Nolina (Beaucarnea recurvata)

rodica05

Member
Radu, eu zic ca arata foarte bine asa cum sunt! De ce ar trebui sa schimbi ceva?
Nu-mi dau seama, ce substrat au, din cauza pietrisului, dar banuiesc, ca este ceea ce le trebuie.
Lasa-le asa! Le poti schimba cand le vei transplanta, peste cativa ani.

Pana atunci... sa te bucuri de ele, ca-s tare frumusele!

Rodica
 

acacia

Member
Am si eu trei Noline, ca ale lui Radu si as vrea sa stiu cat de repede se dezvolta aceste micute, daca stie cineva.
 

lili

Member
acacia a spus:
Multumesc Simona D. Sa inteleg ca o sa devin bunica si ei tot tineri si frumosi o sa fie:D :ros_unghii:
:rofl: :rofl: :rofl: nici asa !!!!!! :wink:
Eu am cumparat o planta prin '92-93 ce avea in jur de 20 cm ....in iarna era un copacel de aproape 1 m. Toate plantele care au caudex au o dezvoltare mai inceata... au mai mult de muncit decat restul :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nuuuuuu........cred ca se referea din '93 pina acum ca a crescut pina la un metru :tavalit:
 

Heidi

Member
Iata si cele doua plantute, una de cca 2 ani la mine, cea micuta, de Craciun:

Intr-adevar nu sunt pretentioase.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am pierdut-o :cry: anul trecut la inceput de iarna fiindca am uitat s-o ud :( .
Heidi arata bine ambele plante.La ce interval de timp le dai cite putina apa?
 

Heidi

Member
Pe cea mare o ud la circa 2 saptamini, cite un pic. Nu are nici o data apa in tavita. Pe cea mica azi am adus-o de la mama mea.
 

ramona

Member
Eu le ud pe ale mele (am 2) cam o data pe luna pt ca ele isi retin apa in bulb si iarna e suficient o data pe luna. Le-am udat la 2 sapt dar s-a mucegait pamantul si mi-am dat seama ca ea nu isi ia toata apa pe care i-o pun eu si atunci apa sta in pamant si mi-a fost teama ca ii vor mucegai radacinile. :hug:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am si eu 4! :)
La inceput am cumparat unu singur "bulb", dupa care am gasit in florarie un ghivecel micut cu 3 bulbi. Din cei 3 bulbi am separat numai unul. Ei bine, desi au crescut in aceleasi conditii, cel separat s-a facut de vreo 4 ori mai mare! Asta in decurs de 4 ani. E un mare chin cu ei sa ii salvez de pisica. :rofl: Nu stiu unde sa ii mai pun ca sa le fie si lor bine, astfel incat sa nu isi mai infiga pisica coltii in ei. Deci din punctul acesta de vedere sunt tare nepretentiosi. Accepta aproape orice conditii, mai putin udarea excesiva. Eu mai degraba uit sa ii ud.

Acesta e cel mare, despartit.


Gabiuta, m-am decis sa ii despart si pe ceilalti 2. Daca vrei iti ofer unul din ei ;-)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu multa placere :D. Il pregatesc pentru urmatoarea intalnire ;-)
Intre timp poate le fac si o poza.
 
D

dyayzh

Guest
mianda.m a spus:
Am frunzarit forumul de cateva ori. Nu am gasit nici o informatie despre aceasta planta. Eu am doua, le merge destul de bine dar trebuie sa le schimb pamantul si nu vreau sa dau gres. Poate este cineva care se pricepe mai bine decat mine si ma poate ajuta.
P.S.
le-am facut si poze dar nu stiu sa le descarc... :oops: Cand invat, revin!
Gabiuta a spus:
Uite aici:
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... ght=nolina

sper sa ai destule informatii.Nu ai cum sa dai gres fiindca nu este foarte pretentioasa.Am si eu una mica si de cind m-am invatat ca nu trebuie sa o ud ii merge foarte bine in substrat asemanator cu cel de cactusi.Fara a fi exact la fel :D .
enya a spus:
si eu am una destul de marisoara dar nu i-am schimbat ghiveciul si nici pamintul...este tot in turba si vad ca nu se supara...desi mi-e frica si mie sa-i schimb pamintul,anul viitor tot trebuie sa fac asta dar nu stiu ce ghiveci ar fi mai potrivit,cel inalt sau cel mai putzin adinc si cu gura larga?
 

mianda.m

New Member
Ah, de asta n-am gasit-o, nu stiam ca se mai cheama Nolina...si nici ca trebuie s-o ud rar :!: Mare noroc am avut cu ele ca nu le-am inecat.
Si m-am hotarat, nu le mai schimb pamantul.
 
Sus