Noua achiziție, Prințu' Lămâie ❤(Orice sfat este binevenit)

Mihail

New Member
Bună seara, aș dori să îmi cumpăr un lămâi și singurul loc pentru iernat ar fi pe balcon: îi va dăuna dacă țin fereastra deschisă fără a mai deschide și alte ferestre din casă (ca să nu îi creez curent)? Vă mulțumesc foarte mult, o seară frumoasă!

crysty

Active Member
Salut @Mihail , foarte multa lume se plange pe internet ca au cumpartat plante din comert indiferent ca e bonsai sau lamai sau altceva si dupa o luna incepe sa sa ii cada frunzele orice i-ar face. De vina este faptul ca plantele din comert provin din sere cu mediu controlat, udate si ingrasate regulat si invatate cu acest mediu de ani de zile. Odata luate di sera si aduse in supermarket ele inca mai rezista o perioada dar acasa la om nu se pot adapta de nicio culoare. Nu chiar toate ci poate undeva la 90% din ele mor. Un loc unde am auzit ca sunt mai mari sanse sa supravietuiasca ar fi la o intreprindere mai exact la birouri unde singurele explicatii ar fi ca acolo se bucura de aer mai curat, ferestre mai mari, si poate aer mai cald si mai uscat pe timp de iarna. Dupa ce ca plantele de citrice sunt si foarte scumpa din cauza ca vin si altoite eu nu m-as risca sa cumpar si sa vad ca nu se poate adapta si se duc banii mei pe apa sambetei.
Dar e parerea mea si dumneavostra faceti cum credeti si ce doriti cu banii. Eu as inclina sa imi cresc un lamai din seminte care se va fi invatat cu clima si mediul de aici chiar daca ei nu rodesc nealtoiti decat dupa 8-10 ani daca nu as gasi undeva pe cineva cu un pom in roade ca sa incerc sa ii iau un altoi. Am 2 pui de lamai care auy varsta de 1 an si ceva iar cel mai mare pui are 25 cm inaltime.
Am cumparat si eu in timp diverse plante din comert, nu si citrice, si le-am pierdut, nu am putut sa le salvez cu toata experienta mea pentru ca ele nu se pot adapta fata de climatul din sera si am ajuns la concluzia ca mai cumpar o planta de pe piata de la taraba de la o mamaie care a crescut-o acasa si care acea planta este deja adaptata, sau de pe olx .
Exista totusi si plante care nu au mari probleme de adaptare si care pot fi crescute cu usurinta in apartament si anume syngonium, amaryllis, orhideea phalaenopsis, trandafirul chinezesc dieffenbachia, probabil si tradescantia, clorophytum, si poate inca cateva dar nu prea multe. Iar lamaiul se desrcu si el la limita dar daca este destul de viguros adica sa aiba o varsta sa zicem de vreo 10 ani, dar astia din comert au probabil vreo 3-4 ani si sunt prea tineri. Cu cat planta este mai tanara cu atat se adapteaza mai greu, dar asta nu inseamna sa cumparati boinsai, astia sunt mai sensibili din cauza ca sunt specii exotice.
Acuma nu vreau sa va sperii sa va spun dinainte ca are sanse de 10% sa supravietuiasca pentru ca depiunde foarte mult si de mediul la care incearca sa se adapteze. Adica de exemplu, daca nu se fumeaza in casa sau daca are parte de lumina multa sau daca va fi udat cu apa la temperatura camerei atunci bineinteles ca sansele ii mai cresc.
Plus ca multi mai cumpara flori in prag de toamna si de iarna si consider ca este o mare greseala si mai degraba sa se faca la inceput de primavara cand ziua-lumina se mareste, cand se incalzeste si cand planta poate fi scoasa afara in cursul zilei atunci ii vine mai usor sa suporte alt mediu fata de cel de sera.
Un proces de adaptare poate dura si ani de zile pentru ca trebuie sa treaca prin ciclul vara-iarna de cateva ori ca sa se invete cu clima si cu mediul din apartament.
Ca sa va raspund strict la intrebare, daca aveti termopane la balcon si planta are parte de lumina si nu de perdele inchise la culoare si are parte si de un aer uscat atunci ea are sanse sa reziste . Am spus de aer uscat pentru ca un mediu inchis pe timp de iarna face condens si la lipsa aerului proaspat creeaza conditii de mucegai pe perete dar pamantul de la lamai nu va apuca sa se zvinte repede, deci as recomnda sa aveti ceva care sa masoare umiditatea si sa nu treaca de 60%. Daca e peste 60% apar conditii de mucegai pe pereti iar pamantul de la flori se zvanta greu si cred ca stiti ca un pamant ud iarna este si mai rece. Eu nu stiu acum cum este cu centrala termica si daca in balcon aveti o incalzire minima dar daca umiditatea este mereu mare, geamurile izoleaza bine si nu au scapari atunci va trebuie un dezumidificator. Plantele adora sa li se zvinte pamantul repede iarna ca sa nu mai spun ca un pamant care nu este ud tare este si mai cald. O spun din propria experienta pentru ca eu am dezumidificator in camera si am plantele pe pervaz si vad ca le merge bine chiar daca mai deschid cateodata geamul sa aerisesc de la tigara.
Stiu ca plantele la o temnperatura mai scazuta de 18 grade cum e cazul lamaiului intra in repaus iarna dar important este ca sa nu scada si nici sa fie umeda.
Daca banii nu sunt o problema pentru dumneavoastra si va permiteti un lamai si vreti sa incercati sa vedeti cum ii va merge atunci va spun sa il cumparati , dar daca nu va permiteti financiar si faceti sacrificii sa il cumparati chiar daca vi-l doriti mult, as zice sa stati linistit pentru ca sunt sanse mari sa nu supravietuiasca si veti pierde banii.
De mentionat ca citricele sunt sensibile in general la temperaturi mai scazute nu neaparat si la curent si vor lepada o parte din frunze, multa lume a spus ca ii vede cum pierd din frunze. Dar daca caderea frunzelor se opreste la un moment asta e un lucru bun pentru ca isi va reface frunzisul cand da caldura afara atunci cand veti putea sa il tineti pe balcon cu geamul deschis asta de prin luna Mai cand va incepe sa lastareasca si cand tot atunci e bine sa ii puneti niste ingrasamant ca sa aiba un boost.
Deseamenea va recomand chiar daca cumparati un lamai, sa mergeti la un supermarket sa cumparati cateva lamai de preferat cu coaja subtire adica mai micute ca forma si cu coaja neincretita si sa scoateti samburi si ii tineti intr-un pahar cu apa timp de vreo 3 saptamani dar schimbati apa la cateva zile, si luati un sambure sa vedeti daca se poate decoji usor. Ii decojiti si apoi ii plantati cate 2-3 in pahare de plastic cu pamant. Cu cat mai repede luati lamaile pentru samburi cu atat mai bine pentru ca puii vor avea timp sa se bucure de caldura de afara tot anul. De ce sa puneti la plantat si seminte ? Pentru ca daca lamaiul cumparat nu va supravietui atunci veti trece pe ingrijirea unui pui de lamai si care va avea sanse foarte marti de supravietuire in timp din cauza ca va fi adaptat de mic.

Mihail

New Member
Servus @crysty, vă mulțumesc pentru răbdare și răspunsul detaliat. Nu este vorba de a mă da banii afară din casă și nici nu cred că este o avere - acum, la IKEA, sunt lămâi de vânzare (cu fructe) cu 119 lei - nu știu ce soi, am primit fotografia aseară de la un prieten care se afla la cumpărături. După forma fructului se vede clar că nu este soiul Meyer - am înțeles că acesta se pretează (este cel mai rezistent) cel mai bine pentru apartament. Mulțumesc foarte mult, o zi frumoasă.

crysty

Active Member
Nu e problema, cu placere @Mihail eu am expus oarecum riscul care exista cu plantele din comert care sunt invatate cu un regim aparte in serele de unde provin si pe care risc de a nu se adapta nu vi-l spune nimeni din comert pentru ca ii intereseaza sa faca banul mai intai.
Totusi 119 lei nu sunt chiar asa de multi pentru un lamai pe rod si avand in vedere ca iarna e pe terminate in sensul ca ziua-lumina se mareste si se v incalzi afara atunci puteti sa il cumparati pentru ca atunci cand o sa fie bine afara si asta cat de curand o sa se bucure de vreme buna si nu va muri/lepada frunze. Daca vroiati sa il cumparati in toamna atunci era mai rau pentru ca urmeaza micsorarea zilei-lumina plus ca ar veni frigul.
Fiecare casa/apartament are mediul sau unic si acolo unde o sa il puneti poate se va descurca bine.
In caz ca nu supravietuieste la iarna urmatoare mai bine sa va para 3 zile rau ca nu i-a mers decat sa va para rau un an de zile ca nu l-ati luat cand era mai convenabil. Posibil sa se scumpeasca si acum sa fie mai ieftin tocmai din cauza ca nu multa lume s-ar risca sa il cumpere cand inca este frig afara.
Oricum pentru stresul plantelor exista Amalgerol la fitofarmacii si daca vor apare probleme cu el o sa mai postati aici intrebari pentru ca mai sunt oameni care au lamai pe rod acasa nu sunteti primul si nici ultimul.
Sincer ma asteptam sa coste vreo 300 de lei pentru ca stiu ca in florarii este scumpa orice planta dar asa la supermarket plantele sunt mai ieftine.
Daca lamaiul este pe rod atunci el sigur a fost hranit pana in ultima zi inainte de vanzare, cu ingrasaminte si stimulente pentru ca lamaii pe rod au nevoie de un sol gras. Asa ca dupa o vreme daca ii merge bine , la primavara e bine sa va pregatiti de niste stimulente si/sau ingrasaminte.
De exemplu un stimulent bun ar fi Cropmax care se gaseste la fitofarmacii in sticlute mici la vreo 15 lei (este foliar din cate stiu deci se stropeste pe frunze) sau ca ingrasamant de xemplu sunt sticlute mici cu ingrasamant chiar speciale pentru citrice.
Iar daca vreti sa ii dati si vitamine cu aminoacizi atunci gasiti ceva aici https://indoorgardens.ro/magazin/nutrienti-stimulatori/aditivi/vitamine-hormoni/hesi-supervit-10ml/ . Eu de asta folosesc la plante, nu vad minuni dar succesuul unei plante este suma mai multor factori nu doar ingrasarea. Pe siteul asta sunt multe produse care nu se gasesc nicaieri pe siteurile ocazionale pentru cresterea florilor, unele produse sunt foarte scumpe, ltele nu, dar principalul e sa nu luati la bidoane mari ca nu aveti cand sa le consumati la cateva flori si costa si o groaza de bani.

Ultima editare:

Mihail

New Member
Domnule @crysty, vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturi. O singură (deocamdată :) ) întrebare mai am: citind cam toate postările de pe forum despre citrice, domnul Danero (sau Raptoe) îi sfătuia pe cei care au cumpărat lămâiul din comerț să schimbe pământul acestuia (preferabil primăvara) cu unul de la Agro. Acest lucru este valabil și pentru un lămâi pe rod? Vă mulțumesc mult, o seară frumoasă!

crysty

Active Member
Domnule @crysty, vă mulțumesc foarte mult pentru sfaturi. O singură (deocamdată :) ) întrebare mai am: citind cam toate postările de pe forum despre citrice, domnul Danero (sau Raptoe) îi sfătuia pe cei care au cumpărat lămâiul din comerț să schimbe pământul acestuia (preferabil primăvara) cu unul de la Agro. Acest lucru este valabil și pentru un lămâi pe rod? Vă mulțumesc mult, o seară frumoasă!
Da, e foarte bun cel de la Agro, pe saci scrie AgroCS https://www.dedeman.ro/galati/pamant-universal-agro-cs-5-l/p/7027578?k=substrat&apn=2&pn=1&idc=512&pip=0&osa=1&upf=1 si l-am recomandat si eu pe forum pentru ca este la un pret convenabil iar caliotatea este una de la mediu spre foarte buna. Este made in Slovakia.
Sacii de 5, 10, 20 si 50 contin turba 80% iar cel de 40 este foarte greu si este doar humus (cernoziom) sau pamant gras negru.
Acum vreo 2 ani, inainte de pandemie, cred ca in vara 2019 prin iunie, mi-au fost solicitate serviciile de tratament si intretinere pentru 9 leandri mari la ghiveci care erau pe terasa unui restaurant, leandrii fiind mari, tufe inalte cat un om si ghiveciul la diametru incat un om abia daca il cuprinde la diametru cu ambele maini, si dupa ce am tras pomii separat pe alta terasa in spate, i-am tuns si i-am stropit pentru ca nu ii ingrijise nimeni si nu mai faceau flori de 2 ani, si dupa asta le-am spus ca trebuie schimbat si pamantul garantandu-le ca vor avea flori in anul care vine. M-au intrebat de care pamant letrebuie si le-am dat comanda la contabilitate de vreo 6 saci de 50 litri AgroCS si 3 sau 4 saci de 40 litri cu humus. M-am apucat si am amestecat in proportie de 2:1 , am pus si cate o lingurita de ciuperci micorizante Rootgrow https://www.ferma-gradina.ro/ciuperci-micorizante-rhs-rootgrow.html ca sa ajute pentru radacini si i-am udat bine si i-am stropit cu amalgerol si cu cropmax si am predat lucrarea ca sa-i spun asa. Au ramas uimiti in august ce repede dadeau lastari noi din toate incheieturile. Le-am garantat ca or sa fie plini de flori dar in anul urmator pentru ca in august era prea tarziu si lastarii sunt prea mici. Mi-au trimis email anul trecut tot prin iunie dupa ce se terminase cu carantina totala ca ma cheama din nou sa am grija de plante dar le-am raspuns ca imi incetez activitatea din cauza pandemiei. Nu am vrut sa risc pentru ca mi se duce vorba si pe urma ma cheama si alte localuri (inainte de pandemie aveam grija de plantele si arbustii de la un bar, acest restaurant si pe urma ma mai chemase o pizzerie si mai vroia si alt bar care cel din urma l-am refuzat cu scuze (in baza principiului din baruri "ne rezervam dreptul de a selecta clientii" ) ca am programul prea incarcat pentru ca ala era detinut de un consilier local de la psd si acolo se adunau numai ispravi de astea comuniste,inclusiv primar fost sau actual, pe care nu vreau sa le vad nici daca m-ar plati in valuta :tavalit: ) dar acum riscul e prea mare de covid, asa ca am tras pe dreapta si sunt mai mult online.
Am acum cam jumatate de sac de 50 litri undeva intr-un colt in dormitor cumparat de mine tocmai in iarna 2019, pentru cand as vrea sa mai vand vreo planta la ghiveci pe olx , nu l-am lasat afara pe terasa care e inchisa sumar, sa inghete sau sa se ude pentru ca daca ingheata consider ca ii va fi afectata calitatea sau cantitatea nutrientilor. Acest substrat AgroCS are turba cam in proportie de 80% iar restul este din bulgarasi mici de humus activ care ajuta turba sa se descompuna ca in final totul sa devina pamant negru.
Pe linkul de la dedeman ,pe pagina produsului o sa vedeti ca puteti alege marimea sacului dar v-am ales cel de 5 litri ca probabil o sa va ajunga, oricum vedeti la magazin dar nu uitati ca la transplantare la primavara nu scoateti tot de pe radacini ca faceti o mare greseala, impactul va fi prea puternic. De asta v-as recomanda sa luati de pe acum saculetul de pamant si sa puneti 1-2 linguri deasupra in ghiveci ca sa inceapa acomodarea cu noul substrat. Iar dupa vreo 2-3 saptamani adica pe la sfarsitul lui februarie mai puneti 2 linguri .
Iar cu transplantarea nu va grabiti de cum vine Martie , mai asteptati mai bine pana in aprilie cand sigur se va mai incalzi si cand tot atunci cel mai probabil vor apare muguri pentru lastari noi. Pe atunci cam toti arbustii decorativi se trezesc la viata.
Daca folositi substrat AgroCS o sa vedeti ca scrie pe sac ca are si adaos de ingrasamant pentru vreo 6 saptamani si asta ii va fi de mare ajutor, ca un boost la lastarire. Nu mai folositi imediat si altfel de ingrasamant ca o sa-i fie rau ca la om cand amesteca bauturile :-D
Daca lamaiul dumneavoastra isi formeaza tulpina lemnoasa si o sa mai creasca un pic incat sa aiba cel putin 4 lastari principali, o sa vedeti ca va avea o putere de lastarire si mai mare. Putere de lastarire mare o mai are si trandafirul chinezesc, leandrul dar sa fie planta destul de adulta..exact ce va spuneam in comentariul anterior despre varsta, cu cat este mai adulta planta cu atat face fata problemelor.
Da, deci mergeti pe substrat AgroCS ca salvati si bani si este si se calitate buna. O sa vedeti ca exista si substrat mai ieftin, alta marca, am cumparat o data un sac pentru cineva si cand i-am transplantat niste flori pe terasa barului am constatat ca era doar turba. Adica tocatura de resturi vegetale, ca un fel de rumegus, fara niciun pic de humus si fara adaos de ingrasamant cu alte cuvinte trebuie sa cumperi ingrasamant neaparat incat pana si un pamant din fata blocului, pisat de caini ar fi fost mai bun.

Ultima editare:

Mihail

New Member
Da, e foarte bun cel de la Agro, pe saci scrie AgroCS https://www.dedeman.ro/galati/pamant-universal-agro-cs-5-l/p/7027578?k=substrat&apn=2&pn=1&idc=512&pip=0&osa=1&upf=1 si l-am recomandat si eu pe forum pentru ca este la un pret convenabil iar caliotatea este una de la mediu spre foarte buna. Este made in Slovakia.
Sacii de 5, 10, 20 si 50 contin turba 80% iar cel de 40 este foarte greu si este doar humus (cernoziom) sau pamant gras negru.
Acum vreo 2 ani, inainte de pandemie, cred ca in vara 2019 prin iunie, mi-au fost solicitate serviciile de tratament si intretinere pentru 9 leandri mari la ghiveci care erau pe terasa unui restaurant, leandrii fiind mari, tufe inalte cat un om si ghiveciul la diametru incat un om abia daca il cuprinde la diametru cu ambele maini, si dupa ce am tras pomii separat pe alta terasa in spate, i-am tuns si i-am stropit pentru ca nu ii ingrijise nimeni si nu mai faceau flori de 2 ani, si dupa asta le-am spus ca trebuie schimbat si pamantul garantandu-le ca vor avea flori in anul care vine. M-au intrebat de care pamant letrebuie si le-am dat comanda la contabilitate de vreo 6 saci de 50 litri AgroCS si 3 sau 4 saci de 40 litri cu humus. M-am apucat si am amestecat in proportie de 2:1 , am pus si cate o lingurita de ciuperci micorizante Rootgrow https://www.ferma-gradina.ro/ciuperci-micorizante-rhs-rootgrow.html ca sa ajute pentru radacini si i-am udat bine si i-am stropit cu amalgerol si cu cropmax si am predat lucrarea ca sa-i spun asa. Au ramas uimiti in august ce repede dadeau lastari noi din toate incheieturile. Le-am garantat ca or sa fie plini de flori dar in anul urmator pentru ca in august era prea tarziu si lastarii sunt prea mici. Mi-au trimis email anul trecut tot prin iunie dupa ce se terminase cu carantina totala ca ma cheama din nou sa am grija de plante dar le-am raspuns ca imi incetez activitatea din cauza pandemiei. Nu am vrut sa risc pentru ca mi se duce vorba si pe urma ma cheama si alte localuri (inainte de pandemie aveam grija de plantele si arbustii de la un bar, acest restaurant si pe urma ma mai chemase o pizzerie si mai vroia si alt bar care cel din urma l-am refuzat cu scuze (in baza principiului din baruri "ne rezervam dreptul de a selecta clientii" ) ca am programul prea incarcat pentru ca ala era detinut de un consilier local de la psd si acolo se adunau numai ispravi de astea comuniste,inclusiv primar fost sau actual, pe care nu vreau sa le vad nici daca m-ar plati in valuta :tavalit: ) dar acum riscul e prea mare de covid, asa ca am tras pe dreapta si sunt mai mult online.
Am acum cam jumatate de sac de 50 litri undeva intr-un colt in dormitor cumparat de mine tocmai in iarna 2019, pentru cand as vrea sa mai vand vreo planta la ghiveci pe olx , nu l-am lasat afara pe terasa care e inchisa sumar, sa inghete sau sa se ude pentru ca daca ingheata consider ca ii va fi afectata calitatea sau cantitatea nutrientilor. Acest substrat AgroCS are turba cam in proportie de 80% iar restul este din bulgarasi mici de humus activ care ajuta turba sa se descompuna ca in final totul sa devina pamant negru.
Pe linkul de la dedeman ,pe pagina produsului o sa vedeti ca puteti alege marimea sacului dar v-am ales cel de 5 litri ca probabil o sa va ajunga, oricum vedeti la magazin dar nu uitati ca la transplantare la primavara nu scoateti tot de pe radacini ca faceti o mare greseala, impactul va fi prea puternic. De asta v-as recomanda sa luati de pe acum saculetul de pamant si sa puneti 1-2 linguri deasupra in ghiveci ca sa inceapa acomodarea cu noul substrat. Iar dupa vreo 2-3 saptamani adica pe la sfarsitul lui februarie mai puneti 2 linguri .
Iar cu transplantarea nu va grabiti de cum vine Martie , mai asteptati mai bine pana in aprilie cand sigur se va mai incalzi si cand tot atunci cel mai probabil vor apare muguri pentru lastari noi. Pe atunci cam toti arbustii decorativi se trezesc la viata.
Daca folositi substrat AgroCS o sa vedeti ca scrie pe sac ca are si adaos de ingrasamant pentru vreo 6 saptamani si asta ii va fi de mare ajutor, ca un boost la lastarire. Nu mai folositi imediat si altfel de ingrasamant ca o sa-i fie rau ca la om cand amesteca bauturile :-D
Daca lamaiul dumneavoastra isi formeaza tulpina lemnoasa si o sa mai creasca un pic incat sa aiba cel putin 4 lastari principali, o sa vedeti ca va avea o putere de lastarire si mai mare. Putere de lastarire mare o mai are si trandafirul chinezesc, leandrul dar sa fie planta destul de adulta..exact ce va spuneam in comentariul anterior despre varsta, cu cat este mai adulta planta cu atat face fata problemelor.
Da, deci mergeti pe substrat AgroCS ca salvati si bani si este si se calitate buna. O sa vedeti ca exista si substrat mai ieftin, alta marca, am cumparat o data un sac pentru cineva si cand i-am transplantat niste flori pe terasa barului am constatat ca era doar turba. Adica tocatura de resturi vegetale, ca un fel de rumegus, fara niciun pic de humus si fara adaos de ingrasamant cu alte cuvinte trebuie sa cumperi ingrasamant neaparat incat pana si un pamant din fata blocului, pisat de caini ar fi fost mai bun.
Respect! Zile cu fructe trupeșe și flori înmiresmate vă doresc! :D

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bună seara, aș dori să îmi cumpăr un lămâi și singurul loc pentru iernat ar fi pe balcon: îi va dăuna dacă țin fereastra deschisă fără a mai deschide și alte ferestre din casă (ca să nu îi creez curent)? Vă mulțumesc foarte mult, o seară frumoasă!
Nu ii va dauna , dimpotriva , o expozitie fara soare i-ar prinde bine , cresterea spontana a temperaturii la nivelul foliar ii va provoca abandonarea foliajului. Temperaturile suportate de el se pot duce lejer la -3 fara probleme.Dealtfel si pozitia in afara soarelui va permite si o udare mai moderata ce va creste considerabil nivelul de oxigen din substrat. Si ca tot veni vorba , substratul perfect e cel cu durabilitate cea mai mare , adica turba premium , cocos premium si nu reziduuri. Cu cat substratul isi mentine mai mult structura cu atat mai mult si nivelul de oxigen. Succes cu el.

Sus