Oxalis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hai sa mai revidoram putin topicul ca nimeni nu se inghesuie sa mai arate niste pozici si sa vorbeasca despre dansii:D
Sa va arat si mica mea colectie de care mi-s tare mandra dar pe care musai sa o completez.Incet dar sigur.Si asta fiindca sunt niste plantute cumsecade,nu ocupa mult loc si nici nu sunt prea pretentiosi decat cu mici exceptii .Ma rog....unii chiar nu vor sa creasca in conditiile de la noi :fubar:

Daca nu va e ...lene sa deschideti linkul :p iata oxalisii mei:
http://gabiuta.sunphoto.ro/Oxalisi_in_floare_2014
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cand incepeti sa reinviati oxalisii?Oare o fi momentul propice pentru a incepe udarea incet-incet??
 

kerkyra

Well-Known Member
Al meu e in plina inflorire, nu prea a vrut sa faca nani. Desi il am de ceva ani, am observat ca rizomii nu se inmultesc. E normal sau astept eu gresit ca acestia sa se comporte ca cei de achimenes, de exemplu? E vorba e cel mov...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am fortat in toamna sa intre in repaus.Nu stiu ce sa zic :nu stiu: de ce nu se inmulteste.Cred ca repausul e necesar totusi.Al meu s-a dublat intrun singur an.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ia uite :eek: nimeni nu mai are oxalisi ??
Sa le pun apa? :gandit: Sa nu le pun? :gandit:
Adica sa ii invii??? :rolleyes: Sau sa ii mai las la somn? :rolleyes:
Hm...ce dilema :-D
 

Nicola

Member
Au inceput sa apara motisoarele:) i -am scos pe terasa, sper sa nu se supere pe mine, dar nu mai aveam unde sa -i tin:rofl: nici nu stiu cum sa le mai rotesc prin casa. Toate vor lumina, caldura, abia mai fac fata.Doamne ajuta ca vine primavara:rofl:
 

sorina

Active Member
Buna , bine v-am regasit .Fetelor cum stati cu oxalisi ?? Am vazut la tine Gabiuto si la Gabriela 1 ce frumuseti aveti?? Au rezistat pana in 2017 ?? Sunt chiar curioasa
 

sorina

Active Member
Da Gabriela , asta o stiu si eu insa speciile astea mai rare stiu ca nu au supravietuit la nimeni ...eu am avut seminte de Valdiviens si dupa o inflorire minunata au decedat subit. Majoritatea Oxalisului adus de afara ( Adenophylla) stiu ca nu a supravietuit in afara de cele care se gasesc la noi ...
 
Sus