Nolina (Beaucarnea recurvata)

enya

Member
mie mi s-a parut ca ghiveciul in care este nolina mea este putzin deformat...parca nu m-ai era rotund...la atingerea cu palma chiar s-au simtzit niste denivelari...sa fie pamintul sau radacina e pre mare,nu mai are loc si preseaza peretzii ghiveciului?oare ar trebui sa-i schimb ghiveciul cu unul mai mare?
 

enya

Member
nu se vede asa dar se simte cind treci cu palma pe peretzii ghiveciului...a mai crescut o buruiana sau ce o fi in acelasi ghiveci cu nolina si am vrut sa o smulg cu tot cu radacina dar s-a rupt si radacina a ramas acolo...oare asta sa fie motivul deformarii ghiveiului?
 

gino

Member
Foarte posibil sa fie de la buruiana, dar la fel de posibil de la radacina Nolinei, pana nu o vei scoate din ghiveci, nu vei afla raspunsul... :D
 

Electra2008

New Member
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat? Am acasa o planta de vreo 8 ani, ea are de fapt 50 de ani, este inalta cam de 1,50 m se numeste Beaucarnea sau Nolina. Acum 2 ani a inghetat putin si se facuse tulpina moale, se ingalbenisera frunzele si le pierduse complet insa dupa ce venise caldura am scos-o pe balcon la lumina si vara asta isi revenise complet, chiar daduse multe frunzulite noi si pe tulpina si din pamant, trunchiul devenise tare ca atunci cand era sanatoasa. Acum cateva zile am bagat-o iar in casa ca a venit frigul si in timpul transportului din balcon in casa i s-a rupt un muguras iesit din tupina, in locul acestuia ramanand ca o scobitura mica in trunchi. Cand pulverizam frunzele cu apa am observat cu stupoare ca din acea scobitura a curs un lichid (nu stiu daca e apa sau seva), si uitandu-ma cu mai multa atentie in acea scobitura era un palc mic de viermisori micuti, incolori ca niste limbrici in miniatura si toata zona din jurul scursurii era iar moale. Abia am vazut viermisorii cred ca au 1-2 mm lungime. Am cautat pe net despre paraziti la plante ornamentale insa nu am gasit nici o fotografie sau ceva relevant despre viermisorii astia.Va rog din suflet daca aveti vreo sugestie sau v-ati confruntat cu probleme asemanatoare sa im spuneti si mie pentru ca nu vreau sa o pierd! Eu am dat-o azi cu insecticid universal pentru plante de la Nutriplant, nu stiu daca e bun pentru ca nu stiu ce sunt lighioaiele alea! Daca stiti voi ceva mai bun va rog sa imi spuneti! Si ce pot face sa nu i se mai ingalbeneasca frunzele! ?Eu mai mult pulverizez pe frunze cu apa bahlita de la fantana.O las pe balcon sa se bahleasca pentru ca asa mi-au dat indicatii cei de la care am cumparat-o si folosesc ingrasamant pentru plante decorative de la Nutriplant!Mii de multumiri!
Asa arata planta!Puteti observa in poza 2 mai bine ceea ca va explicam eu aici!
http://i431.photobucket.com/albums/qq37 ... C07364.jpg
http://i431.photobucket.com/albums/qq37 ... C07361.jpg
 

Sash

Active Member
Nolina n-am avut niciodata dar eu in primul rand as curata zona cu ceva gen linguritza pana as ajunge la tesut sanatos.
 

Electra2008

New Member
Sash iti mutumesc pentru sugestie insa azi am vazut ca nu mai colcaiesc viermisorii acolo si incepe sa se usuce seva aia sau apa cursa.Oare sa isi fi facut asa de repede efectul insecticidul?Intr-o singura zi?Mi-e mila sa o incep sa scrijelesc in ea si nu cred ca e tesut bolnav. Cand mi-au adus planta acasa acum 8 ani am vazut ca pe zonele unde era taiat din trunchi intre ramurelele alea de sus de la nolina era dat cu un fel de vopsea verde.Cred ca ea de fapt a fost mult mai inalta si in acele zone a dat-o cu vopsea sa ii stopeze cresterea.E doar o parere.Oricum sub vopseaua aia tot asa negru s-ar vedea ca si in locul de unde s-a rupt mugurasul.In foto se vede asa lucios in gaurica aia din cauza viermisorilor si a sevei aleia insa nu e tesut bolnav.E doar lemn umed. Acum viermii au disparut si am verificat daca nu aveau loc sa se bage intre coaja si acel nod sa migreze in josul plantei insa nu au pe unde. :D Oricum va tin la curent cu ceea ce se intampla si orice alte sfaturi sunt binevenite!Azi in locul scursurii nu mai era zona moale...e fenomenala planta asta. Iti multumesc Sash!
 

Electra2008

New Member
Multumesc Gabiee!!!Se vor face si Nolinele tale mari!!!Vad ca ai multe plantate acolo in paharute!Sunt toate Noline???A mea se pregateste de iesit la pensie acusica :rofl: Vad ca azi nu mai foia nici un individ prin zona!Cine stie ce ganganie si-a fi facut cuib pe acolo si a procreat pe plantuta mea :x
 

Electra2008

New Member
Azi am operat Nolina mea!Am ascultat ce a spus Sash si am pus in aplicare sfaturile lui desi imi era mila sa incep sa o scrijelesc!Am taiat putin din coaja cu un cutter si m-am speriat cat tesut bolnav (negru) era dedesubt. Am dat totul jos pana am ajuns la tesut sanatos cu aspectul si culoarea unei lufe de baie dese. Nu am vazut niciodata interiorul unei Noline. Arata exact ca un burete. Dupa ce am dat tesutul bolnav jos am topit ceara curata si am acoperit locul cu pricina cu ajutorul unui penson gros. Arata saraca foarte ciudat cu acea gaura in trunchi :cry: ...Acum asteptam si daca trecem de iarna asta cu bine inseamna ca am facut treaba buna. Oricum viermisori nu mai erau in interior. Multumesc Sash inca odata pentru sugestie!
 

gabiee

Active Member
va doresc sa scapati cu bine
ar fi pacat de nolina ta daca nu ar rezista
inca o data iti spun e super
 

Electra2008

New Member
Multumesc Gabiee!M-am consultat astazi si cu alte amice si cu ceea ce a spus Sash... uite eu una nu stiam ca se pune ceara acolo...eu am vazut exact ce are acum cand am taiat-o. Fiind bolnav tesutul ala, toata apa stocata nu mai avea puterea sa urce la frunzele de sus si de asta se uscau mai mereu.Toata apa stagna in partea de jos... eu o udam in mod normal insa apa in loc sa urce, se scurgea prin gaurica aia si nu mai alimenta partea de sus. In sus tesutul era sanatos insa uscat! Acum ceara aia a sigilat toata zona si vad ca nu mai are pe unde sa se scurga nimic.Oricum am intrerupt procesul de udare cand am vazut cata apa era stransa in partea de jos a plantei.Si acum explic si aparitia viermisorilor aia...S-au facut de la umezeala in exces, statuta acolo.Eu ziceam ca e sanatoasa inauntru....noroc de Sash ca mi-a dat curajul asta :D Acum nu cred ca mai are puterea sa isi refaca coaja aia ca e batrana insa macar sa isi revina frunzele.Gasesc eu o solutie sa maschez scorbura facuta in ea :rofl:
Ma poate invata cineva cum sa fac sa scot acele frunzulite crescute in ghiveci si sa le replantez in alte ghivece?Daca sunt crescute din radacinile Nolinei mari cum procedez?Sau sa astept pana la primavara pentru replantare?
 

Electra2008

New Member
Sper si eu kriss! Nu vreau sa o pierd prin cate a trecut saraca :( Nolina mea a fost o comanda speciala de pe un catalog. Stiu ca a fost adusa de la Bucuresti a fost cadou de ziua mea din partea sotului. M-am trezit la usa cu 4 curieri si o Nolina imensa! Abia au urcat scarile cu ea :D Sunt in posesia ei de 8 ani de zile si a crescut odata cu relatia noastra! De asta si tin atat de mult la ea!
 

sarselia

Active Member
Moderator
E minunata.
eu zic ca ai procedat corect cu ea.
eventual incearca sa nu o uzi prea des pentru ca acestea isi inmagazineaza apa in acel caudex si prea multa apa le omoara.
sper din suflet sa isi revina ca e divina si mai ales cand a fost si un cadou facut cu dragoste e si mai nepretuita.
eventual incearca sa ii mai pulverizezi frunzele din cand in cand.
puii mai lasa-i pana in primavara pentru ca acum a si trecut prin multe si plantele de obicei isi revin mai greu peste iarna.
asa ca la primavara se vor prinde si mai usor si pana atunci si batranica ta isi va fi revenit.


numai bine!
 
Sus