Nolina (Beaucarnea recurvata)

Electra2008

New Member
Deocamdata vad ca e bine!Mari modificari nu am vazut la ea decat la frunze parca sta lujerul ala cu frunze mai teapan si vad ca inca nu s-a uscat sau vestejit nimic.Sper sa isi revina!Multumesc de intrebare! :wink:
 

enya

Member
multzumesc..eu am cumparat-o anul trecut in primavara...oare citzi ani are?chiar as fi curioasa...e preferata mea.
 

michaela

Active Member
da, arata super!! :D si parca sunt mai multe trunchiulete!?!? asta-i mai frumos!! Eu zic ca are peste 4 ani. dar imi dau doar cu presupusul.
Eu am una de vreo 8 ani...dar nu are decat un singur trunchi cu frunze....
 

enya

Member
a mea are trei trunchiuletze si de aceea nu doar pare dar e si bogata in frunze..a avut patru trunchiuletze dar unul,foarte mic a uscat si a ramas cu trei...i-a crescut frunzele,unele sint asa de lungi ca aproape ajung pe jos...cred ca v-a trebui sa pun ghiveciul pe un suport...
 

enya

Member
vai ce frumoasa e...chiar e pacat sa o tai...las-o asa ca e foarte frumoasa...sa ai parte de ea mult,mult timp de acum incolo...
 

kriss

Member
am mai luat o nolina in familie:

mai am una de 2 ani care a inceput sa creasca. era putin mai mica decat asta cand am luat-o.
 

cris_tkp

Member
Am cumpat si eu din piata azi o Nolina....de la un "negustor"...am luat-o ca era ieftina fara sa stiu ce e. El mi-a zis ca e Palmier :rofl:


Are frunzele taiate si se vede ca sunt uscate un pic.
Am asezat-o intr-un ghiveci improvizat mai mare un pic decat ea....pamant normal de flori...de care aveam. Am udat-o!
Vara de cate ori trebuie sa o ud si unde sa o asez sa ii fie cat mai bine?
 

ClaudiuD

Member
George a spus:
mflorian Trimis: Vin Iul 08, 2005 2:06 pm
Nolina recurvata (sau Beaucarnea recurvata) se simte cel mai bine la soare. Cit mai mult soare. Nefiind, totusi, pretentioasa, se descurca si pe pervaz, cu 2-3 ore de soare pe zi. Udarea se face rar, dupa ce pamintul se usuca. Este de preferat sa fie udata pina cind apa iese in farfuria de sub ghiveci si apoi sa fie inlaturata toata apa in exces. Practic, singurul dusman notabil al Nolinei este apa care balteste in ghiveci sau in farfuria de sub acesta. Umezeala in exces duce la putrezirea bulbului. De aceea, solul trebuie sa contina nisip grosier pentru a asigura drenarea.
Dupa toate cele enumerate, Nolina se ingrijeste exact ca un cactus, cu diferenta ca se adapteaza si la lumina mai putina.
Inca nu mi-e clar cum ar trebui sa ierneze. Pina acum am tinut-o in casa, la temperatura camerei si am udat-o din cind in cind. Se pare ca nu a deranjat-o acest regim.
 

yo_man

Active Member
Salutare tuturor, are cineva aceasta planta? Ma puteti sfatui cum trebuie sa o ud si sa o fertilizez? Iarna are nevoie de repaus?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Are deja topic sub o alta denumire: Nolina.

Eu o am de cativa ani, imi pare o planta nepretentioasa. Eu nu am tinut-o in repaos iarna. Se uda rar, cand se usuca pamantul la suprafata. Nu am folosit ingrasaminte.

Cu siguranta vei afla mai mutle informatii citind topicul.
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am editat titlul topicului, sa fie mai usor de reperat :)
Se mai numeste si Picior de elefant ;-)
 
Sus