Oxalis

poxicuta

Active Member
oxalis

eu am oxalis galben vivaldiensis care nu este cel invaziv despre care se vorbea si mai am unul albastru care nu a inflorit inca!
 

carmenushka

Active Member
Ai mei sunt maricei si plini de flori, iron cross si triangularis, dar nu apuc sa le fac poze, cand ajung eu acasa ei deja sunt in pozitia de nani (adica si-au strans frunzele si au inchis florile)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Zilele acestea am descoperit si eu un ghiveci in care mi-a rasarit Adenophylla.Dupa ce habar nu am avut cum sa pun bulbii in pamant se pare ca am resuit pana la urma.Insa pana sa faca flori mai are muult.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:) sa nu ne mai uimim de frumusetea lor.... :mrgreen:

Eu una ii am in gradina si rezista fara probleme iar majoritatea sunt infloriti.
 

sorina

Active Member
vreau sa va spun ca sunt foarte trista pentru ca am vazut aici in Kempten intr-o jardiniera exterioara un aranjament mixt , printre care era si oxalis cu flori galbene :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: :eek:f: Am inecrcat in toate felurile sa o rog pe proprietara cafenelei unde sunt aceste jardiniere , chiar m-am oferit sa-i platesc 2-3 bulbi DAR .............nimic. Nu vrea si gata . Mor de ciuda :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: :nu stiu: M-am dus chiar si pe la 2 naptea deghizata cu un hanorac negru peste cap :rofl: :rofl: :rofl: in speranta ca aceste jardiniere vor fi afara :? :? :? :? :? dar degeaba :( :( :( erau inauntru incuiate :!: :!: :x :x :x :x :x
pe de alta parte in rondourile din oras am vazut straturi cu oxalisi cu frunze rosiatice si flori galbene , am sutit o plantutza si am adus-o acasa si am sa va arat si arata altfel decit oxalisii de ghiveci , are tulpina foarte lunga asemenatoare cu cei salbatici de gradina deaceea nu stiu daca eoxalis adevarat sau salbatic desii m-as mira sa puna sabaticiuni prin parcuri :) :) :) :) :) :eek: :eek: :eek:
am sa revin cu poze pentru identificare :wink: :wink: :wink: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:aoleu: :aoleu: :aoleu: Sorinoooooooo........ :rofl: :rofl: :rofl: .Tu esti cea mai mare fana a oxalisilor :D
 

sorina

Active Member
Re: oxalis

poxicuta a spus:
am si eu oxails valdeviens galben, dar cred ca se prinde numai din samanta, nu face bulbi!
Valdiviens am avut si eu dar nu am reusit sa-l pastrez si nici de inmultit .tare greu :cry:
 

sorina

Active Member
in plus adenophyla si versicolorul desii am bulbii , nici o floare . Sa nu mor de ciuda . Nu ma las pana nu am muuuuuuuuuulti si divesi :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

gabrielais

Active Member
fetelor, o mare rugaminte...cum procedez cu oxalisul? il pun la somn peste iarna? n-am idee..am primit anul trecut niste bulbi pe care i-am tinut in ghiveci toata iarna si au parut chinuiti; primavara i-am scos pe terasa, au facut frunze, dar flori deloc; ce fac cu ghiveciul acum? duminica am cumparat un pachet cu bulbi mix intre care si oxalis; astia cand ii plantez? multumesc :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabrielais a spus:
fetelor, o mare rugaminte...cum procedez cu oxalisul? il pun la somn peste iarna? n-am idee..am primit anul trecut niste bulbi pe care i-am tinut in ghiveci toata iarna si au parut chinuiti; primavara i-am scos pe terasa, au facut frunze, dar flori deloc; ce fac cu ghiveciul acum? duminica am cumparat un pachet cu bulbi mix intre care si oxalis; astia cand ii plantez? multumesc :oops:
Da, oxalisul trebuie sa doarma o perioada peste iarna, eu am tinut unul vreo doi ani in vegetatie continua ca n-am stiut :oops: ...el n-a protestat saracul...
In mod normal ei se planteaza primavara asa ca nu prea stiu ce sa-ti spun sa faci cu cei cumparati acum...ma gandesc ca o varianta ar fi sa-i plantezi si sa-i lasi sa creasca pana prin decembrie si abia atunci sa-i trimiti la somn...nu stiu daca rizomii rezista pana la primavara in punga, ar fi pacat sa-i pierzi
 
Sus