OBI

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:D Eu cand am vazut-o in poze prin diverse colectii mi s-a parut interesanta, insa nu m-a atras in mod special. In nici un caz nu era pe lista de achizitii. Insa cand am vazut-o in realitate... :eek: a fost prima care a ajuns in cosul de cumparaturi, inaintea miltoniilor care erau in varful listei! E o planta superba! Si nu ma asteptam ca florile sa fie atat de mari! Promit niste poze pentru maine :giggle:
 
D

dyayzh

Guest
La OBI in Oradea sunt phale la 14,99 si vor primi marfa diverse orhidee saptamana viitoare. Sursa sigura :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am fost la Obi, brrrrrr! Frig nene, frig. Mi-au inghetat ochii in orbite prin ceata si vant. M-am dus sa iau pamant Compo ca stiam ca au, niste insecticid si pulverizator. Aha, mi-am luat plasa cu pamantul. E bun dar e si al naibii de scump: 10 L / 20 lei. Dublu fata de Greenworld de la Hornbach. Deci... sfatul meu: luati pamant de la Hornbach.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si plante? Mai aveau sau deja epuizasera stocul? Ai vazut ceva interesant?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Se gasesc chiar la intrare pulverizatoare 0.5L cu 2 timpi de pulverizare si vas gradat (1.7 lei - la pretul asta banuiesc ca nu-s prea bune). Cyclamen pitic si standard, alb, roz si rosu + nuante; Kalanchoe, trandafiri pitici, violete (albe cu margine roz sau mov, mov inchis, strugure, bleu, grena, roz corai, roz pal, roz batut, albastru cu margine alba, chimere mini grena cu roz- pret 5 si 8 lei). Erau si orhidee dar nu spectaculoase, cele care se gasesc de obicei. Ce mi-a atras atentia a fost un Phalaenopsis roz tip leopard "discret" cu floare uriasa. Preturi de la 29 la 100. Pamantul Compo e la pret urias in comparatie cu altele de acelasi gen: 10 L / 20 lei. Sunt disponibile si insecticide de la Perfect Plant 15 si 23 lei, ingrasaminte destul de multe (inclusiv pentru cactusi si orhidee). Mai sunt seminte de flori de gradina si de balcon, propagatoare din plastic cu aerisire, kit-uri de primavara (seminte, caserola, pamant).
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Cornelia!
Pulverizator de la intrare am luat si eu. Mie imi place cum functioneaza, cu atat mai mult cu cat termin mult mai repede de stropit plantele cu el decat cu cel pe care il aveam inainte (la 100ml). :)

Imi pare rau ca saptamana trecuta cand am fost eu nu m-am uitat si la violete. Abia saptamana aceasta am dat buzna pe forum la sectiunea dedicata si m-a apucat o dorinta subita de a cultiva cateva violete :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: :rofl: Cunosc dorinta aia. Eu mi-am facut colectie si la serviciu. Sunt ca o catza cu gura pe oamenii straini care vin in birou: "vedeti sa nu-mi rupeti vreo floare". Ca baietii mei n-ar rupe, ca doar ma cunosc. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Sunt convinsa ca au invatat deja cum sa se comporte cu floricele tale!
Imi si imaginez biroul plin de violete multicolore! Cine ar putea rezista sa nu le admire si uite asa din greseala se intampla sa se mai rupa cate o floricica...
 

isabella

Active Member
Ce frumos este sa intri intr-o locatie publica si sa vezi cateva plantute , ici, colo...pare mult mai cald si mai primitor :D
 

magda

Active Member
Moderator
da este tare frumos dar nu cand trebuie sa ai grija sa nu dai scaunul prea in spate ca strivesti niste ferigi , sa intri cu grija in birou sa nu darami yucca, sa sugi burta cand te strecori printre 2 birouri ca sa nu antrenezi ghivecele cu dracene - tocmai am descris biroul meu :rofl: iar cand ai de transplantat 24 de plante te apuca subit nebunia
 

kriss

Member
am fost ieri pentru prima data in OBI si am fost socata placut de multitudinea de cactusi, violete ieftine si unele chiar deosebite, aveau si ciclamen mare si mic, begonii cu flori mari, superbe si alte plante de care nu imi mai amintesc acum.
eu ma dusesem sa caut stabilizator de tensiune electrica, dar nu aveau deloc si nici nu au avut, asa ca daca tot nu am gasit, mi-am cumparat 2 cactusi mici.
cand stateam la bloc mi-au murit majoritatea florilor, printre care 17 cactusi din 20 si acum m-am gandit sa ma apuc sa-mi refac "colectia".
 

Sash

Active Member
Am trecut azi prin Obi si am avut o surpriza foarte placuta- plin de flori/plante care aratau foarte bine, chiar aranjate cu "model" pe mese, mult personal si cel mai socant..foarte amabili si zambitori!!!! Dupa cum ma obisnuise personalul din hornbach cu mormaieli si dat din umeri, am crezut ca am ajuns in alta tara cand am avut de-a face azi cu cei din Obi.
Am gasit si am luat pamant pentru acidofile.
 
Sus