Active Member
Cum se numeste oxalisul cu frunze rosii? Am primit cateva fire de la soacra mea si nu stiu sa-l ingrijesc. Ii place soarele , nu-i place??
 

popescu gp

Well-Known Member
Si oxcalisii mei dau semne ca cer odihna desi mi se pare prea devreme,dar cum anul asta toata natura a fost data peste cap ma gandesc ca este ceva normal,asa ca ii mai ud f.f rar, ii tin mai la umbra si aerul fiind uscat se usuca f, repede pamantul.
 

popescu gp

Well-Known Member
Oxalisii doar daca-i fortezi nu fac nani iarna creindu-le conditii prielnice, altfel se duc singuri la nani.
 

miki70

Active Member
Eu nu as vrea sa-l duc la nani pt ca e prea frumos iar locul unde e pus o sa ramana urat fara el. Pateste ceva daca nu-l duc la nani? :)
 
Sus