OBI

roxy

Member
ehe, mi-am promis ca nu mai intru la subiectul asta ca m-am imbolnavit. si pentru ca era un subiect deschis pe tema " ce ne dorim de la Mos", mi-as dori sa ajung si eu la magazinul asta cand se aprovizioneaza cu floricele. :salivat: :)
 

blueheart_d

Member
noi am fost de Miculas in Obi si ne-a cumparat sefu 32 de phale. plus inca vreo 15 care le cumparaseram pana atunci si cred ca avem fiecare pe-acasa vreo 4-5. astea toate la doar 3 femei.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai frate sa va aghezmuiesc putin poate va mai trece din fierbinteala phalelor :evil:
 

Sash

Active Member
Stiti ce oferte mai aveau si eu de "febra" phalelor nu am vazut ? Bonsai incepand de la 13 ron... AM luat azi unul dar din cei cativa ramasi...
 

Simina

Active Member
cornelia a spus:
Eu am luat de la OBI un propagator pe care o sa-l folosesc la primavara pentru inmultit violete. :marfa: Un set de muscate (seminte, caserola si pamant) pe care o sa le pun la serviciu. Un ingrasamant si un insecticid. Suficient zic. Desi la standurile cu flori cam batea vantul. Vandusera tot.
De care ingrasamant si insecticid? Am sa trec si eu pe la Obi in weekend si imi trebuie aceste articole, dar nu m-am hotarat la "marca".
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Promotia a fost pana pe 15 dec. Iar ei le-au terminat pe toate de pe 13. Din cate stiu eu n-am mai adus altele. Aveau in schimb Cymbidiumi la 100 ron. Mari si frumosi, cu vreo 4 tije florale. Si mix-uri jalnice la 58.
 

Sash

Active Member
Da, am inteles ca si la bonsai au marit pretul - de la 13 la 20 cel mai ieftin. Eu nu mai caut plante la oferta la OBI daca nu sun inainte si-mi spun ca au adus recent sau ca mai au cel putin o masa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am fost ieri la OBI. Era plin de flori... dar nu am avut ochi decat pentru orhidee. :oops: Aveau o masa centrala de vreo 3-4 m plina cu phale. Mari, normale si mini. Aveau albe, mov, galbene, verzi, portocalii si cativa hibrizi cu petale grupate 3+3 (nu stiu exact cum se numesc, am vazut unele in colectia Corneliei), tigrate, cu picatele si cateva caleidoscop. Arlechini am vazut doar varianta galbena cu pete rosii micute... nu m-au impresionat insa. Si nici dalmatieni nu am vazut. :( Pret 27 ron.

Mai aveau: miltonii, dendrobium, cymbidium, oncidium, burrageara Nelly Istler, cambrii... toate acestea pe o masa mai micuta cam de 1mp. Toate pline de flori si boboci la 58 ron.

Papucei nu aveau.

Alte plante (dar nu cunosc pretul): cyclamen (albi, rosii, siclam) normali si mini, violete, palmieri (chamadorea, areca, cocotier), cactusi, calathea si multe altele. Am vazut un palmier areca mare (cam 2m), superb la 180 ron. In Brico de exemplu, vazusem unul cam de jumatatea celui din OBI la 250 ron.

Cu greu m-am indurat sa plec doar cu 2 miltonii si o burrageara. Mi-am mai luat un pulverizator pt orhidee si vreo 2 mini sere de pus pe pervaz.

Mie mi-a placut in OBI, mai ales ca nu ma asteptam ca imediat dupa sarbatori sa fie atat de bine aprovizionati. In Brico de exemplu batea vatul... si iti era mai mare mila de bietele plante ramase, neudate de mult timp si aproape uscate. Culmea, niciuna nu avea vreo reducere!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mymo, incerc sa le pozez si voi posta pozele la Orhidee.
Sa vad daca ies bine pozele cu blit in seara asta... daca nu, ramane pe maine :D

Serelor eu le-am dat alta intrebuintare momentan. Le-am desfacut si le folosesc pe post de tavite pentru orhidee. Sunt verzi si au cam 60cm pe 15cm latime. Arata foarte dragut pe pervaz. De fapt eu chiar tavite cautam... dar cum nu am gasit, mi s-au parut destul de potrivite ca dimenisuni serele :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Imi pare rau Sash, eu chiar nu i-am remarcat.
Prietenul meu imi spune ca erau intr-adevar bonsai acolo, dar din pacate cum eu nu i-am vazut nu imi pot da cu parerea despre felul in care aratau.
 

Sash

Active Member
Multumesc :D Nu cred ca am cum sa ajung oricum zilele astea... si... nici spatiu nu mai am asa ca tre' sa ma potolesc :)
 
Sus